* ESC - закрити вікно пошуку
дитяча література
Від землі до неба: ілюстровані дитячі книги про космос
02.04.2020Протягом останніх років на українському ринку з’явилося чимало якісних книжок про космос для дітей. Більшість із них – це перекладні видання, проте вже з’являються і вітчизняні. Окрім доступного легкого тексту й відповідної до певного віку насиченості інформацією, це й естетичні видання: великий формат, сучасний дизайн, стильні графіки й таблиці. Автори проявляють щораз більше креативності, подаючи факти про космос так захопливо, що навіть для дорослих ці книжки будуть цікавими й корисними.
Також важливо, що серед видань не лише нон-фікшн/енциклопедії, а й художні історії, біографії й автобіографії, а ще квести та головоломки.
У цій добірці Читомо розглянуло саме ілюстровані книжки для дітей, оскільки загалом книжок на космічну тематику дуже багато. Також ми виокремили дві вікові категорії: дошкільнята, для яких це будуть перші книжки для ознайомлення, і школярі, які потребують вже більш ґрунтовного пояснення про космос. Отож, «Поїхали!»
Для найменших читачів
Пол Браун. Марсіянин з нашого району
Ілюстрації Ровени Бліт, переклад Оксани Дятел. — Харків: Жорж, 2020. — 36 с.
Якось хлопчик Сем прогулювався у своєму районі Лондона, думаючи, що життя його доволі нудне. Водночас десь у космосі сталася халепа – марсіанин Макс потрапив під метеоритний дощ, тож йому довелося здійснити аварійну посадку на планеті Земля. Так Сем і Макс знайомляться. Раптом з’ясовується, що рідний паливний діамант корабля зник. Новоспечені друзі вирушають на його пошуки. Саме так починаються їхні пригоди в одній із фортець Лондона. Вони долають п’ять перешкод і врешті, діставшись до діаманта, з’ясовують, що він проклятий. Суцільні халепи. Проте фінал, як і годиться у дитячій книжці, виявиться щасливим і приємно несподіваним для героїв.
Тож у підсумку маємо чудову історію, пригоди, квести й втечі, дружбу землянина й марсіанина. Крім того, гарні ілюстрації у книжці великого формату. Для найменших читачів це вдале видання, яке делікатно з невеликим текстовим об’ємом, знайомить із прибульцями й натякає на існування космосу.
Купити книжку.
Кріс Гедфілд, Кейт Філлон. Найтемніша темрява
Ілюстрації братів Фенів, переклад Оксани Дятел. — Харків: Жорж, 2018. — 46 с.
Ще одне видання про космос, події якого також відбуваються на Землі, цього разу на іншій півкулі, у Канаді. Але тепер акцент не на прибульцях, котрі можуть прилетіти до нас, а на астронавтах, які можуть полетіти туди, у найтемнішу темряву. Ця дитяча історія автобіографічна – відомого й успішного канадського астронавта Кріса Гедфілда. Після трансляції першої висадки людини на Місяць малий Кріс почав мріяти про космос. І саме цей момент обігрується у його книжці. Хлопчик-герой практично не виходить із ролі космонавта вдома, а у своїх снах сміливо мандрує цією найтемнішою темрявою. Та перш ніж заснути, він змушений долати свої дитячі страхи – наприклад, страх темної кімнати чи засинання на самоті. Але після вже згаданої трансляції Кріс влаштував невеликий експеримент у своїй кімнаті – і подолав страх!
Це книжка про мрії, про те, що вони можуть здійснитися – якими б великими не були. Книжка-натхнення для малих читачів, які, можливо, теж мріють полетіти в космос. Прекрасні ілюстрації в глибоких темних тонах, виконані чорнилом і графітом у поєднанні із цифровою обробкою, ще більше занурюють у найчорнішу темряву. А історію можна читати дітям перед сном.
Купити книжку на сторінці видавництва у Facebook.
Валентина Вздульська. Плутон
Ілюстрації Інни Черняк. — Харків: Віват, 2016. — 32 с.
Ще одна художня історія у цій підбірці – одна із перших історій про космос, а саме – про карликову планету Плутон – від української авторки. Валентина Вздульська зіграла тут на особливості Плутона як «маленької планети на самому окрайці Сонячної системи» і на дружньому зв’язку головного героя із «чорним, як космос, цуциком», також Плутоном, і вміло поєднала цих двох Плутонів. Чи радше трьох, бо Плутон – це також бог підземного царства. А оскільки песик врешті потрапив під машину, то, мабуть, Плутон живе тепер на Плутоні.
Хлопчик очікує важливої трансляції по телевізору – космічний зонд уперше в історії людства наблизиться до Плутона й зможе зробити знімки. Батьки хлопчика – науковці: мама – фізик, а тато – астроном, тож він уже змалку цікавиться космосом. Авторка побіжно розповідає й про планету Плутон, хто її відкрив. Але на тлі цієї далекої самотньої планеті обігрується і внутрішній стан героя – сум хлопчика за однойменним собакою, а іноді й сам хлопчик почувається, неначе Плутон, – як «холодна й далека» планета.
Добра історія про дружбу на Землі й космічні зацікавлення дитини, які до того ж гарно проілюстровані Інною Черняк.
Купити книжку на сайті видавництва.
Читайте також: Дитинко, це космос: що шукають герої дитячих книжок в позаземному просторі
Нурія Рока, Керол Ісерн, Росіо Бонілла. Небо
Переклад з каталонської. — Дніпро: Абрикос, 2020. — 36 с.
Двоє дітей, Аліса і Олівер, часто дивляться у небо, зрештою у них починає виникати багато логічних запитань. Одразу варто сказати, що в цьому видання є відповіді на перші запитання, які найімовірніше виникнуть і у вашої дитини. Наприклад, оті цяточки на нічному небі – це зорі чи планети? Чи небо завжди однакове? Також дитина може зацікавитися, чому є день і ніч, чому настає зима чи літо, чому сонце – також зірка. І саме це видання допоможе батькам разом із малим читачем знаходити відповіді.
Авжеж, батьки й самі знають відповіді на ці прості запитання – але чи можуть вони пояснити їх доступно дитині? У цій книжці є чудові метафори й порівняння, котрі легко проілюструють дитині складні явища космосу. Наприклад, зміну дня й ночі можна пояснити, поставивши дитину спиною до торшера/Сонця, й таким чином продемонструвати, що живіт у той час перебуває у тіні, отже там і є ніч. Або пояснити рух планет за аналогією до такого собі космічного танцю.
Чудова книжка для початківців, що пропонує ті базові речі про космос, які найперше впливають і на наше життя на Землі, а отже для дитина ця інформація буде максимально прикладною. Молоде видавництво із Дніпра «Абрикос» планує продовжити цю серію «Сонячна система» й іншими книгами українською: про Сонце, Землю і Місяць, котрі наразі доступні для українського читача російською мовою.
Купити книжку на сторінці видавництва у Facebook.
Читайте також: Дітям – про космос: які книжки обрати
Рут Мартін. Космічний світ
Ілюстрації Аллана Сандерса, переклад Тетяни Кузьменко. — Київ: Книголав, 2016. — 18 с.
А з цього видання вже можна розпочинати докладніше знайомство дитини з космосом. Віммельбух невеликого квадратного формату із картонними сторінками з віконечками – найзручніший варіант для маленьких читачів. У книжці лаконічно подано базову інформацію про Сонце й Місяць, про планети й зірки, про космонавтів і зорельоти. Завдяки віконцям можна краще уявити будову Сонця й Землі, а зазирнувши за віконце кожної з планет – дізнатися цікавий факт про неї.
Текст не перевантажений цифрами й термінами, тож дитині буде легко сприйняти нову інформацію й зрозуміти, що ця книжка – це лише перше віконце в неосяжні простори космосу, де безліч цікавих об’єктів, таких як астероїди та метеороїди, комети й боліди, місяцеходи й планетоходи, зонди й штучні супутники.
Купити книжку.
Олена Ольховська. Моя перша енциклопедія. Загадковий космос
Ілюстрації Марини Солодкої – Харків: Ранок, 2018. – 22 с.
Це видання може справді стати першою енциклопедією малого дослідника космосу. Основні факти про кожну із планет, Сонце, Землю й Місяць, лаконічні пояснення основних космічних явищ і термінів. Інформація чітко структурована й зручно подана візуально. Можна дізнатися й усілякі цікавинки із життя планет: чому Уран «лежить на боку», чи є Плутон планетою, скільки триває день і рік на Нептуні, що означає червона пляма на Юпітері й чи є кільця в інших планет. Також читач дізнається, що таке МКС, туманність, зорепад, астероїд, невагомість, парад планет та інші основні поняття.
Видання невелике, проте вдосталь інформативне із сучасним дизайном. А бонусом всередині книжки є весела космічна гра для всієї родини.
Купити книжку на сайті видавництва.
Читайте також: Територія young adult: що читати, коли набридли Діккенс і Чіпка з волами
Тетяна Маслова. Що заховано в космосі?
Ілюстрації О.Романової. – Харків: Ранок, 2019. – 48 с.
Вімельбух для молодших читачів з усілякими активностями. Провідником тут буде Зузу, мешканець далекої планети Вуві. Якось він побачив через телескоп Сонячну систему й вирішив її відвідати. Під час космічної мандрівки доведеться з’єднати певні об’єкти в правильній послідовності й утворити Сонячну систему, знайти й порахувати космічні кораблі, розплутати доріжки, де проходять випробування такі кораблі, знайти відмінності між скафандрами, знайти й порахувати продукти у «Вувімаркеті», доповнити «портрети» карликової планети. Особлива увага власне планетам – наприклад, цікаві активності, пов’язані з планетами Уран, Нептун, Сатурн, Юпітер, Марс, Венера, Меркурій. Також Зузу пропонує полічити різні сліди на Місяці, а на Сонці знайти сонцезахисні окуляри.
Кольорове видання із 18-ма різноманітними й не надто складними завданнями, щоб тренувати навички лічби, уважності та логічне мислення.
Купити книжку на сайті видавництва.
Для школярів
Стюарт Аткінсон. Котячий путівник нічним небом
Ілюстрації Брендана Кірні, переклад з англійської Ганни Яновської – Харків: Жорж, 2019. – 64 с.
Це видання може стати для малого читача вдалим переходом від простих дитячих історій про космос до складніших та інформативніших. Це ще не повноцінна енциклопедія зі складними термінами та науковими поясненнями, але вже й не казочка. Завдяки кішці Феліції, своєрідному провідникові в цій книжці, інформація подається дуже доступно й легко. Спершу Феліція пропонує читачеві підготуватися до мандрівки нічним небом: що потрібно взяти, у що вдягнутися, і головне – коли найкраще спостерігати за зірками. Наочно можна побачити різницю між нічним небом в місті й поза містом, а також дізнатися, що в різні пори року можна спостерігати за різними сузір’ями. Саме на цьому зосереджено основну увагу в книжці.
Невеликі блоки тексту, постійний і докладний візуальний супровід значно полегшать сприйняття фактів для дитини. Що таке зорі й місяць, як вони виникли? Які бувають небесні тіла, як розрізнити зірку від планети? Що таке Чумацький шлях, як знайти Полярну зірку, як зловити північне сяйво? Що таке супутники, галактики, скупчення і туманності? Про все це можна дізнатися в цій книжці, яка точно зацікавить малих дослідників, щоб ще більше зануритися у вивчення космосу.
Купити книжку.
Домінік Воллімен. Професор Астрокіт і неосяжний космос
Ілюстрації Бена Ньюмена, переклад Катерини Міхаліциної – Львів: Видавництво Старого Лева, 2018. – 72 с.
У цьому виданні мандрівку космосом також очолює кіт! Проте книжка вже для тих, хто освоїв елементарні знання про Всесвіт або ж просто готовий до ще складнішої й насиченої інформації. Професор Астрокіт розпочинає подорож із самих початків, із великого вибуху, пояснює, як народилися Сонце, інші зірки, галактики. Кіт також розповідає про гравітаційне поле, пояс астероїдів, хромосферу й фотосферу. Докладно описані космічні подорожі, зокрема й польоти на Місяць, візуальні презентації про телескопи, супутники, ракети, скафандри й космічні станції.
Щоразу текст супроводжується відповідними ілюстраціями, без яких було б складно уявляти певні небесні тіла чи явища. Сучасний дизайн видання, яке звабить читача своєю вишуканістю, малюнками й чіткими блоками інформації, що не навантажує, а навпаки – принаджує.
Купити книжку на сайті видавництва.
Алекс Фріт, Джером Мартін, Еліс Джеймс. 100 фактів про космос
Ілюстрації Шо Нільсена, Федеріко Маріані, переклад Ольги Любарської – Київ: Книголав, 2016, – 128 с.
У цьому виданні не просто 100 фактів – а 100 найцікавіших та інтригуючих фактів про космос. Принаймні подані вони в такій формі, що одразу привертають увагу читача. Наприклад, що «Місяць складається із… Землі», «місячне затемнення… колись вплинуло на хід історії», «першими космонавтами були… плодові мушки», «далеко в космосі є хмара… що має смак малини», «космонавти не пливуть… вони падають», «чоботи Ніла Армстронга… досі на Місяці».
Також можна дізнатися багато смішного чи навіть дивного: як космонавти чухають носа в скафандрі; чи існують на Місяці хвороби; чому учасники місячних експедицій більше відпочивали, аніж працювали; чому не варто молоти перець у космосі; чи є в космосі шпигуни; що доведеться робити першим колонізаторам Марса; яким був перший бутерброд у космосі чи перший вид позаземного спорту.
Перелік цікавинок можна продовжувати. Але ви вже, мабуть, переконалися, що видання прецікаво й оригінально подане, зокрема це стосується й дизайну книжки, де безліч схем, табличок і графіків, котрі суттєво спрощують сприйняття інформації.
Купити книжку.
Джон Вудкок, Лорен Фарнсворт. Майстер головоломок. Зоряний квест
Ілюстрації Челен Есійя – Харків: Жорж, 2018, – 64 с.
Щоб трішки розвантажити мозок поміж читанням книжок про космос, малі дослідники можуть узятися за отаке видання, котре потребує зокрема фізичної активності – моторики рук. Тут є три типи головоломок. Екстремальні лабіринти – вимагають пильності, щоб не потрапити в тупикові повороти. Космічні кольорові шифри – потрібно у відповідні кольори зафарбовувати сегменти із цифрами, і згодом проявиться малюнок. Від зірки до зірки – квест, суть якого полягає в послідовному з’єднанні цифр у малюнок. У такий спосіб тренуються різні навички: моторика, рахування, уважність, спостережливість, кмітливість.
Тематика квестів, звісно, космічна. Можна блукати лабіринтами Андромеди, ракетно-стартового майданчика, пояса астероїдів чи навіть вийти у відкритий космос. Можна розфарбувати Землю, астронавта, «Восток-1» чи «Котяче око». А можна створити «К’юріосіті», «Супутник-1», «Габбл» чи Міжнародну космічну станцію.
Біля кожної головоломки, а їх аж 29, є також по 4 факти про об’єкт, над яким доведеться працювати малому дослідникові. Чудова книжка-гра великого формату для активного засвоєння інформації.
Купити книжку.
Читайте також: Чому ринок дитліту потопає у перекладах і де український автор
Ігор Панасов. Леонід Каденюк
– Київ: IPIO, 2019. – 128 ст.
Як же вивчати космос без згадки найвідомішого українського космонавта? Тому це видання одне із найважливіших у цій добірці. Біографія Леоніда Каденюка, хлопця із буковинського села, який став першим космонавтом в історії України. Доступний, легкий та цікавий виклад його життя може стати для малих читачів натхненням і розумінням, що мрії стають реальністю. Але водночас усвідомленням, наскільки сильною повинна бути мрія й наскільки важкими мають бути зусилля для її здійснення.
Врешті, ця біографія буде цікавою й дорослим, які, можливо, не знали, що в Леоніда Каденюка є брат-близнюк, або що йому довелося сфальсифікувати дату народження, щоб на рік раніше вступити в Чернігівське льотне училище. Або які тести складав Леонід на здатність літати в космос: сурдокамера, центрифуга. Звісно, найзахопливішими є епізоди самого польоту в космос: докладний опис зміни фізичних відчуттів, опис побуту екіпажу «Колумбії», зокрема й догляду за рослинами, які відібрали для експериментів. Або й кумедні моменти про те, як доводилося митися чи голитися в космосі, або як в останні хвилини перед посадкою на Землю Каденюк одягав свій скафандр.
Варто читати кожному українцеві, щоб краще знати історію своїх героїв, черпати натхнення для своїх не космічних щоденних звершень.
Купити книжку.
Читайте також: Дитинко, це космос: що шукають герої дитячих книжок в позаземному просторі
Матеріал створено у співпраці з партнерами
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості