вінниця

У пам’ять про Миколу Рачка втілюємо його бажання — яка нова книгарня «Герої» у Вінниці

30.01.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У Вінниці родина загиблого на фронті журналіста, філолога, військового Миколи Рачка відкрила книгарню-кав’ярню «Герої». Про це на фейсбук-сторінці розповіла подруга Миколи Рачка Ірина Шеремета.

Книгарню відкрили батьки і сестра Миколи Рачка Антоніна Люлька. У коментарі Читомо вона розповіла, що Микола Рачок мріяв про книгарню-кав’ярню і писав про це у своїх щоденниках. Після поховання Миколи родина вирішила втілити його мрію в життя.

 

«У нас навіть не було думки про те, що ми не втілюватимемо Коліні мрії в життя. Ми розуміли, що в пам’ять про нього ми  зробимо все, про що він мріяв. І поступово будемо робити всі 21 побажання, записані у його щоденниках», — повідомила Антоніна Люлька.

 

Книгарню відкрили на виплати за загиблого військового-члена родини від держави. Антоніна Люлька повідомила, що шукати приміщення родина почала ще тоді, коли отримувала виплату частинами, у квітні 2023 року. «Для нас було принциповим його не орендувати, а саме викупити, щоб Коліна мрія здійснилась, і щоб вона жила довго і, сподіваюся, успішно. Саме тому ми продали квартиру, доклали гроші, які отримали від держави, і викупили це приміщення. Це його книгарня, його приміщення, тут все для нього і про нього. Сподіваюсь, що він сидить зараз і посміхається галантно, слухаючи про книгарню… » — каже сестра Миколи Рачка.

 

За її словами, дизайн-проєкт почали робити заздалегідь, тому на момент купівлі приміщення він був уже готовий. Книжки у книгарні «Герої» продають за рекомендованою роздрібною ціною, адже вони всі викуплені, а не отримані від видавництв на реалізацію. 

 

За словами Антоніни Люльки, роботу над облаштуванням книгарні розділили між членами родини: «Вже понад два тижні ми працюємо без вихідних, по 10-12 годин щоденно, бо живемо цим проєктом. Кожен з нас відповідав за певну частину роботи. Формальності з оформленням вирішувала мама. Тато відповідав за суто чоловічу технічну сторону. Я займалась підбором команди, рекламою, дизайном і закупівлями. Думаю, спільна робота додала нам ще більше сил і згуртувала».

 

«На одній з лекцій  Книжкового Арсеналу сиділа поруч з Олексієм Ерінчаком, саме з його “Сенсу” в той день я розпочала екскурсію київськими книгарнями. Почати з «Сенсу» мені порадила Коліна подруга, тому що книгарня має цікавий бекграунд,  потужну ідею і  стильне втілення. Дуже хотіла запитати його поради, але посоромилась.  Я розповіла все це подрузі, а за кілька днів Олексій написав на своїй fb сторінці що може поділитись досвідом відкриття книгарень з тими, хто цього потребує. Це і стало відправною точкою. Ми познайомились, поспілкувались по відеозв’язку. Олексію наша ідея сподобалась і він дав багато гарних порад, а також познайомив  з Іриною Дзюбою, яка дуже допомагала нам,  консультуючи з різних питань. . Ми дуже хочемо, щоб “Сенс” приїхав до “Героїв”, бо є люди, якими ти надихаєшся. І це про Олексія та Ірину», — розповідає Антоніна Люлька.

 

 

За її словами, у книгарні щотижня проводитимуть літературні зустрічі різних авторів, а також читацькі клуби. Щосуботи в книгарню запрошуватимуть письменників не з Вінниці. У планах запросити літературознавця Ростислава Семкова, який був науковим керівником Миколи Рачка. Антоніна Люлька сказала, що їй дуже важливо, щоб до книгарні приїжджали воєнні репортери й автори-військові. «Герої»  хочуть запросити побратима Миколи Рачка Івана «Фею» Полтавця.

 

«У Колі є чудова подруга Наталя. Він нам дуже багатьох друзів “подарував”. Наталя — балерина. Вона неймовірна, знає дуже багато мов. Вона одеситка з вишуканою українською мовою. Це людина, яка водила екскурсії Одесою для іноземців. Зараз вона у Слов’янську, а спочатку працювала на Херсонському напрямку. Уже третій місяць працює в Слов’янську: стабілізаційні пункти, волонтерка, приїзди журналістів, статті для датських  й німецьких видань… І я розумію, що коли вона приїде, вона може і про Колю розказати як близька подруга, і про те, що вона бачила у прифронтових містах. Я таких людей сюди дуже хочу.  Його оточували такі круті люди… Ми дуже багато про них дізнаємося вже постфактум. Про людину можна сказати з оточення цієї людини. Колю багато хто знає. Його люблять. І ми не дамо забути. Я буду розказувати про нього дуже багато. Мені хочеться, щоб про нього знали», — каже Антоніна Люлька.

 

Напередодні відкриття відбувся вечір пам’яті Миколи Рачка, куди запросили його друзів.

 

Окрім Антоніни Люльки, працівники книгарні — Максим, друг Миколи з часів строкової служби, Анна й Еля.

Серед книжок в асортименті книгарні — сучасна українська література, серія «Неканонічний канон» від «Віхоли», есеїстика, репортажі, книжки видавництв Жупанського, Vivat, «А-ба-ба-га-ла-ма-га» і «Човен». 

 

У книгарні є підземний рівень із маленьким залом, де розміщений стіл з 6 стільцями й полиці з дитячою літературою, українськими коміксами. Біля каси є вітрина одного видавництва, наразі тут книжки видавництв «Портал», наступний у черзі — «Смолоскип».

 

Книгарня розташована за адресою Миколи Оводова, 17/3.

 

Микола Рачок — журналіст, філолог, військовослужбовець 58-ї окремої мотопіхотної бригади імені гетьмана Івана Виговського. Магістр літературознавства, випускник Києво-Могилянської академії, випусковий редактор журналу «Куншт», очільник новинного відділу порталу про авто «InfoCar».

 

Пішов на фронт після початку нової фази російсько-української війни. Загинув у липні 2022 року під селом Покровське на Донеччині у бою з ПВК «Вагнер».

 

Як повідомлялося, невдовзі у Києві на Хрещатику відкриють книгарню «Сенс».

 

Фото: Катерина Сажина