виживання

«Тривожна полиця»: книжки, які додають впевненості під час війни

16.02.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

А ви зібрали свою «тривожну валізу»? Тоді саме час зібрати й «тривожну полицю» з книжками й посібниками, які знадобляться вам для того, щоби не розгубитися під час воєнних дій чи інших надзвичайних ситуацій. Більшість із нас – люди цивільні, які не мають бойового досвіду, але завдяки цим виданням, ми можемо отримати надзвичайно корисні знання для виживання в екстремальних ситуаціях. Це не повний список усього, що виходило в Україні на цю тему, але ця добірка стане гарним фундаментом для вашої теоретичної бази.

Як вижити під час надзвичайної ситуації та під час війни: легко про серйозне

– Упор: Наталія Нечаєва-Юрійчук, Олена Танасійчук, Олексій Ноздрачов, Сергій Дмитрієв. – К: 2021. – 39c.

Посібник в першу чергу адресований підліткам та старшим дітям прифронтових територій. Але це не означає, що він не актуальний і для решти мешканців України. Автори намагались подати текст, який розповідає про поведінку в умовах бойових дій, у легкій та доступній формі, тож книжка буде однозначно корисною і для дорослих, які не мають великого досвіду перебування у надзвичайних ситуаціях. Батьки, вчителі, всі хто працюють із дітьми та підлітками можуть брати цей посібник на озброєння у своїй роботі та спілкуванні. 

 

Автори розповідають про надання першої медичної допомоги, про те, що робити, коли пролунав сигнал-попередження, як себе поводити, коли поруч гримлять вибухи, вчить, як діяти, якщо вдома залишатись небезпечно або почалась організована евакуація у населеному пункті. Також у посібнику приділили увагу й ситуаціям, коли людина опиняється у натовпі й тисняві чи під завалами, виявляє небезпечні речовини, міни,  також помічає озброєних осіб країни-агресора.

 

У книжці можна знайти інструкції про те, як самостійно здійснити евакуацію із зони бойових дій і виживати під час окупації, як поводитись із незнайомцями та зрозуміти, що тебе обманюють. Окремі частини посібника розповідають про інформаційну безпеку у соціальних мережах – розпізнавання фейків та дезінформації.

 

Є тут і спеціальний розділ із зображеннями та описами розпізнавальних знаків військових ЗСУ, а також інформація про Товариство червоного Хреста в Україні, що неодмінно допоможе зорієнтуватися у небезпечних військових ситуаціях.

 

Видання створене у співпраці Цивільно-військового співробітництва (СІМІС) та Громадської Мережі «ЕЛЕОС-УКРАЇНА».

Читати онлайн.

У разі надзвичайної ситуації або війни

– К: Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки МКІП, 2021. – 14 с.

Один з останніх посібників, виданий і розроблений Центром стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки у співпраці з Державною службою України з надзвичайних ситуацій і Міністерством оборони України. В ньому стисло окреслені основні дії під час артилерійських обстрілів, а також даються поради про те, як себе поводити й чого не варто робити при обстрілах зі стрілецької зброї. Автори приділили увагу підготовці «тривожної валізки», аптечки і, як і в попередьому посібнику, поділилися методами протидії дезінформації.

 

Можна сказати, що цей посібник за інформативністю трошки програє попередньому, але це не значить, що він не вартий уваги. Основні підказки та поради, які викладені коротко та по суті, мають на меті зберегти ваше життя і здоров’я. А в критичній ситуації у вас не буде часу читати довгі інструкції, тож це видання також буде не зайвим зберегти у себе на смартфоні.

Читати онлайн.

Без паніки! Як вижити, боротися й перемогти під час бойових дій: Порадник для цивільного населення

–  Укл. Олександр Дєдик, Михайло Слободянюк і Олег Фешовець; проілюстр. Дзвенислава Подляшецька. — Львів: Видавництво «Астролябія», 2018.

«Найважливішу частину роботи виконають, очевидно, Збройні сили України й дипломатія. Ваша справа – вижити й, в міру сил, полегшити їм роботу. А це вже дуже багато», – говориться в кінці цього видання, але ці слова могли би стати і преамбулою. Книжка містить інформацію, яка допоможе вам вижити та дає практичні поради щодо того, як підготуватися до небезпечної ситуації. Вона озрахована на цивільне населення міст, тому найкраще підійде мешканцям великих українських мегаполісів, які постали перед загрозою вторгнення.

 

Тут є інформація про дії під час обстрілів та бомбардувань, про «тривожну валізку» і аптечку, вихід із зони бойових дій, але це не просто посібник, а повноцінна книжка із великими обсягами тексту, який містить багато детальної інформації. Це своєрідний підручник з виживання, в якому більш ніж сто сторінок. Тут ви дізнаєтеся не лише про всі обов’язкові нюанси, про які варто згадати у подібних виданнях, але й, наприклад, про те, як шукати та здобувати воду, де можна поповнити її запаси й скільки рідини вам потрібно для добової норми. Не менш важливий розділ і про запас їжі. Зокрема у ньому можна дізнатися про те, які продукти мають довгий термін зберігання, вичитати рецепти самостійного приготування м’ясної чи рибної консерви, а також визначити добову норму споживання харчів. 

 

Не обійшли своєю увагою автори і теми облаштування та експлуатації укриттів, самозахисту й організації спротиву, а також ефективних і безпечних способів пересування.

 

Ця книжка, на теперішній момент, – одне з найкращих джерел практичних рекомендацій саме для цивільного населення. У ній чимало схем, малюнків, фотографії та іншого ілюстративного матеріалу, що допомагає краще розуміти викладені тексти. Автори не полінувалися доповнити розділи й показовими історичними прикладами з війн XX століття, які також працюють на поглиблення та засвоєння матеріалу.

Купити книжку.

Як вижити в екстремальних умовах. Прийоми і методи, які використовує спецназ

– Кріс МакНаб /пер. з англ. В. Скоробогатова, К. Озерової. – Харків : Книжковий Клуб «Клуб Cімейного Дозвілля», 2015. – 317,с.

Книга Кріса МакНаба – іноземний порадник з виживання, створений на основі досвіду спецпідрозділів, для недосвідчених чи не дуже обізнаних «виживальників».

 

Якщо у попередній книжці основною темою було виживання в міських умовах, то в цьому виданні її розширили й залучили також пересічну місцевість. Різні погодні умови, час доби, різні природні ландшафти: ліс, степ, гори, невеликі поселення. Автор розповідає, як при таких умовах визначати відстань, шукати їжу та воду, будувати тимчасове укриття, як зігрітись без вогню та багато іншого.

 

З книжки можна дізнатися, який вам потрібен одяг в умовах виживання, як на вашу поведінку впливають кліматичні умови, як виготовити засоби для риболовлі, полювання, зробити інструментіи, зброю, а також безпечно облаштувати вогнище. Видання також містить розділ про їстівні та отруйні рослини й гриби, але треба зважати, що не все, що там згадується, росте в нашій країні.

 

Книжка непогано проілюстрована, що неодмінно допоможе читачеві у ситуації, коли йому дійсно треба буде збудувати шалаш чи заточувати дерев’яні кілки.

Купити книжку.

Выживание. Практический опыт командира спецназа: для военных и гражданских

– Сергей Владимирович Нагорский; Худож.-оформ. В. Н. Карасик. – Харьков : Фолио, 2015. – 255 с. 

Єдине російськомовне видання у цій добірці, але від українського автора. Сергій Нагорський колишній спецпризначенець підрозділу Нацгвардії України написав цікаву і корисну книжку як для військових, так і для цивільних. 

 

Окрім вже відомих і згадуваних в інших виданнях порад (як отримати вогонь, воду, їжу та укриття, надавати медичну допомогу тощо), це видання, наприклад, пропонує і розлогу розповідь про їстівні рослини, гриби та навіть комах, з порадами їх правильного вживання, а також рецептами.  Тут є досить детальні описи різних способів рибальства та полювання, виготовлення різних видів пасток, зброї й снастей із підручних матеріалів.

 

Навряд чи ви зможете зробити самостійно арбалет, пращу чи навіть кам’яну сокиру, але примітивні сілки, вудку або раколовку – цілком можливо. 

 

Суттєвий недолік видання – якість зображень. Вони чорно-білі, а фото рослин не дають повноти інформації, завдяки якій ви легко впізнаєте її у природі. І це спонукає до того, щоб додатково тримати поряд довідники рослин та грибів України чи хоча б Google. Книжка надрукована досить дрібним шрифтом, що в екстримальних умовах може створити певні незручності, але дорікнути в браку інформативності тут навряд чи вийде.

Купити книжку.

Без компаса і карти

– Олексій Миколайович Рощин. – Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2020. – 160 с. 

Попри те, що книжка в першу чергу розрахована на скаутинг та туристичне (спортивне) орієнтування, її все ж не можна обійти увагою. Під час виходу із зони бойових дій ви стовідсотково не зможете передбачити, яким шляхом будете прямувати. Можливо, так станеться, що ви будете змушені змінити маршрут або покинути транспорт та пересуватись пішки лісом, степом, горами тощо. Тут вам і знадобляться навички з орієнтування на місцевості, з опануванням яких допоможе це видання.

 

Автор Олексій Рощин досить просто пояснює, як орієнтуватись, враховуючи особливості місцевості, різний час доби, пори року.

 

Розповідає про орієнтири, які допоможуть вам не збитись зі шляху. Наприклад,  тут можна дізнатися, як вимірювати відстань без будь-яких інструментів, так би мовити, «на око», а також орієнтуватись за зорями і їх розташуванням на небі.

 

Перевага цієї книжки в тому, що написана вона українським автором, який враховував саме українську місцевість. Текст написаний ще в 1960 році – тоді, коли тільки починали запускати супутники на орбіту Землі й про GPS навіть і гадки не було, але від того робота Рощина не втрачає своєї актуальності.

Купити книжку.

100 життєво важливих навичок

— Клінт Емерсон; пер. з англ. Н. С. Лавська ; худож. Т. Слампяк. — Київ: КМ-БУКС, 2018. — 256 с.

Ця книжка, можливо, і не потрапила б до огляду, бо вона більше нагадує таку собі «гру в шпигунів», яким потрібно залишатись не поміченими, замітати сліди. Але навіть з такими розділами, як «Підготовка до місії», «Стеження, спостереження», «Таємний злам і проникнення», «Збір розвідданих: прослуховування та відеоспостереження», «Замітання слідів своєї присутності», інформація в цьому виданні не позбавлена користі при виживанні під час бойових дій.

 

Подана тут інформація і поради можуть стати у пригоді, якщо ви впритул стикаєтесь з ворогом та небезпечним людьми. Особливо в місті, особливо під час окупації. Наприклад, як відірватись від переслідування, або звільнитись від клейкої стрічки чи кайданок, інформація про відмички, як самостійно зробити бронежилет чи поради щодо того, як розблокувати дверцята за допомогою мотузки. 

 

Ці хитрощі хоч і межують з фантазіями про шпигунські пригоди, але ознайомитись з ними вам буде не зайвим. Ілюстрації, які детально візуалізують конкретні ситуації, тут також є.

Купити книжку.

Тотальний опір: інструкція з ведення малої війни для кожного

— Дах, Ганс фон /пер. з нім. Х. Назаркевич; наук. ред. О. Фешовець. — Львів: Астролябія, 2014. – 224 с. 

Двотомник, що підійде тим, хто вже точно для себе визначив: він буде не тільки виживати в умовах бойових дій, а й чинити опір. Книжку написав офіцер швейцарської армії Ганс фон Дах в далекому 1957 році, але цей досвід не старіє й залишається універсальним для будь-яких воєнних конфліктів у будь-яких широтах.

 

Ці видання призначалися для швейцарського населення й готувалися в умовах Холодної війни. Тут досить глибоко і ретельно розповідається, як взагалі організувати та облаштувати рух опору: структура, місце розташування, озброєння.

 

Даються чіткі інструкції зі знищення ворога і колаборантів. Аргументовано пояснюється, чому в русі опору не обов’язково бути саме в бойовій частині, а користь можна приносити й на інших ділянках роботи, наприклад, на полі пропаганди й роботи серед цивільного населення.

 

Автор передбачає багато можливостей та варіантів «малої війни»: від нападів на склади з припасами, комунікації, залізничне сполучення окупантів і до негативного розвитку ситуації для учасників опору – арештів, допитів, тортур, перебування у в’язниці чи таборі. Також в книжках розповідається про роботу над розкриттям тактики дій окупаційної влади, розглядається аспект боротьби загарбника з церквою тощо. Дах прописує етапи підготовки до диверсій, враховуючи декілька варіантів розвитку подій і наявних можливостей. 

 

Ці книжки – справжній підручник диверсанта, який чітко структурований, містить схеми й малюнки. Якщо ви вирішите все ж таки вступити до лав спротиву, то ці видання для вас мають стати мастрідом.

Купити книжку.

Виживання в умовах надзвичайних ситуацій

− Укл.: Волянський П.Б., Барило О.Г., Гур’єв С.О., Долгий М.Л., Євсюков О.П., Іскра Н.І., Михайлов В.М., Потеряйко С.П., Терент’єва А.В. – Х.: ФОП Панов А.М., 2016. − 189 с.

Книжка розрахована не так для самостійного ознайомлення, як для тих, хто читає лекції та веде предмет Безпеки життєдіяльності. Стандартна і дещо канцелярська мова підручника, розробленого Службою надзвичайних ситуацій та Інститутом державного управління в сфері цивільного захисту. Але є там і цікаві поради. Наприклад, як використовувати для захисту органів дихання чашечки бюстгальтеру чи інформація про те, які дикорослі рослини України можна вживати в їжу (Кольорові зображення рослин – у комплекті).

 

Окремий розділ присвячений саме бойовим діям, хоча і займає лише дві сторінки. Але не варто забувати, що у екстримальних умовах така стислість часом може врятувати ваше життя.

 

200 сторінок підручника можна завантажити на телефон чи інший пристрій й використовувати як довідник у воєнній ситуації.

Читати онлайн.

Додатково ще декілька корисних видань:

 

Ми не знаємо, що чекає на нас у майбутньому, але в ситуації постійної військової загрози ми можемо лише зберігати спокій, опановувати важливі навички, підтримувати своїх близьких та українську армію. Відвідуйте курси з виживання, медичної підготовки та інших важливих дисциплін, і ніколи не забувайте про читання корисних книжок.