Календар подій

Фестиваль «Тиждень актуальної п’єси» ділиться напрацюванням у вигляді книжок для всіх охочих

Драматургічна лабораторія «ТИЖДЕНЬ DRAMLAB», Громадська організація «Центр “ТЕКСТ”» та міжнародний освітній драматургічний фестиваль «Тиждень актуальної п’єси» за підтримки Українського культурного фонду провели проєкт-резиденцію для драматургів «ТИЖДЕНЬ DRAMLAB».

Десятиліття існування драматургічного фестивалю «Тиждень актуальної п’єси» провокувало новий вектор розвитку української драматургії. Тиждень DRAMLAB сформували ідею зробити проєкт для драматургів, який відкриває нове дихання професійним драматургам, дає поштовх неофітам продовжувати розвиватись у драматургії, а новачків знайомить зі світом написання сильних та провокативних текстів. Усього було проведено три лабораторії:

  • «PRO» – для професіоналів, які мають не менше 5 написаних п’єс або сценаріїв, не менше однієї постановки власної п’єси у театрі п’єс.
  • «NEO» – для неофітів початківців, що мають написану п’єсу, але хочуть робити наступні кроки.
  • « YOUNG» – для юних авторів до 20 років, що тільки хочуть знайти себе у цій сфері.

 

П’єси, які написані під час лабораторій, презентовані по-різному. Для неофітів це був фестиваль «Дебют» у Києві, де були публічні читання, для Янгерів – випуск збірки радіодрам «13», яку можна послухати у вільному доступі на платформі Soundcloud. А для професіоналів ми випустили друковану збірку «8». Збірку може отримати безкоштовно кожен бажаючий, але потрібно заповнити анкету, яка є у наших соц. мережах, – говорить менеджерка проєкту Катерина Босяченко.

 

Отримати збірку, або прослухати Радіодрами можна за посиланням.

 

Драмлаб виникла з розуміння необхідності наступного кроку в систематизації та розбудові українського драматургічного контенту. За десять років він з’явився, наразі частково починає систематизуватися і з’являються нові фестивалі, відкриваються нові імена драматургів. Тому захотілося надати можливість повірити у власні сили новим авторам, підтримати тих, хто вже написав щось і допомогти знайти свого зацікавленого глядача в реалізації тим авторам, які знані. Тривекторна робота, в задумі з драматургами по лабораторіях, тих хто знаний, тих хто молодий, написавши вже один текст, і тих хто потенційно може стати драматургами, – поділився Андрій Май, керівник проєкту Тиждень DRAMLAB.

 

Збірка «8» – це вже історія, яку ми пишемо прямо зараз. За моїми спостереженнями, друковане видання завжди викликає більшу цікавість прочитати, що там автори написали такого і чому саме ці тексти потрапили до збірки. Крім цього, чого тільки варте естетичне задоволення від взаємодії з папером та запахом свіжих чорнил! – зазначає Ігор Носовський, драматург.

 

Учасники та учасниці лабораторії PRO:

  • Оксана Савченко – сценаристка, драматургиня, журналістка.
  • Тетяна Киценко – драматургиня, сценаристка, переможниця та учасниця багатьох фестивалів та конкурсів – «Тиждень актуальної п’єси»,  «Любимівка»,  «Коронація слова» тощо.
  • Евгений Марковский – автор, перекладач, один з керівників Херсонського центру імені Мейєрхольда.
  • Віталій Гавура – драматург, режисер ігрового та документального кіно, сценарист, лауреат Одеського міжнародного фестивалю за ігровий фільм «Чачьо».
  • Юлія Гончар – драматургиня, сценаристка, перформерка, перекладачка.
  • Пьотр Армяновській – режисер, драматург, співзасновник групи Pic Pic.
  • Наталья Блок – драматургиня та сценаристка.
  • Ігор Носовский – драматург.

 

Ментор проєкту Максим Курочкін – драматург, сценарист, автор понад 40 п’єс та сценаріїв.

 

Додатково про збірку радіодрам «13»: 

Сучасний театр постійно розвивається, набуває нових форм. Однією з його течій став формат радіодрами. Це різновид діджитал театру, який став особливо актуальним у наші «страшні» пандемічні часи, адже він працює наступним чином: зацікавлена особа надягає навушники будь-де та заглиблюється у драматургічний текст в суміші з музикальним супроводом.

 

Чому це важливо?

 

Збірка «13» – спроба популяризувати дієвий, але досить невідомий формат радіодрам та пошук нових імен в драматургії. Радіодрами ламають будь-яку «ритуальність» навколо театру, адже це можливість доторкнутись до сучасної драматургії просто зайшовши на SoundCloud. Чому сучасної? Тексти збірки – це перші п’єси молодих митців, створені протягом драматургічної лабораторії«DRAMLAB YOUNG».

 

На відміну від більшої частини радіодрам, музика у збірці «13» не просто грає роль «важеля», який би налаштував на заглиблення у текст. Вона стала повноцінною частиною п’єс, мистецьким актом спільної роботи. До речі, щодо музикантів. На проєкті зібрався дуже різноманітний склад виконавців, до смаку собі знайде кожний: і досвідчений рейвер з Кирилівської, і одинокий актор з Краматорську. Подивіться самі: віолончель з фірмовою синхронною читкою, що доводить до трансу від Mariia&Magdalyna, індустріал імпровізації на аналоговому синтезаторі від Garden Krist, потужний лайв від резидентів Dnipropop, повільний та мелодійний мікс від ТЕТ і Whaler – можна продовжувати ще довго!

 

Єдиним правилом для музикантів було залишати текст у повному форматі, для багатьох це був перший досвід і, безумовно, великий творчий експеримент. 

 

Реліз збірки відбувся 13.11, знайти його можна на SoundCloud

 

Підтримайте проект

Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління
професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.

Підтримайте проект