втрати

Померла режисерка харківського театру «Арабески» Світлана Олешко

20.12.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

19 грудня у Варшаві померла українська режисерка, засновниця і директорка харківського театру «Арабески» Світлана Олешко. Про це повідомив український письменник Сергій Жадан на своїй фейсбук-сторінці.

«Вчора пішла з життя Світлана Олешко — засновниця та директорка театру “Арабески”. Ми прожили разом від 1995 до 2007 року. Світла пам‘ять…» — написав Жадан.

 

На фейсбук-сторінці театру «Арабески» зазначили, що Олешко пішла з життя після довготривалої боротьби з хворобою.

 

Друзі та колеги Світлани висловили співчуття родині.


«Не стало Світлани… Людини, яка створила театр “Арабески”, привносила в театр поезію, повставала проти штучного і заскорузлого, розповідала про Шевельова і Юру Зойфера, про наших закатованих і репресованих. Людини, яка втілювала Харків і була частиною його серця», — написала українська журналістка, кураторка книжкових проєктів та виконавча директорка Українського ПЕН Тетяна Терен.

 

«Світлана Олешко прийшла в музей у 1993 році. Тоді ж створила свою першу музейну виставку – “Шлях до Загірної комуни (до 100-ліття з дня народження Миколи Хвильового)”. І на відкритті цієї виставки відбулась її перша театральна постановка — про Хвильового. Так народились “Арабески” – справа її життя. Нестерпно боляче», — зазначили у Харківському літературному музеї.

«Світлана Олешко. Вічна пам’ять. Чомусь думала, що ти будеш тут завжди…»написала журналістка, перекладачка та літературознавиця Ірина Славінська.

Світлана Олешко була засновницею та директоркою театру “Арабески”, який на початку 90-х згуртував незалежних українських митців Харкова та повернув у обіг поезії авторів Розстріляного відродження та дисидентів після заборони цих творів радянською владою, а саме — вистави «Кращого сонця ніде нема»і за творами Василя Симоненка (у 1994 році), «Шлях до загірної комуни» за творами Миколи Хвильового (у 1993) та інші.

 

Серед найвідоміших постанов Світлани Олешко: «Aftertruth», «Red Elvis», «Еneida», «РадіоШансон: Вісім історій про Юра Зойфера» (на слова Сергія Жадана).

 

Окрім того, Світлана була дружиною лідера гурту “Мертвий півень” Міська Барбари і після його смерті опікувалась його музичною спадщиною.

 

Після початку повномасштабної війни з росією мисткиня переїхала до Польщі, де працювала в Польському театрі імені Арнольда Шифмана, у якому 30 січня 2024 року підготувала перформативні читання вибраних текстів з польського видання антології «Війна 2022», серед яких були тексти Вікторії Амеліної, Сергія Жадана, Катерини Калитко, Галини Крук, Олени Павлової, Володимира Вакуленка та інших українських письменників.

 

Прощання відбудеться понеділок 23 грудня о 12.00 у Варшаві за адресою ul. Powązkowska 14.

Як повідомлялось, 30 червня з життя пішов Микола Ворон, який понад півстоліття очолював бібліотеку й архів при Українському культурному центрі Св. Володимира у Канаді.