* ESC - закрити вікно пошуку
втрати
Померла режисерка харківського театру «Арабески» Світлана Олешко
20.12.202419 грудня у Варшаві померла українська режисерка, засновниця і директорка харківського театру «Арабески» Світлана Олешко. Про це повідомив український письменник Сергій Жадан на своїй фейсбук-сторінці.
«Вчора пішла з життя Світлана Олешко — засновниця та директорка театру “Арабески”. Ми прожили разом від 1995 до 2007 року. Світла пам‘ять…» — написав Жадан.
На фейсбук-сторінці театру «Арабески» зазначили, що Олешко пішла з життя після довготривалої боротьби з хворобою.
Друзі та колеги Світлани висловили співчуття родині.
«Не стало Світлани… Людини, яка створила театр “Арабески”, привносила в театр поезію, повставала проти штучного і заскорузлого, розповідала про Шевельова і Юру Зойфера, про наших закатованих і репресованих. Людини, яка втілювала Харків і була частиною його серця», — написала українська журналістка, кураторка книжкових проєктів та виконавча директорка Українського ПЕН Тетяна Терен.
«Світлана Олешко прийшла в музей у 1993 році. Тоді ж створила свою першу музейну виставку – “Шлях до Загірної комуни (до 100-ліття з дня народження Миколи Хвильового)”. І на відкритті цієї виставки відбулась її перша театральна постановка — про Хвильового. Так народились “Арабески” – справа її життя. Нестерпно боляче», — зазначили у Харківському літературному музеї.
«Світлана Олешко. Вічна пам’ять. Чомусь думала, що ти будеш тут завжди…» — написала журналістка, перекладачка та літературознавиця Ірина Славінська.
Світлана Олешко була засновницею та директоркою театру “Арабески”, який на початку 90-х згуртував незалежних українських митців Харкова та повернув у обіг поезії авторів Розстріляного відродження та дисидентів після заборони цих творів радянською владою, а саме — вистави «Кращого сонця ніде нема»і за творами Василя Симоненка (у 1994 році), «Шлях до загірної комуни» за творами Миколи Хвильового (у 1993) та інші.
Серед найвідоміших постанов Світлани Олешко: «Aftertruth», «Red Elvis», «Еneida», «РадіоШансон: Вісім історій про Юра Зойфера» (на слова Сергія Жадана).
Окрім того, Світлана була дружиною лідера гурту “Мертвий півень” Міська Барбари і після його смерті опікувалась його музичною спадщиною.
Після початку повномасштабної війни з росією мисткиня переїхала до Польщі, де працювала в Польському театрі імені Арнольда Шифмана, у якому 30 січня 2024 року підготувала перформативні читання вибраних текстів з польського видання антології «Війна 2022», серед яких були тексти Вікторії Амеліної, Сергія Жадана, Катерини Калитко, Галини Крук, Олени Павлової, Володимира Вакуленка та інших українських письменників.
Прощання відбудеться понеділок 23 грудня о 12.00 у Варшаві за адресою ul. Powązkowska 14.
Як повідомлялось, 30 червня з життя пішов Микола Ворон, який понад півстоліття очолював бібліотеку й архів при Українському культурному центрі Св. Володимира у Канаді.
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості