Пабло Неруда

Чилійського поета Пабло Неруду отруїли — висновок судмедекспертів

15.02.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Судово-медичні експерти встановили, що чилійський поет, лавреат Нобелівської премії Пабло Неруда помер через отруєння. Про це заявив його племінник Родольфо Рейєс.

Раніше вважали, що Неруда помер від ускладнень через рак простати, однак водій поета Мануель Арайя протягом десятиліть стверджував, що його отруїли. Тож 12 років тому розпочали розслідування причин смерті Неруди.

 

Група судово-медичних експертів з Канади, Данії та Чилі мають оприлюднити звіт про причину смерті Неруди. Це публічне оголошення висновків відкладали двічі протягом 2023 року: спочатку через проблеми з підключенням до інтернету в одного з експертів, а згодом через заяву, що група ще не дійшла консенсусу.

 

Кілька років тому група міжнародних фахівців відкинула офіційну причину смерті у вигляді кахексії чи виснаження організму внаслідок хронічної хвороби — у випадку Неруди раку, однак тоді точну причину смерті ще не визначили.

 

Наразі вважають, що Неруда помер від дії токсину бактерії clostridium botulinum, який судово-медичні тести виявили в його організмі. Рудольф Рейєс, племінник Неруди та адвокат у судовій справі про смерть свого дядька, заявив, що має доступ до висновків судово-медичної експертизи, які шляхом лабораторних тестів підтвердили, що токсин увели, коли поет був ще живий. За його словами, аналіз, проведений експертами Університету Макмастера в Канаді та Університету Копенгагена, встановив, що бактерії не потрапили в тіло Неруди з домовини чи прилеглої території.

 

Водій Мануель Арайя стверджує, що Неруда помер після того, як йому зробили «ін’єкцію в шлунок» у клініці, куди він був госпіталізований.

 

Пабло Неруда — чилійський поет, лаdреат Нобелівської премії з літератури 1971 року. У 1923 році видав свою дебютну збірку віршів «Сутінки». Збірка «Двадцять віршів про кохання та одна пісня відчаю» зробила його знаменитим у Латинській Америці. З 1927 року починає свою дипломатичну кар’єру, яка триває з деякими перервами до смерті. У 1971 році отримує Нобелівку з літератури з таким обґрунтуванням: «За поезію, яка з надприродною силою втілила d собі долю і мрії цілого континенту»

 

19 вересня 1973 року його терміново ушпиталили у клініці Санта Марія в Сантьяго, де він помер через чотири дні — 23 вересня. Офіційна причина смерті: рак простати. Поет помер за 12 днів після перевороту в Чилі 11 вересня 1973 року, у результаті якого від влади усунули президента Сальвадора Альєнде, а його замінив генерал, майбутній диктатор Авґусто Піночет.

 

Нагадаємо, у 2022 році у США скоїли замах на вбивство Салмана Рушді.

 

Читайте також: Потойбіччя океану: літературний зв’язок між Латинською Америкою та Україною

 

Джерело: Associated Press

Чільна світлина: Getty Images