Оксана Щур, кураторка Літературної лабораторії Мистецького арсеналу, кураторка Міжнародної програми фестивалю «Книжковий Арсенал»:
«Проект Баркемп On / Off став для нас експериментальним, тому що до того ми робили переважно офлайнпроекти – і мали колосальний досвід стосовно того, як організувати фестиваль, літню школу або воркшоп. Те, що ми потім публікували в інтернеті, було переважно результатами проекту, його документуванням. Наприклад, коли ми публікували відеозаписи лекцій чи дискусій, то йшлося про те, щоб розширити доступ до нашого контенту аудиторії, яка фізично не могла бути присутньою на подіях в Мистецькому арсеналі у Києві в певний час. Ми не могли передати атмосферу, але ділилися знанням і напрацюваннями.
Тут варто додати, що поряд із величезним фестивалем «Книжковий Арсенал» у Мистецькому арсеналі працює Літературна лабораторія, спрямована якраз на експериментальні формати. Карантин поєднав ці два проекти ще тісніше, і от, ми зробили експериментальний БарКемп у співпраці з Франкфуртським книжковим ярмарком та Гете інститутом за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини. Такий собі палімпсест Міжнародної програми травневого Книжкового Арсеналу 2020.
Поза тим, Арсенал – і фестиваль Книжковий Арсенал – це значною мірою про атмосферу, можливу в певний час у певному місці, коли цікаві талановиті люди збираються разом. Як створити таку атмосферу в онлайні і чи це взагалі можливо? Це стало викликом для нас поряд із вибором тем для обговорення. Виглядає, що нам вдалося.
Сам формат БарКемпу передбачає залучення слухачів – властиво, це не просто лекція чи воркшоп, тут учасники нарівні зі спікерами діляться досвідом, пишуть в чат, беруть участь у нетворкінгу і спіддейтінгу, потрапляють на вечірку, а їхні запитання стосовно центральних презентацій часто перетворюються на репліки стосовно власного досвіду. Чи підлаштовували ми концепцію конференції під формат? Тут складно сказати. Радше ми намагалися обрати актуальні теми для виступів – такі, які би стимулювали виникнення нових ідей, стали би корисним референсом для учасників, які зараз теж перебувають у пошуку способів бути активними в умовах нової реальності. Що залишиться у новій реальності після завершення пандемії – наприклад, які онлайн-формати можуть виявитися самодостатніми, а не замінниками «живого» спілкування в безвиході? Можливо, ми усі рухалися до певних онлайн-проєктів, але зараз це набуло шалених темпів і ми впроваджуємо їх на кілька років швидше та інтенсивніше, апробовуючи на ходу.
Ну і, звісно, яка ж конференція без афтерпаті. Ми влаштували лайв-перформанс в онлайні, і це несподівано виявилося надзвичайно вдалою ідеєю. Вечірка зі сценою на два міста – Київ та Берлін – стала експериментом для учасників: Владіміра Камінера, Юрія Гуржи та Сергія Жадана. Чи можна створити драйвовий виступ, коли ти бачиш співрозмовника лише на екрані, а глядачів не бачиш узагалі? Ми спробували і тепер можемо відповісти ствердно. Мультидисциплінарний перформанс, складовими якого стали німецькомовні прозові тексти Владіміра Камінера, їхні українські переклади, зроблені Сергієм Жаданом, поезія Сергія Жадана, музика Юрія Гуржи і мистецька проекція Кирила Проценка, яка поєднувала обидва простори, став подією, яка подолала відстані, кордони, фізичні і мовні бар’єри. Бо мистецтво – це про відчуття та про енергетику. Цей проект продовжиться вже у травні 2021 на Книжковому Арсеналі. Дуже цікаво, яким він буде».
Юля Козловець, координаторка міжнародного фестивалю Книжковий Арсенал, кураторка Дитячої програми:
«Під час обговорень робочої групи виявилось, що, незалежно від країни проживання та роботи, питання того, як тепер існувати в офф/он форматах креативним ідеям та командам – спільне, і відповіді варто шукати разом. І під час Баркемпу фахівці книжкового та загалом креативного сектору, в основному з України, разом з представникими ще 10 інших країн, намагались порозумітися з тим, яке воно, наше нове нормальне.
В нас були фантастичні спікери, які заряджали оптимізмом, новаціями та відкритістю, щирістю, закликаючи учасників до обговорення непростих та актуальних тем про віртуальні стенди на книжкових ярмарках, виклики сьогодення для міжнародних та локальних фестивалів, нові інструменти промоції, невдачі та уроки локдаунів, набуті досвіди та зроблені висновки.
Вірю, що ці знання, ідеї та спільні напрацювання у секціях дали багато нашим учасникам, стали певною мірою порцією натхнення та поштовхом до реально-віртуальних експериментів. Власне саме в цьому, в дієвій конкурентній підтримці українського книжково-видавничого сектору сьогодні, ми в Книжковому Арсеналі бачимо в цьому році нашу мету.
Сам формат Бармкемпу як неформальної, демократичної та інтерактивної платформи для зустрічі людей, метою яких є інтеграція середовища, обмін досвідом і ідеями, а також добрий відпочинок, включає учасників, дарує драйв, радість спілкування, пошуку виходів з безвихідних становищ, відчуття «свого» середовища. Все, як ми любимо!:) Мені здається, що він став успішним зокремай тому, що народжувався в нас для онлайну, а не був приречений на трасформування чи натягування реальних оффлайн досвідів на дистанційний формат. Хоча ми багато думали та працювали над тим, щоб знайти альтернативні шляхи створення тої самої атмосфери нетворкінгу, співпраці та співтворчості, яка так відрізняє Книжковий Арсенал, творить його. В реалі значною мірою основою цього для всіх слугує будівля Старого Арсеналу. В онлайні з Арсеналу включався під час вечірки Сергій Жадан, і це було і символічно, і потужно».
Беттіна Венцель, керівниця відділу «Інформація та бібліотека» Goethe-Institut в Україні:
«Думаю, книжкова спільнота за цей рік не раз згадала насичені дні Книжкового Арсеналу, Букфоруму чи Франкфуртської книжкової ярмарки, коли голова йде обертом від нових людей, контактів, дискусій та розмов, але після чого ти точно розумієш, де саме знаходишся в системі професійних координат та куди треба рухатись. І вже влітку цього року, перебуваючи в умовах всебічної ізоляції, ми добре встигли відчути, наскільки складно знайти ті самі координати та включитись в процес адаптації до актуальних викликів, коли майже практично немає площадок для формальних та неформальних зустрічей та обговорень, якими в офлайн-реальності є книжкові фестивалі та ярмарки. Власне, ідея Баркемпу й виникла з пошуків формату, який міг би відтворити онлайн альтернативу спільному професійному просторові для книжкової та креативної індустрії, де можна було б обговорити та поділитись досвідом, хто як пристосовується до “нової нормальності”, побачити колег та, зрештою, відчути солідаризацію один з одним.
Мені здається, важливою навичкою саме на цьому етапі, коли ми ще не знаємо, як саме в наступний час трансформується культурний процес, є готовність працювати у партнерствах та шукати нові колаборації. По-перше, онлайн-формат створює для цього всі умови за відсутності фізичних кордонів. Так само стираються дисциплінарні кордони- дуже вдалий час, щоб шукати партнерів та однодумців з інших сфер».
Марія Шубчик, координаторка літературних проектів Goethe-Institut в Україні:
«Взагалі, формат баркемпу – дуже пластичний, відкритий та пристосований саме для зустрічі середовища «на рівні очей». В офлайн- форматі він не менш ефективний, адже надає можливість для учасників та учасниць бути співорганізаторами процесу та визначати теми та аспекти, які є дійсно наразі для них є значущими. В онлайні, звісно, довелось трансформувати ідею, адже нашою основною мотивацією було не просто зібрати крутих спікерів та професійну аудиторію, а створити можливості для того, щоб дійсно кожен учасник та кожна учасниця могли бути залученим у роботу. Для чого? Бо в актуальних умовах не вийде зробити типову фронтальну конференцію, де референти можуть розповісти, як та що потрібно робити, адже наразі точно ніхто не знає, які стратегії в досить невизначеному майбутньому будуть більш виграшними. Наразі ми можемо вчитись один у одного, дивитись, хто що випробовує та створювати спільний дискурс.
Можливостей вчитись онлайн в останній час не бракувало, але бракувало саме можливості знову відчути себе частиною спільноти. Тому основним викликом у реалізації проекту став пошук платформи, яка б була пристосована не тільки для лінійної комунікації, але й, в першу чергу, для неформального спілкування, знайомств та нетворкінгу. Але чи не найбільшим експериментом, звісно, стала віртуальна вечірка за участі Сергія Жадана, Владимира Камінера та Юрія Гуржи, яка паралельно відбулася в Києві та Берліні та дивитись яку могли більше 100 учасників баркемпу з 10 країн світу. Коли ми декільком потенційним технічним партнерам розповідали все, що нам потрібно реалізувати, ми бачили, що більшості це здається занадто складним та нереалістичним. Але, зрештою, все можливо, коли є партнери, які готові до експериментів та нетипових рішень».
Юрій Гуржи, берлінський музикант і діджей родом із Харкова, засновник групи RotFront, автор хіпхопери про Степана Бандеру й учасник вечірки:
«Все почалося з того, що Жадан запропонував нам з Володею Камінером приїхати з музично-літературною програмою на Арсенал у травні 2020. Ми стали думати: а що саме ми можемо привезти. Домовились, що я зроблю ремікси німецьких класиків — від Баха до Рамштайна, а Володя почитає свої історії про подорожі Німеччиною. Я зробив перший трек, переробивши Вагнера, але тут з нами усіма трапилася Корона.
Так сталося, що я вже років 5 тому відкрив для себе можливість стріму – в той момент, коли Фейсбук додав таку функцію. Мені завжди подобалося ділитися музикою – а що може бути краще, ніж робити це зі своєї квартири, де всі платівки на відстані руки (не треба кудись нести кілограми музики, тут ніхто поряд не курить, не кричить, щоб ти поставив Бейонсе). На початку локдауну я запитав своїх друзів з берлінського Панда-Театру, як би вони поставилися до стрім-дискотеки…. й наступного дня вже стояв на їхній сцені та ставив музику для порожнього залу. Це нагадувало далекі часи на початку дев’яностих, коли я працював на радіо в Харкові. Тільки тепер з відео. Та того ж вечора ми зрозуміли, що під мій стрім танцювали не тільки в Берліні – нам писали з Нью-Йорка, Києва, Баку та Тель-Авіва. Ми стрімили щоп’ятниці, зробили 13 вечірок.
Тут нас запросили зробити своєрідний тізер нашого перформансу з Жаданом та Камінером (який, сподіваюся, трапиться в травні 2021-го) у рамках серпневого БарКемпу. Я добив Вагнера та створив ще пару номерів, Володя й Сергій мусили ритмічно зачитати свої нові тексти на цю музику. Наприкінці ми вирішили разом заспівати одну з наших нових пісень – у березні ми в Берліні створили «коронний» гурт Kaminer & Die Antikörper, до одного з наших хітів Сергій спеціально до БарКемпу написав свій текст.
Це був справжній челендж, бо ми билися з могутнім ворогом, п’ятисекундною затримкою, яка, мабуть, перетворювала нашу тримовну розмову на дуже дивне видовище, а ми ще збиралися не тільки розмовляти, а й співати! Але мені все ж здається, що ми перемогли. Дуже б хотілося зустрітися цією же компанією знов, але наступного разу – особисто. Цікаво, якою буде версія перформансу Deutsch-Ukrainische Freundschaft 3.0!»
Віра Кружиліна, технічна директорка міжнародного фестивалю Книжковий Арсенал:
«Згадка про цю атмосферу і стала основною у виборі технічних інструментів для втілення даного проєкту. По-перше, інструменти мали бути зручними та інтуїтивними, мати необхідний функціональний застосунок, як для учасників, так і для слухачів. У результаті роботи команди був зроблений вибір на користь платформи Hopin. Програму, в якій всі мали можливість вільно пересуватись між трьома паралельними конференціями, легко змінювати статус з слухача на учасника дискусії, а також використовувати додаткові “зближаючі” функції.
По-друге, мати змогу прийняти онлайн-трансляцію зовні. Адже завдяки цьому мала транслюватися завершальна вечірка для всіх учасників, щоб не нашаровувати великий масив додаткових програм або посилань. Тут складнощі були навіть у таких простих речах, як створення атмосфери, живе спілкування між виступальниками і виконання спільної композиції, бо вони були по різні сторони екрану і в різних країнах.
Завдяки професійній підтримці колег з компанії Cosmonova, ми змогли досягти мінімальної затримки часу і створити альтернативу телемосту між Києвом і Берліном. Тож учасники могли чути і звертатись один до одного, незважаючи на відстань і кордони, які їх розділяли».
Анастасія Слепцова, співзасновниця Digitizing.Space:
«Мені здається, що кожний онлайн-проект, який ми зробили під час карантину особливий та кожним ми окремо пишаємося. Починали ми з міжнародних проектів та першим проектом був Hack For Italy, у часи кризи в березні 2020. Ми пишаємося результатом та учасниками, які під час хакатону синхронізувалися з лікарнями, Червоним Хрестом, працювали з різних куточків країни, щоб допомогти один одному. Потім були ще два масштабних гуманітарних хакатона EUvsVirus та Global Hack, де ми синхронозували та фасилітували роботу учасників майже зі всіх часових поясів.
Окремо ми пишаємося українськими проектами та тим, як змінюється українська аудиторія. Ми стали більш відкритими до нового та навчаємося, пристосовуємося швидче традиційної Європи. Думаю, що тут грає фактор волатильності, який ми відчували в Україні задовго до карантину. До речі український ідеятон Hatathon, Hack the Culture та його результати, стали прикладом та методологією для колег з закордону. До нас зверталися з Берліну та Мілану та просили поділитися досвідом. Так ми консультували Hack4Cult EU, що організовувався в Італії у партнерстві з European Cultural Foundation.
Не можемо також не поділитися нашим міжнародним проектом з фасилітації партнерств Сivil Match, реалізований у партнерстві з Goethe-Institut, WeChange, Insha Osvita. 1100 учасників з 614 організацій та 10 країн знайомилися та партнерилися протягом 2х днів для створення міжнародних консорціумів та подачі на гранти від Федерального Офісу Германії.
Період карантину допоміг переосмислити, трансформувати та поєднати весь попередній досвід – комунікації, фасилітації, концептуалізації, роботі з командами».
Анастасія Силенок, співзасновниця Digitizing.Space:
«Враховуючи той факт, що перший свій онлайн-івент я проводила в 2015 році, тоді ніхто не вірив в те, що цей напрям набере такого масштабу. Ми зробили багато помилок, починаючи від відсутності акцентів на слові «онлайн» в маркетингу, до неправильного підбору опцій технологічних інструментів. Наразі онлайн-події виходять на якісно новий рівень, але все одно на першому етапі ми багато працювали над підбором та синхронізацією онлайн-інструментів, що були б легкими для сприйняття учасниками. Першими помилками також була недостатня увага до навчання спікерів та модераторів з індустрій, особливостей онлайн-виступів, тут ми намагаємося наслідувати досвід телебачення та працюємо в цьому напрямі.
Ми створили Digitizing.Space для експериментів та зазвичай розроблюємо методології під кожний формат та аудиторію, враховуючи низку факторів, бо ідеального рецепту для такої кількості форматів не існує. Є дуже багато платформ та інструментів, які нам подобаються, з якими ми знайомимось чи навіть спостерігаємо за їх розробкою. Зазвичай ми комбінуємо та адаптуємо інструменти, залежно від потреб партнерів та клієнтів».