Ювал Ной Харарі

Харарі: Україна зараз — найважливіше місце у світі, тут борються за свободу

13.09.2019

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Україна — найважливіше місце у світі, на межі боротьби за демократію. Про це заявив ізраїльський історик Ювал Ной Харарі під час 16-ї Щорічної зустрічі Ялтинської Європейської Стратегії (YES), повідомляє власна кореспондентка Читомо.

 

Історик зізнався, що одна з причин, чому він погодився приїхати в Україну в тому, що «Україна — найважливіше місце у світі, на межі боротьби за демократію».

 

За його словами, «Україна є світлим променем, бо тут іде боротьба за свободу. І весь світ дивиться, чи вийде в України. Тоді, можливо, в інших країн є надія на демократію».

 

Харарі підкреслив, що зазвичай сусіди хочуть, щоб у країні поряд все вийшло. Проте РФ не зацікавлена в успіхах України.

 

«Українці повинні звільнити себе від мислення, що минуле диктує майбутнє, позбутися детерміністичного мислення. Україна пройшла через низку трагедій, історію треба знати і поважати, але не бути її рабом, потрібно писати нову сторінку історії», — заявив він.

 

«Люди, які знають правду про себе і про темні сторінки своєї історії — це сильно. Ті ж, які думають, що вони ідеальні — це інфальтильна позиція», — вважає Харарі.

 

Він наголосив, що війни є незвичайним явищем і багато країн припинили війни. Війни припинилися через розумні рішення людей, проте достатньо однієї нерозумної людини, щоб розпочати війну.

 

Водночас історик додав, що у світі гине більше людей не у війнах, а через самогубства. І зараз цукор насправді є небезпечнішим за порох.

 

За його передбаченнями, досить скоро уряди країн добре зрозуміють біологію та комп’ютерні дані і те, як це можна використовувати проти мільйонів людей.

 

«Претенденти на сучасного Сталіна, який матиме доступ до інформаційних технологій, є. І це змінить світ. Зараз непізно змінити ситуацію, зараз потрібна консолідація у світі. Жоден уряд не здатний контролювати своїх технологів», — заявив він.

 

На його переконання, у 21 столітті націоналізм — це дбати про громадян своєї країни, але співпрацювати з іншими країнами.

 

«Це добрий націоналізм», — підкреслив Харарі.

 

Також він прокоментував зміни у російському виданні своєї книжки щодо Криму. Ізраїльський історик запевнив, що вони були зроблені без його відома.

 

«У Росії немає демократії і там немає свободи самовираження», — сказав він.

 

Харарі переконаний, що російському режиму було потрібно, щоб цієї книжки взагалі не було.

 

«Це книжка не про РФ, не про Україну. Я зробив компроміс, щоб досягти аудиторії РФ. Бо ідеї книжки стосуються глобальної політики», — пояснив він.

 

Нагадаємо, що раніше з’явилася інформація про те, що Харарі начебто затвердив переклад для російського видання книжки «21 Lessons for the 21st Century», в якому замінили частину тексту про окупацію Криму, перейменувавши анексію в приєднання, а також деякі інші речення.

 

Потім Харарі заперечив, що схвалив ці зміни.

 

Читайте також уривок із нової книжки Ювала Ноя Харарі «21 урок для 21 століття».