* ESC - закрити вікно пошуку
благодійність
У Києво-Могилянській академії заснували фонд імені Миколи Рачка
02.03.2025
Факультет гуманітарних наук національного університету «Києво-Могилянська академія», кафедра літературознавства імені Володимира Моренця та міжнародний благодійний фонд відродження Києво-Могилянської академії оголосили про започаткування іменного благодійного Фонду ім. Миколи Рачка. Про це на своїй фейсбук-сторінці повідомила викладачка кафедри літературознавства КМА Наталія Пелешенко.
Фонд започатковує «Меморіальну стипендію (премію) імені Миколи Рачка». Її щорічно присуджуватимуть випускнику(ці) магістерської програми «Теорія, історія літератури та компаративістика» за інтелектуальні досягнення.
.
Премія має на меті відзначати авторів оригінальних і новаторських магістерських досліджень у сфері літературознавства, адже, як зазначає Наталія Пелешенко, студентські роботи самого Миколи Рачка («Автомобіль як образ-ідеологема в романі І пол. ХХ ст.» та «Концепт дороги в американському романі другої половини ХХ століття») свідчили про його прагнення поєднати літературу з наукою, технікою та суспільними змінами.
.
Спільнота Києво-Могилянської академії прагне вшанувати пам’ять свого полеглого випускника, філолога, журналіста і військового через створення цього фонду. Фонд імені Миколи Рачка діє на базі Міжнародного Благодійного Фонду відродження Києво-Могилянської академії.
.
«Премія має творити і утривавлювати в часі пам’ять про людину, яка могла і хотіла змінювати нашу країну на краще, змінювати діями, словом, талантом, інтелектом, працею, своєю порядністю і чесністю», — написала Наталія Пелешенко.
.
Підтримати ініціативу та зробити внесок можна за посиланням.
.
У коментарі Читомо Наталія Пелешенко розповіла: «У березні 2022, коли ворог сунув на Київ, Коля Рачок захищав нас у теробороні столиці. В однин із таких днів він написав мені з проханням повідомити викладачам, які залишалися в Києві, про можливе погіршення ситуації. Мене це вразило до сліз – у той важкий час він думав і про нас, викладачів кафедри, які завжди поважала Колю Рачка».
.
За словами Наталі Пелешенко, Микола Рачок цікавився багатьма речами: автомобілі, танцями, кіно, точними й природничими науками, але всі вони стосувалися слова. «Він спростував уявлення про чоловіків-філологів, які нездатні до військової служби та будь-якої фізичної праці. Перебуваючи на строковій службі він писав іронічні дописи про стан справ у армійських підрозділах, що стало основою цікавої книжки про побут військових, яку, на щастя, видала родина Миколи окремою книжкою “Записки строковика”. Ми говорили, що він міг би стати нашим українським Ремарком. Але він став героєм», — розповідає вона.
.
За словами викладачки, кафедра вирішила започаткувати премію імені Миколи Рачка для надання одноразової премія випускнику магістерської програми «Теорія, історія літератури та компаративістика» за оригінальну та новаторську магістерську роботу на згадку про студентські дослідження Миколи Рачка (бакалаврська робота «Автомобіль як образ-ідеологема в романі І пол. ХХ ст. (Ф.С.Фіцджеральд, Е.М.Ремарк, І.Ільф і Є.Петров)» і магістерська «Концепт дороги в американському романі другої половини ХХ століття»). «Премія покликана творити і утривавлювати в часі пам’ять про нашого незабутнього Філолога і Воїна – це слова з пам’ятника на його могилі», — додає Наталія Пелешенко.
.
Кафедра літературознавства імені Володимира Моренця з 2019 року має досвід іменної премії за кращу літературознавчу роботу на бакалаврському рівні – це стипендія імені Наталії Ксьондзик, випускниці кафедри, науковиці й головної редакторки видавництва «Смолоскип».
.
Наталія Перешенко розповідає:
26 січня під час відвідин місця його поховання у Стариці Вінницької області та книгарні «Герої», першу річницю відкриття якої якраз відзначали 27 січня. Затишна, атмосферна книгарня «Герої» у Вінниці створена за задумом Миколи, реалізацію ж проєкту втілили сестра Антоніна і батьки. І от у цей день ми (Дмитро Мазін, декан ФГН, випускник кафедри, Ростислав Семків, випускник кафедри, Наталія Пелешенко, викладачка кафедри, за сприяння завідувача кафедри Романа Веретельника, пообіцяли собі й іншим, що започаткуємо таку іменну стипендію.
Кафедра літературознавства імені Володимира Моренця має кілька проєктів у міжнародному благодійному фонді «Відродження Києво-Могилянської академії», тому і цей фонд розмістили саме в ньому. «Важливою умовою для нас було – не брати коштів із родини. Вони і так багато роблять для гуманітаризації нашого суспільства. Тим паче, що чоловік Антоніни Люльки-Рачок зараз теж воює за нас, вона мама двох маленьких дітей (друга дитина народилася кілька тижнів тому). Наша літературознавчо-письменницька громада спроможна і сама це зробити. Це наш чин», — наголошує Наталія Пелешенко.
Микола Рачок — журналіст, філолог, військовослужбовець 58-ї окремої мотопіхотної бригади імені гетьмана Івана Виговського. Випускник Києво-Могилянської академії зі спеціальності «філологія» (Українська мова та література): бакалаврської (Філологія, 2016) та магістерської «Філологія. Теорія, історія літератури та компаративістика» (2018 р.) (кафедра літературознавства імені В. Моренця).
У 2015 року, під час навчання на бакалавраті, став першим випусковим редактором науково-популярного видання «Куншт» (презентація першого номера журналу відбулась у Києві 25 вересня 2015 року). Працював журналістом найбільшого автомобільного порталу «Infocar», був автором україномовної версії ресурсу. Наталія Пелешено зазначає, що Микола Рачок українізував портал попри початковий опір цьому.
У 2018-19 роках проходив строкову службу в лавах ЗСУ. Пішов на фронт після початку нової фази російсько-української війни. Загинув 19 липні 2022 року під селом Покровське на Донеччині у бою з ПВК «Вагнер». «За цей бій Микола Рачок, який до останньої секунди уже без допомоги побратима, який був поранений, не випустив із рук кулемету, був посмертно представлений до нагороди», — повідомила Наталія Пелешенко.
Як повідомлялося, у 2024 році родина Миколи Рачка відкрила книгарню «Герої» у Вінниці у пам’ять про нього.
Читайте також: «Герої» — не просто книгарня. Як у Вінниці втілюють мрію загиблого військового Миколи Рачка
Чільне фото: фейсбук-сторінка Наталії Пелешенко
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості