АТО

«Бібліотека сержанта»: книжки, які має прочитати кожен український захисник

02.06.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

В американській військовій академії West Point існує спеціальний список книжок, обов’язковий до прочитання майбутнім офіцерам. Без осягнення цієї літератури не можна вважатися випускником академії та людиною, яка отримала гідну освіту. Громадська організація «Реформація» та видавництво «Наш формат» за прикладом West Point створили для майбутніх українських військових перелік книжок, які розширюють світогляд та спонукають до особистого зростання. У межах проєкту «Бібліотека сержанта» ці видання отримали дев’ять військових навчальних закладів України. Читомо розповідає, як це було.

 

Ідея проєкту «Бібліотека сержанта» виникла восени 2019 року. Відтоді ГО «Реформація» та «Наш формат» почали працювати над списком літератури. Координаторка проєкту Антоніна Артамонова розповідає, що стан бібліотек військових навчальних закладів 2014 року був дуже незадовільним, більшість бібліотек не могли похизуватися новими надходженнями сучасної літератури. Загалом до 2014 року армія була занедбаною та фактично руйнувалася на суто військовому, матеріальному рівні, тож про поповнення книжкового фонду навіть не йшлося.

 

Як показала війна, українська армія – єдина, хто може нас захистити. Тому нам треба дбати про те, які у нас військові, чим вони живуть, піклуватися про їхній спосіб мислення, рівень інтелекту, їхнє ставлення до власної історії та знання історії світової. Ми хотіли допомогти нашим військовим стати справжньою елітою нації. Шлях до цього лежить саме через просвіту, – зазначає Антоніна.

Книжки для «Бібліотеки сержанта» обирали відомі видавці, політики, культурні й громадські діячі та військові. А саме:

 

  • історик, народний депутат України Володимир В’ятрович;
  • військовий, ветеран війни, викладач Львівського військового ліцею ім.Гороїв Крут Тарас Гривул;
  • видавець Олег Фешовець;
  • директор Інституту стратегічних досліджень Олександр Литвиненко;
  • видавець, засновник ГО Реформація Владислав Кириченко;
  • український військовий історик, доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри гуманітарних наук Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, автор книг про українське військо та озброєння Андрій Харук;
  • військовий експерт Максим Швець;
  • Народний Герой України, Заслужений тренер України з фрі-файту, президент Всеукраїнської Федерації фрі-файту та контактних єдиноборств, ветеран російсько-української війни Валерій Чоботар;

 

Читати також: Від окопів до мелодрами: якою буває українська воєнна проза

 

Влад Кириченко запитав, чи я погоджуюсь, що майбутні захисники мають читати справжні книжки і формувати свій світогляд на ціннісних і якісних джерелах. Однозначно, я був і є з цим згідний. Потім Кириченко залучив багатьох людей до формування списку книжок, люди ділилися важливою літературою зі свого життя. Коли до мене потрапив перелік пропонованих видань, виникло враження, що ми читаємо тих самих авторів, хоча з частиною учасників я не був особисто знайомий. Це було надихаюче,– розповідає про свою участь в проєкті Валерій Чоботар.

 

До «Бібліотеки сержанта» увійшли україномовні книжки з військової стратегії та тактики, історичні розвідки та твори з політології, мемуари й біографії світових лідерів, твори ветеранів українсько-російської війни, актуальна література з психології. Загалом близько 300 назв. Книжки для проєкту за суттєвою знижкою надали такі видавництва: «Астролябія», «Темпора», «Білка», Meridian Czernowitz, «Дух і Літера», «Навчальна книга – Богдан», Komubook, «Мандрівець», «Кліо», «Каламар», Terra Incognita, видавничий дім «АртЕк», «Основи», «Стебеляк О.М.», «Фоліо», «Віват», «Смолоскип», Yakaboo Publishing, «Комора», «Клуб сімейного дозвілля», «КМ-Букс», «Човен», «Видавництво Жупанського», «Пропала грамота», «Школа», BookChef, «Ранок», «Апріорі», «Ніка-Центр», видавниий дім «Києво-Могилянська Академія», «Рідна мова», «А-ба-ба-га-ла-ма-га»,  «Видавництво Старого Лева», «Фабула», «Нора-друк», «Либідь», «Видавництво Марка Мельника», «Наш формат», «Книголав», «Карпатська вежа», «Мандрівець», «Залізний тато», «Кліо», «Лабораторія», «Літопис», «Зелений пес», «Брайт Букс».

Загалом було доставлено по три екземпляри кожної книжки до дев’яти військових навчальних закладів: до семи з них – завдяки грантовій підтримці Українського культурного фонду, і ще до двох – за кошти благодійників. 

 

Перелік навчальних закладів:

 

  • Глухівський ліцей-інтернат з посиленою військово-фізичною підготовкою; 
  • Прикарпатський військово-спортивний ліцей-інтернат;
  • Кременчуцький ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою; 
  • Кам’янець-Подільський ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою; 
  • Військово-морський ліцей імені віце-адмірала Володимира Безкоровайного, Одеса; 
  • Військовий інститут танкових військ, Харків; 
  • Ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою «Патріот», Есхар;
  • Львівський ліцей імені Героїв Крут;
  • Луганський військовий ліцей у місті Кремінна, евакуйований з Луганська.

 

Бібліотекарка Прикарпатського військово-спортивного ліцею-інтернату Світлана Позднякова зауважує, що за роки функціонування ліцею ще не було такого масштабного поповнення літератури.

 

Завдяки отриманим книжкам ліцеїсти навчаться розуміти психологію ворога, поповнять багаж знань зі стратегії та тактики, отримають історичний досвід країн, які є чи були учасниками різних конфліктів, загалом підвищать свій рівень знань. Вражень від перегляду отриманої літератури не передати! Це варто бачити. Працівники та ліцеїсти в захваті від нового поповнення сучасної літератури. Наразі ліцеїстів цікавить вся «Бібліотека сержанта», для них все нове та цікаве. Читають, переглядають, діляться враженнями,

 

– розповідає пані Світлана.

 

За її словами, найбільше дітей цікавить література психологічного, військового та історичного плану, зокрема «Диванні експерти» Тома Ніколса, «Афоризми та вислови» Конфуція, «Вояки» Мері Роуч, «12 правил життя» Джордана Пітерсона, «Сила волі» Келлі Макґоніґала, «Самурай без меча» Кітамі Масао, «Сліди на дорозі» Валерія Маркуса, «Коліївщина. Великі ілюзії» Тетяни Таїрової-Яковлевої, «Моє життя та робота» Генрі Форда.

 

Читати також: Культура як інструмент оборони: що може література у час гібридної війни

 

Бібліотекарка Військово-морського ліцею, який у квітні 2014 року через російську анексію Криму евакуювали зі Севастополя до Одеси, Ірина Павліщева розповідає, що «Бібліотеку сержанта» вони отримали саме під час переїзду бібліотеки ліцею до просторого приміщення з читальною залою, комп’ютерами та великими виставковими стелажами.

 

«Ліцеїсти, які допомагали з переїздом, могли «наживо» познайомитися з усіма подарованими книжками. І як же було приємно, що почався справжній читацький бум: «чи можна зараз взяти ту чи іншу книжку», «а про що це видання», «ой і таке є», – нас засипали питаннями.» – згадує пані Ірина. «Тому нам нічого не залишалося, як піти на маленький професійний «злочин» – видавати читачам ще не опрацьовані книжки. Замість інвентарного номера ми записували у формуляр «БС» (бібліотека сержанта) і попереджали про відповідальність. Побачивши літературу у вихованців, до нас потягнулися офіцери й вчителі. Кожен знайшов для себе цікавинки».

 

Бібліотекарка пояснює, що багато людей не вірили у відродження навчального закладу після переїзду, однак він існує. У ліцеї нарощується навчальна база, стають комфортними умови проживання ліцеїстів, а бібліотечний фонд, Ірина переконана, тепер найкращий серед шкільних бібліотек Одещини.

Через жорсткий карантин у червні 2020 року передача книжок до двох ліцеїв (імені Героїв Крут і Луганського військового у Кремінній) відбувалася без офіційної частини.

 

 

Однак в інших семи навчальних закладах ГО «Реформація» та «Наш Формат» проводили освітньо-мотиваційні заходи. Були запрошені ветерани російсько-української війни, музиканти, серед яких засновник табору «Строкаті Єноти» Олександр Чуб, ветеран АТО, автор книжки «Точка неповернення» Дмитро Вербич, Сашко Положинський, Хома з гурту «Мандри» і Валерій Чоботар. 

 

Наші лектори виступали перед авдиторією, розповідали про свій життєвий досвід, про книжки, спонукали своїми промовами курсантів читати, набувати знання, – розповідає координаторка проєкту Антоніна.

 

За словами Дмитра Вербича, бібліотеки не усіх вишів, навіть таких, як КНУ Шевченка чи Києво-Могилянська академія, можуть похизуватися книжками зі списку «Бібліотеки сержанта». Водночас Олександр Чуб додає, що «ці книжки формують ціннісні орієнтири, гнучкість і критичність мислення. Тобто якщо їх читати, можна отримати не лише цінну інформацію, але й певні алгоритми й способи діяти, що є корисним безпосередньо для професії військового».

 

Наразі грантова частина проєкту завершилась, однак «Бібліотека сержанта» продовжуватиме свою діяльність. ГО «Реформація» та «Наш Формат» планують забезпечити книжками бібліотеки 27 військових навчальних закладів, які існують в Україні. Далі проєкт функціонуватиме завдяки коштам благодійників. На сайті format.ua згодом з’являться усі навчальні заклади з описом і необхідною сумою коштів. Долучитися до справи зможе кожен.

 

Матеріал створений у співпраці