Білоруський ПЕН

Білоруський КДБ затримав в Москві літературознавця Олександра Федуту

15.04.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Комітет державної безпеки Білорусі повідомив про затримання письменника, літературознавця, журналіста і політолога Олександра Федути. Напередодні він зник в Москві. Де зараз знаходиться Федута – невідомо.

 

За словами дружини журналіста, директорки видавництва «Лімариус» Марини Шибко, Федута зник 11 квітня в Москві, де він перебував із робочим візитом.

 

13 квітня КДБ Білорусі визнав затримання Олександра Федути за статтею 108 Кримінально-процесуального кодексу Республіки Білорусь «Затримання через безпосередньо виниклу підозру у скоєнні злочину». Про факт затримання повідомило державне агентство новин. Точне місце перебування Олександра Федути наразі невідоме.

 

У зв’язку із затриманням Федути Білоруський ПЕН зробив заяву.

 

«Білоруський ПЕН-центр глибоко стурбований затриманням Олександра Фядути та обставинами його затримання. Ми закликаємо неухильно дотримуватися процедурних термінів та дій, забезпечуючи доступ до необхідної медичної допомоги та допомоги адвокатів. Білоруський ПЕН буде уважно стежити за ситуацією», – йдеться на сайті організації.

 

Олександр Федута – відомий літературознавець, письменник, журналіст та політолог. Автор праць про творчість Олександра Пушкіна й Адама Міцкевича, а також – книжки «Лукашенко. Політична біографія». Член Білоруського ПЕН. 2017 року Федута захистив докторську дисертацію з літературознавства в Ягеллонському університеті (Польща).

 

1994 року працював у штабі кандидата в президенти Білорусі Олександра Лукашенка, після перемоги якого очолив управління суспільно-політичної інформації Адміністрації президента. З 1995 року – в опозиції до Лукашенка. На президентських виборах 2010 року працював в штабі кандидата Володимира Некляєва. Після виборів був заарештований і ув’язнений у СІЗО КДБ Білорусі. Визнаний Amnesty International в‘язнем сумління. 2011 року білоруським судом засуджений до двох років позбавлення волі умовно. Під час і після виборів президента Білорусі 2020 року був одним з головних публічних критиків режиму Олександра Лукашенка.

 

Як публіцист і аналітик співпрацює з білоруськими незалежними і опозиційними виданнями. Один із засновників сайту «Наша думка», ініціатор проєкту «Білоруський щорічник». Активно коментує події політичного та громадського життя. Останнім часом він виступав у рубриці «Думка» телеканалу «Белсат», який базується у Польщі.

 

Нагадаємо, 24 лютого стартував медіапроєкт «Люди з порожніх стільців» (#EmptyChairPeople), присвячений письменникам і журналістам України та світу, яких переслідують через їхні політичні переконання. Проєкт реалізовують медіа «Читомо» та Український ПЕН за сприяння Національного фонду на підтримку демократії (NED).

 

Зокрема, у межах проєкту вийшов матеріал «Країну спакували в автозак»: білоруські письменники та журналісти-політв’язні.