* ESC - закрити вікно пошуку
Internet Archive
Видавці США судяться з Internet Archive через публікацію книжок, захищених авторським правом
03.06.2020Ряд великих американських видавництв подали позов до суду на один з найбільших онлайнових архівів у світі Internet Archive через публікацію останніми низки книжок, які захищені авторськими правами. Про це повідомляє видання Publishers Weekly.
Видавництва Penguin Random House, Hachette Book Group, HarperCollins та John Wiley & Sons подали позов до Окружного суду у Нью-Йорку. Вони вимагають заборонити діяльність електронної бібліотеки National Emergency Library, яку під час епідемії коронавірусу запустив Internet Archive. Позивачі стверджують, що організація у межах проєкту опублікувала у вільному доступі цілу низку текстів, захищених авторським правом, без узгодження з відповідними правовласниками.
Вони також наголосили, що не мають претензій до публікації цифрових копій книжок, що є частиною культурного чи історичного спадку, але, за їхніми словами, Internet Archive опублікував й відсканував велику кількість книжок, які залишаються актуальними для ринку й мають застережені права.
«Масове сканування та розміщення книжок, захищених авторським правом на Internet Archive без згоди авторів та без сплати за публікацію, – це піратство, яке сховалося за священною завісою прогресивізму. Internet Archive сподівається обдурити громадськість, називаючи свій піратський вебсайт піратства «бібліотекою», але для нього існує більш точний термін – це називається «крадіжкою», – сказав у своїй заяві Дуглас Престон, автор та президент Гільдії авторів США.
Престон також додав, що хоча автори й хочуть, щоб громадськість мала доступ до книжок, безкоштовні електронні книги і так доступні через бібліотеки: «Законні бібліотеки платять за ці електронні книги, і частина цих коштів повертається авторам, допомагаючи забезпечити їх можливість писати надалі».
У відповідь на заяву виступив засновник Internet Archive Брюстер Кале. Він сказав, що архів діє, як і будь-яка інша бібліотека: «Internet Archive купує книжки та надає їх в оренду, як це робили завжди бібліотеки. Це підтримує публікацію, авторів і читачів. Видавці, які подають позов на бібліотеку за видачу книжок, у цьому випадку захищають оцифровані версії, і поки школи та бібліотеки закриті, така ситуація нікому не потрібна».
Нагадаємо, що у березні 2020 року Internet Archive оголосив про перетворення свого бібліотечного проєкту Open Library на National Emergency Library. Він передбачав відмову від віртуальних черг за оцифрованими книжками, щоби усі охочі користувачі мали змогу одночасно користуватися текстами бібліотеки. Адміністрація Internet Archive таким чином вирішила підтримати школярів і студентів, які не мають можливості відвідувати фізичні бібліотеки під час карантину.
National Emergency Library мала працювати до 30 червня, доки в США не скасують карантин. За кілька днів після запуску бібліотеки великі американські видавці виступили з протестами проти цієї ініціативи. До них приєдналися Гільдія письменників, Асоціація американських видавців та ряд інших організацій.
Раніше повідомлялося, що понад 100 музеїв та бібліотек зі всього світу у межах ініціативи #ColorOurCollections Нью-Йоркської академії медицини виклали у вільний доступ розмальовки для дорослих.
Як відомо, записники відомого мислителя, винахідника, художника Леонардо да Вінчі оцифрували й виклали у вільний доступ у хорошій якості.
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості