Люди з порожніх стільців

Читомо та Український ПЕН запускають правозахисний медіапроєкт про авторів-політв’язнів

22.02.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

24 лютого стартує медіапроєкт «Люди з порожніх стільців» (#EmptyChairPeople), присвячений письменникам і журналістам України та світу, яких переслідують через їхні політичні переконання. Проєкт реалізовують медіа «Читомо» та Український ПЕН за сприяння Національного фонду на підтримку демократії (NED).

 

Починаючи з 2014 року, з моменту окупації Криму та частини Донецької та Луганської областей, сотні українців опинилися в російських тюрмах і підвалах ОРДЛО, висловлюючи незгоду з діями Російської Федерації. Серед них, зокрема, й письменники, журналісти, митці, які потрапляли за ґрати через свою громадянську та професійну позицію. 

 

За ці сім років чимало українських заручників Кремля повернулися з ув’язнення: серед них режисер та письменник Олег Сенцов, журналіст та письменник Станіслав Асєєв, журналісти: Микола Семена, Роман Сущенко, Наріман Мемедемінов, релігієзнавець Ігор Козловський. Водночаc десятки досі залишаються в ув’язненні на окупованих територіях. 

 

Проєкт «Люди з порожніх стільців» покликаний нагадати про їхні справи й показати, що насправді ця історія розпочалася значно раніше, ще в минулому столітті, коли, зокрема, в радянських таборах на території Росії опинялися українські митці, що виступали проти тоталітарної системи.

 

 

«Водночас ми переконані, що боротьба за звільнення своїх громадян має бути таким самим нашим пріоритетом, як і підтримка політв’язнів в інших країнах. Ми часто говоримо, що світ не чує і не підтримує нас у відстоюванні наших прав і свобод, але, щоб просити інших про підтримку, ми маємо так само висловлювати їм свою солідарність і розуміння. Саме тому ми вирішили також розповісти вам історії авторів і митців, чиї права порушуються й в інших країнах», – наголошує виконавча директорка Українського ПЕН Тетяна Терен.

 

У межах проєкту протягом наступних 5 місяців будуть створені 20 матеріалів про сучасних українських авторів-політв’язнів, що перебували чи продовжують перебувати у в’язницях Криму, ОРДЛО та РФ, а також про політв’язнів Білорусі, Туреччини, Мексики, Еритреї, Венесуели, Індії, Зімбабве та Філіппін.

 

Назва проєкту відсилає до символу ув’язнених, переслідуваних, вбитих чи зниклих авторів, який використовують на правозахисних акціях у Міжнародний день ув’язненого письменника, або День порожніх стільців (Empty Chair Day). Його відзначають у всьому світі, починаючи з кінця 1980-х років, 15 листопада – з ініціативи Міжнародного ПЕН.

 

«Ми довго міркували над назвою, намагаючись охопити проблему і свободи слова, і протистояння системі, і переслідування за політичні погляди – і все ж вирішили акцентувати на постатях людей, які тривалий час не могли або й досі не можуть зайняти символічні стільці поряд зі своїми рідними, колегами, співвітчизниками – через боротьбу з режимом. Історії цих людей формують історії цілих народів, тому так важливо їх розповідати знову і знову – собі, близьким, цілому світові», – коментує координаторка проєкту, комунікаційниця Читомо Наталя Корнієнко.

 

Перший матеріал проєкту – інтерв’ю зі Станіславом Асєєвим – буде опублікований 24 лютого. Наступні публікації очікуйте кожні наступні два тижні.

 

Читайте також: Незаконно засуджені: письменники з порожніх стільців та їхні книжки