* ESC - закрити вікно пошуку
мови нацменшин України
Російську і білоруську мову пропонують виключити із переліку мов, що потребують захисту
25.12.2024Кабінет Міністрів схвалив оновлення переліку мов, які підлягають державному захисту. Про це повідомив у телеграм-каналі постійний представник Кабінету міністрів у Верховній Раді Тарас Мельничук.
24 грудня Кабмін схвалив проект Закону «Про внесення змін до деяких законів України у зв’язку з оновленням офіційного перекладу Європейської хартії регіональних або міноритарних мов».
Зокрема, передбачено, що державному захисту підлягатимуть такі мови:
- болгарська,
- гагаузька,
- кримськотатарська,
- новогрецька,
- німецька,
- польська,
- румунська,
- словацька,
- угорська,
- чеська,
- іврит.
Відповідно у новому переліку, у разі ухвалення, немає білоруської та російської мови, які перебувають у списку з дня ратифікації хартії в Україні у 2003 році. Також у переліку відсутня «молдавська мова», яку парламент Молдови в березні 2023 року остаточно перейменував на «румунську».
Також законопроектом пропонується привести назву та положення ЗУ «Про ратифікацію Європейської хартії регіональних мов або мов меншин», а також положення Законів України «Про національні меншини (спільноти) України» та «Про медіа» у відповідність до оновленого офіційного перекладу Європейської хартії регіональних або міноритарних мов, зокрема, слова «Європейська хартія регіональних мов або мов меншин» пропонується замінити словами «Європейська хартія регіональних або міноритарних мов».
Тепер відповідний проєкт закону розгляне Верховна Рада.
Читати також: Книги мовами нацменшин на українському видавничому ринку
Європейська хартія регіональних мов та мов меншин — міжнародний договір, ухвалений Радою Європи у 1992 році. Ратифікація хартії в Україні закріпила її обовʼязок захищати національні та етнічні меншини перед міжнародною спільнотою. Частина громадян вважають, що важливо дотримуватися балансу між захистом меншин і збереженням статусу української як державної мови.
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості