* ESC - закрити вікно пошуку
Мистецькі видання
250₴
Купити книжкуЛюдмила Соколюк. Школа Раєвської-Іванової
Соколюк Людмила
Школа Раєвської-Іванової: Мистецько-промислова освіта у Харкові (друга половина ХІХ – початок ХХ ст.) / Людмила Соколюк. — Харків : Видавець Олександр Савчук, 2020. — 248 с. ; 311 іл.
Монографія є першим фундаментальним науковим дослідженням подвижницької діяльності художниці Марії Раєвської-Іванової, яка у 1869 році відкрила в Харкові художньо-промислову школу – першу в Україні. Система навчання в ній закладалася з орієнтацією на художній рух в європейських країнах, зумовлений проблемою зближення мистецтва і промисловості. Засновниця школи була фахівцем з європейською освітою і першою жінкою-художницею в Російській імперії, до якої входила й Україна.
Відкриття мистецького навчального закладу художньо-промислового типу зумовлювалось швидким розвитком машинної індустрії в «заводському» Харкові у другій половині ХІХ ст. та формуванням модерного образу в архітектурі міста. Раєвська-Іванова відіграла особливу роль в становленні дизайнерської освіти в Харкові. Разом з тим, у школі зберігалась форма навчання і станковим видам, хоча серед її випускників представники цієї сфери становили незначний відсоток. У монографії вперше розкриваються актуальні і нині особливості художньо-педагогічної системи школи Раєвської-Іванової, її роль в художньому житті міста. Книга розрахована на фахівців і всіх тих, хто цікавиться дизайном, образотворчим і декоративним мистецтвом.
Минуло вже більше 150 років з того часу, як у Харкові 21 лютого 1869 року запрацювала відкрита Марією Дмитрівною Раєвською-Івановою (1840–1912) школа малювання. Їй передували рисувальні класи академіка Івана Саблукова, що розгорнули діяльність ще у XVIII столітті при Харківському колегіумі. Вже тоді зароджувалась традиція професійної мистецької освіти в місті, продовжена в заснованому у 1805 році Харківському університеті. Утім, саме школа Раєвської-Іванової стала першим автономним мистецьким закладом у Харкові. І хоча в тій частині України, що входила до складу Російської імперії, у 1860-х – 1870-х роках приватні художні школи були створені також у Києві й Одесі, утім, лише харківська школа Раєвської-Іванової мала художньо-промисловий напрямок, що виник і розвивався в контексті європейського руху мистецтв і ремесел І в цьому її унікальність. Здобувши професійну освіту в Європі і лише склавши необхідні іспити для отримання звання художниці в Санкт-Петербурзькій академії мистецтв, Раєвська-Іванова стала першою в Російській імперії дипломованою жінкою-художницею. Вона була досить добре обізнана з особливостями тогочасного художнього руху, що тоді, за доби модерну, набував все більшої сили в країнах Західної Європи, і був спрямований, зокрема, на союз мистецтва і промисловості.
читайте також