Нон-фікшн

Ніл Ферґюсон. Глобальний занепад. Як помирають інститути та економіки

Ферґюсон Ніл. Глобальний занепад. Як помирають інститути та економіки / Ніл Ферґюсон; Перекладач – Катерина Диса. К. : Наш Формат, 2020.144 с.





Як метафорично показує Ніл Ферґюсон, ми живемо у складній інституційній матриці. У ній є уряд. Ринок. Закон. А ще є громадянське суспільство. І раніше, коли кожна група інститутів доповнювала й підсилювала інші, матриця працювала неймовірно добре. Та чому сьогодні ці інститути вийшли з ладу? Чому начебто хороші рішення ще більше погіршують політичну й економічну ситуацію?

 

Автор із властивим йому натхненням і розумінням історичного наративу аналізує причини стагнації та її наслідки для провідних західних країн. Він розглядає роль державного боргу, надмірного регулювання й виродження верховенства права у цьому глобальному занепаді. А також показує, як небайдужість громадян — коли вони чи то розчищають пляжі від сміття, чи то розвивають приватну освіту — здатна спричинити великі зрушення.

 


Одна із загадок історії нового часу в тому, що успішні суспільства (на зразок Англії XVIII століття) мали такі інститути, які більшість наших сучасників засудила б. Навіть вікторіанці, озираючись назад на часи Ганноверської династії, вважали їх неймовірно корумпованими. І ще у 1850-х роках Чарльз Дікенс висміював верховенство права в Англії, а не захоплювався ним. Ба більше, історичний підхід виявляє одну річ, на яку часто не звертають уваги.

Звісно, бажано, щоб суспільства з поганими інститутами отримували кращі інститути. Але одночасно із цим розгортається і підступніший процес, коли хороші інститути в деяких країнах погіршуються.


 

читайте також

Підтримайте проект

Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління
професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.

Підтримайте проект