Дитячий нон-фікшн

Кирило Булаховський, Максим Гаврилюк. Розповіді про тварин та їх назви



Булаховський К., Гаврилюк М. Розповіді про тварин та їх назви / К. Булаховський, М. Гаврилюк. Львів : Література та мистецтво, 2020. 272 с.



Скільки ніг у восьминога, чи існують комахи-відьми, у яких комах ідеальна талія, хто такий монстр з дев’ятьма очима, які рептилії плачуть гіркими сльозами за своїми жертвами, чи реальний птах із країни чудес, у якого звіра заборонена назва — про все це та багато іншого ти прочитаєш на сторінках цієї цікавої та захопливої книги.

 


Любий читачу! Ти тримаєш у руках книгу про братів наших менших — тварин, але книгу дещо незвичайну, бо написали її спільно філолог та біолог. У ній ми намагалися подати інформацію різнобічно, тобто розповісти не лише про тварин як живих істот, а і про їх назви та роль у культурі людства. Задля цього у книзі наведено відо́мості із зоології, лінгвістики, історії, фольклору та художньої літератури. Ми добре усвідом лювали й той факт, що наука, особливо біологія, безперервно розвивається, а отже намагались також подавати відомості, одержані на підставі сучасних досліджень. На нашій прекрасній блакитній планеті живуть мільйони різноманітних видів тварин. Ясна річ, розповісти про кожен вид — завдання не здійсне́нне. Ми описали лише найвідоміших представників. Звісно, не оминули й фауну України.

 

Мета книги — показати багатство світу тварин, його значення для природи й людини, звернути увагу на його вразливість і потребу в збереженні та дбайливому ставленні. Ну і власне назви тварин — народні та наукові. Нерідко навіть самі зоологи залишають їх поза увагою. І дарма, адже вони часто можуть повідомити багато цікавого про своїх носіїв. Зокрема, етимологія назв, тобто їх походження. Питання, звідки вони беруться, хвилювало людину ще в сиву давнину, тисячі років тому. Про це свідчить одна зі стародавніх легенд, наведена в біблійній книзі Буття. Згідно з нею, Бог привів до Адама худобу, польову звірину і птаство небесне, аби той дав кожній істоті ймення. У наш час ми не можемо вже покладатись на легенди, а звертаємося до наукових методів.

 

Для зручності у книзі тварин описано за класами, винятком є хіба що розділ про кишковопорожнинних як тип. І що за книга без ілюстрацій. Для ілюстрування кожного розділуми використали численні старовинні і старі зображення тварин починаючи з XVI століття і закінчуючи початком XX. Серед них є як суто зоологічні, так і художні. Гортаючи сторінки цього видання, ти побачиш роботи відомих натуралістів і живописців, а саме: Ернста Геккеля, Маркуса Блоха, Йозефа Сміта, Ґотфріда Ліндауера та інших. Залучено також ілюстрації зі старовинних атласів тварин та колекцій, наприклад колекції Університету Амстердама.


 

читайте також

Підтримайте проект

Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління
професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.

Підтримайте проект