Артем Чапай

Книжки Михеда, Плохія і Чапая стали найкращими у 2024 році за версією The Telegraph

18.11.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Книжки українських письменників Олександра Михеда «The Language of War», Сергія Плохія «Chernobyl Roulette» і Артема Чапая «The Ukraine» увійшли до списку найкращих книжок 2024 року від британського видання The Telegraph. Про це йдеться на сайті видання.

Видання Сергія Плохія зайняло 50 місце у топі, Артема Чапая — 39 місце, а книжка Олександра Михеда опинилася на 12 місці одразу після книжки «Unleashed» Бориса Джонсона.

«The Language of War» Олександра Михеда

Це міжнародне видання нонфікшн книжки «Позивний для Йова», яке видало одне з найвідоміших британських видавництв Penguin Books у 2024 році. В Україні її видало Видавництво Старого Лева у 2023 році. 

 

Сергій Плохій почав писати її у перший день повномасштабного російського вторгнення. Він працював над неї протягом тринадцяти місяців, писав про те, що пережив разом із дружиною, а також про своїх батьків, які майже три тижні були в Бучі під час окупації. 

 

У 2023 році книжка отримала Премію імені Юрія Шевельова за найкращу українську есеїстику 2022 року, а також була у коротких списках Книги року ВВС-2023 і Шевченківської премії. У 2024 році видання потрапило в перелік книжок від Financial Times, на які варто звернути увагу у 2024 році.

«Chernobyl Roulette» Сергія Плохія

Ця книжка вийшла 3 вересня 2024 року в американському видавництві WW Norton & Company і британському видавництві Penguin Books. Над перекладом видання українською мовою працює видавництво «КСД».

 

Це розповідь про російську окупацію Чорнобильської й Запорізької АЕС, а також про українців, яких утримували в заручниках і змушували працювати, щоб уникнути ядерної катастрофи.

 

«24 лютого 2022 року працівники Чорнобильської атомної електростанції в Україні прокинулися від гуркоту вибухів. Недалеко від забрудненої зони відчуження йшов бій. Увечері прибули росіяни. Колона військових машин під’їхала до контрольно-пропускного пункту, і з неї вийшов офіцер. “Москва тепер тут головна”, — сказав він. 300 осіб персоналу заводу — фахівці-оператори та пожежники, а також військовослужбовці Національної гвардії України — стали бранцями. Протягом наступних кількох тижнів вони підтримували роботу систем станції, працювали в умовах обмеженого простору і жили пліч-о-пліч з озброєними росіянами», — йдеться в анотації до книжки.

«The Ukraine» Артема Чапая

Цю книжку видало видавництво Seven Stories Press у США та Великій Британії у травні 2023 року. В Україні «The Ukraine» надрукувало «Видавництво 21» у 2018 році.

 

Видання містить 26 оповідань Артема Чапая, над яким автор працював близько 8 років. Воно потрапило до коротких списків «Книги року BBC – Есеїстика-2018» та премії Львова — міста літератури ЮНЕСКО. Також американське видання The New Yorker опублікувало англійською уривок оповідання «The Ukraine» з однойменної книжки Артема Чапая.

 

«У тексті The Ukraine зумисне порушено кордон між художнім і документальним: одні його частини буквально відтворюють реальність, інші є витвором уяви. Чи кожен читач зрозуміє, які з них які? І чи має це значення? Зрештою, художній твір буває правдоподібніший за абсурдну дійсність. Фрагменти The Ukraine пов’язані дотично, як у пазлі, – а з їхньої сукупності рельєфно виринають обриси України початку двадцять першого століття. Чи the України, як іронізують герої», — ідеться в анотації.

 

У «The Ukraine» автор поєднав різні території, різні за віком, способом існування персонажі з їхніми історіями, ситуаціями, епізодами, моментами, які передають цілісний образ України у найбільш характерних, разючих проявах.

 

Повний список видань можна переглянути за посиланням.

 

Як повідомлялося, дві з цих книжок — «Chernobyl Roulette» Сергія Плохія і «The Language of War» Олександра Михеда — увійшли до списку «найкращих» політичних книжок 2024 року від британської мережі книгарень Waterstones.

 

Читайте також: Солдат Артем Чапай: «Якби я не пішов у перший день, пішов би через тиждень»

 

Та не введи нас у спокусу прощення – «Позивний для Йова» Михеда

 

5 книжок від сценариста серіалу «Чорнобиль» про катастрофу на ЧАЕС