Гарвард

Бібліотека Гарварду зняла з книжки обкладинку з людської шкіри, щоб вшанувати останки

31.03.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Бібліотека Гарвардського університету зняла палітурку з людської шкіри з одної з книжок XIX століття, яка зберігалася в Гоутонській бібліотеці — Des Destinées de L’Ame («Доля душ») Арсена Уссе. Про це повідомляється у заяві на сайті бібліотеки.

Des Destinées de L’Ame зберігається в бібліотеці Гоутона з 1930-х років. У 2014 році вчені визначили, що обкладинка книжки виконана з людської шкіри.

Гарвардський університет зазначив, що зняв обкладинку з книжки «через етичний характер походження книжки й подальшої історії».

«Destinées de l’Ame» — це роздуми про душу й життя після смерті, написані Арсеном Уссе в середині 1880-х років. Автор передав її своєму другові, доктору Людовіку Буланду — лікарю, який скріпив книжку шкірою з тіла померлої пацієнтки без її згоди.

«Після ретельного вивчення, залучення зацікавлених сторін і розгляду, Гарвардська бібліотека та Комітет повернення колекцій Гарвардського музею дійшли висновку, що людські останки, використані в палітурці книги, більше не належать до колекцій Гарвардської бібліотеки через етичний характер походження книжки й подальшої історії», — пояснив своє рішення Гарвардський університет.

В університеті зазначили, що нині шукають спосіб забезпечити «людським останкам шанобливе ставлення, щоб відновити гідність жінки, шкіру якої використали».

«Бібліотека також проводить додаткові дослідження біографії й походження анонімної пацієнтки», — повідомили в університеті.

У книжці була записка, написана доктором Буландом, у якій зазначено, що на обкладинці не вибитий жоден орнамент, щоб «зберегти її елегантність».

«Я зберіг цей шматок людської шкіри, знятий зі спини жінки. Книжка про людську душу заслужила мати людську обкладинку», — йшлося у записці.

Десять років тому Білл Лейн, директор Гарвардської лабораторії мас-спектрометрії й протеоміки, сказав у блозі Houghton Library Blog, що «дуже малоймовірно, що джерелом може бути не людина».

Крім того, у своїй заяві Гарвардський університет зазначив, що поводження з книжкою не відповідало «етичним стандартам», а в публікаціях про неї використовувався «сенсаційний, хворобливий і гумористичний тон», який був недоречним. Гарвард перепросив, адже ця публікація «ще більше об’єктивізувала й поставила під загрозу гідність людини, рештки якої використали для обкладинки».

Як повідомлялося, Український науково-дослідний університет Гарвардського університету створив базу даних Fontes: Open Access Sources for Ukrainian History з працями про історію України.

Читайте також: ШІ в оформленні книжок — безцінний інструмент чи знецінення праці?

 

Чільне зображення: колаж Читомо