PEN International

Відомий цьогорічний лауреат PEN Pinter prize

03.06.2019

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Переможцем британської літературної премії PEN Pinter prize цього року став британський письменник Лемн Сіссей. Про це повідомляє The Guardian.

 

Лемн Сіссей народився 1967 року в Англії, куди з Ефіопії уже вагітною приїхала його мама. Оскільки вона була змушена закінчувати навчання, соціальний працівник знайшов для новонародженого Лемна прийомну сім’ю, давши йому нове ім’я — Норман. Ці події змальовані у п’єсі Сіссея «Щось темне» та документальній стрічці ВВС «Внутрішній політ».

 

Прийомні батьки дали хлопцеві власне прізвище та ім’я Марк, на честь євангеліста Марка. У прийомній сім’ї Сіссей прожив до 12 років. На цей час у прийомних батьків було вже троє власних дітей. Відтак його віддали до дитячого будинку, сказавши, що більше ніколи не контактуватимуть із ним.

 

За наступні 5 років майбутній письменник побував у чотирьох дитячих будинках. Коли Лемн досягнув 17-річного віку, йому видали свідоцтво про народження, де було вказане його справжнє ім’я, ім’я його біологічної матері, а також лист, датований 1968 роком, в якому матір просила соціального працівника повернути сина їй. З того часу Сіссей почав пошуки матері і повернув собі справжнє ім’я. Матір йому вдалося відшукати, коли йому був 21. На той час вона працювала на ООН в Ґамбії.

 

Життя у закладах опіки, булінг і фізичне насильство, якого він зазнавав з боку працівників дитячих будинків, Сіссей описав у своїх творах.

 

«У кожному своєму тексті Лемн Сіссей повертається у світ маргіналів, в якому він жив як покинута дитина. Зі своїх страждань він виковує красиві слова і тисячі причин жити і любити», — заявила одна із суддів премії, письменниця Морін Фрілі.

 

Церемонія нагородження поета, драматурга і радіодиктора Сіссея відбудеться 10 жовтня у Британській бібліотеці.

 

The PEN Pinter Prize — щорічна літературна премія, заснована 2009 року англійським PEN на честь лауреата Нобелівської премії з літератури Гарольда Пінтера, який був віце-президентом англійського ПЕН-клубу і активним членом Комітету ув’язнених письменників Міжнародного PEN (WiPC).

 

Нагороду присуджують за видатні літературні заслуги британському письменникові або письменнику, що проживає в Британії, який, за словами Пінтера з його нобелівської промови, показує «рішучий, непохитний погляд на світ» і демонструє «запеклу, інтелектуальну рішучість … визначити справжню істину нашого життя і нашого суспільства».

 

Лауреатами премії ставали: Салман Рушді, Маргарет Етвуд, Том Стоппард, Керол Енн Даффі та ін.

 

Нагадаємо, що минулого року PEN Pinter Prize отримала Чімаманда Нґозі Адічі.