* ESC - закрити вікно пошуку
Влад Сорд
Чотири автори розривають договори з видавництвом «Дім химер». Видавництво пояснило свою позицію — оновлено
19.08.2023Чотири автори видавництва «Дім Химер» заявили про відкликання прав на свої твори через звинувачення його співзасновника Владислава Гранецького-Стафійчука (відомого як Влад Сорд) у присвоєнні коштів з благодійних зборів на підрозділ «Сенека», приписуванні собі дружби з Романом Ратушним та ймовірних обманах.
Про розривання авторських договорів повідомили:
- Павло Дерев’янко;
- Поліна Кулакова;
- Кшися Федорович;
нічого нового для вас, але так, ми забираємо права і не претендуємо на роялті, які не виплачувались ще з липня 2021 (бо не знаємо, з яких грошей це б мали виплатити). pic.twitter.com/RP5sOTRFRX
— пані Кш (@kotovolodarka) August 17, 2023
- Євген Лір.
І продублюю те, що писав кілька днів тому.
“Дім Химер” були чудовим видавництвом: кілька авторів завдячують їм своїми карʼєрами. Я вдячний за нашу спільну історію і книжки, які ми створили. Але на цьому моя співпраця з ДХ добігає кінця. Ashes to ashes— ?? Yevhen Lyr (@LyrYevhen) August 14, 2023
Усі автори звертають увагу на невиплати роялті та погану комунікацію з авторами й читачами. Зокрема, Поліна Кулакова написала, що її спроби зв’язатися з видавництвом для прояснення ситуації не мали успіху. Павло Дерев’янко також сказав, що «надіслав видавництву “Дім химер” листа зі сповіщенням, що розриває авторські договори на всі книги». Євген Лір написав, що йому «вдалося врятувати права на дві книги». Одна з них, «Книга вигаданих неістот», написана Ліром у співавторстві з Кшисею Федорович, яка повідомила, що «відкликала права на свої книги».
«Попри штучний скандал у соцмережах довкола мого чоловіка Влада Сорда видавництво “Дім Химер” продовжує працювати та виконувати свої зобов’язання перед авторами та контрагентами. Ми з чоловіком будували це видавництво разом і завжди позиціонували його як родинний бізнес, проте юридично засновницею та власницею видавництва була та залишаюсь я одноосібно (це можна перевірити в державному реєстрі). На жаль, мені невідомі подробиці зборів, довкола яких розгортається скандал, відтак коментувати цього не можу, проте я переконана, що рано чи пізно все з’ясується, і мій чоловік гідно вийде з цієї ситуації, а я його завжди підтримаю», — розповіла в ексклюзивному коментарі Читомо співзасновниця, офіційна бенефіціарка видавництва Вікторія Гранецька.
За її словами, Кшися Федорович, Павло Дерев’янко та Поліна Кулакова нещодавно звернулися на електронну пошту видавництва з проханням розірвати авторські договори та повернути права на використання їхніх творів. Вікторія Гранецька заявила, що вже готує документи для повернення майнових прав (ліцензії) згаданим авторам згідно з умовами їхніх договорів та чинного законодавства України. «Мені б не хотілося, аби автори відмовлялися від належних їм роялті, тому зараз працюю над механізмом припинення співпраці, прийнятним для всіх. Звісно, цілком розумію рішення цих авторів відмежуватися від видавництва у світлі нещодавнього скандалу, адже ніхто не знає, кого і в чому завтра звинуватять у соцмережах та зроблять об’єктом всезагального цькування. Якщо звернуться інші автори, їм також повернемо усі права та поступово проведемо розрахунки по роялті. Наразі ж основний ресурс видавництва вкладено у друк та додрук книг Павла Дерев’янка», — додала вона.
За словами Гранецької, з Євгеном Ліром склалася зовсім інша ситуація. 17 серпня він поширив у соцмережах інформацію, нібито від неділі 13 серпня він «припинив дію контрактів» з видавництвом.
«На жаль, запиту на розірвання прав від цього автора на той час я не отримувала, жодні перемовини щодо цього з ним ще не велися і документів про розірвання співпраці наразі не укладено. Також Євген Лір повідомив назагал, що термін дії авторського договору на книжку “Степовий бог” добіг кінця і права на видання вільні, що також не відповідає дійсності, адже термін дії даного договору завершується 28.02.2024 р. Його роялті також ніколи не перераховувались третім особам як благодійна пожертва. Лише 18 серпня автор звернувся на електронну пошту видавництва з одноосібним “повідомленням” про “припинення дії цього контракту” (без уточнення, якого саме та на які книжки)», — написала видавчиня.
Вона наголосила, що згідно з чинним законодавством ні автор, ні видавництво не мають права «припиняти контракти» одноосібним сповіщенням, тому «Дім Химер» очікує від Євгена Ліра документального підтвердження про розірвання його договорів з ТОВ «Видавництво «Дім Химер» від зазначеної ним дати 13 серпня, інакше Вікторія Гранецька «буде змушена» звернутися до правоохоронних органів для виявлення, вилучення та перевірки цих документів.
Євген Лір написав, що інформація про те, що він не вказував номер контракту у своєму листі, неправдива:
Ахуєть, ну тобто бреше і Вікторія в тому числі. Дивіться, як просто усе перевіряється
1. «Без уточнення, якого саме» — номер угоди у повідомленні це конкретний контракт, людина не вміє ЧИТАТИ
2. «Не перераховували роялті» — Вікторія щойно визнала, що знехтувала моєю вказівкою про… https://t.co/ifYBiy7rig pic.twitter.com/mqBynaWUNG— ?? Yevhen Lyr (@LyrYevhen) August 19, 2023
Він також зазначив, що востаннє отримував роялті у 2020 році, а з початком повномасштабного вторгнення попросив перераховувати їх на потреби ЗСУ. Письменник наголосив, що не має претензій до видавництва.
«Дім химер» — незалежне книжкове видавництво, засноване 31 жовтня 2018 року письменницею Вікторією Гранецькою і поетом Владом Сордом. Як зазначають на сайті видавництва, воно було засноване у межах реабілітації та соціалізації ветеранів АТО/ООС (ветеранський бізнес). «Штаб-квартира “Дому Химер” гніздиться у Вінниці, в затишному будиночку, зведеному понад сто років тому і… запланованому під знесення десь перед заснуванням видавництва. Проте будинок досі живий (та й житиме ще сотню років), тож химерне вінницьке книговидання розпочинається саме тут як родинна справа (Вікторія працює з текстами і бухгалтерією, Влад займається художнім оформленням видань та дизайном промо-матеріалів)», — пишуть на сайті.
Влад Сорд — військовослужбовець (з початку повномасштабного вторгнення був у складі 93-ї ОМБр, потім заснував підрозділ «Сенека»), ветеран АТО, автор двох поетичних збірок та збірки оповідань «Безодня», лавреат Міжнародної премії імені Олеся Гончара. Книжка «Безодня» увійшла до довгого списку Книги року BBC у 2019 році.
До 2014 року Влад Сорд жив у Криму, потім був активістом Майдану. Понад чотири роки воював на Донеччині у складі добровольчих формувань «ДУК Правого сектору» та «ОУН», пізніше — на контракті у 93-й бригаді.
Понад рік тому оголосив збір на міномети для «Сенеки», але не прозвітував за зібрані 3,5 млн грн. Також приписує собі дружбу з Романом Ратушним, що заперечують рідні й друзі Ратушного.
2) Рома ніколи не виявляв бажання своїм друзям і побратимам створювати з Сордом спільний підрозділ.
3) Рома не згадав Сорда в заповіті і не передавав йому ніяких прав на використання свого імені, позивного чи соціального капіталу.
2/3— твій друг Стус (@slovyanskasil) August 13, 2023
Нагадаємо, вінницький міський суд визнав Влада Сорда винним у незаконному зберіганні ордену Богдана Хмельницького.
Читайте також: Не на передовиці, а на передовій: видавництва військових і волонтерів в Україні
Чільне фото: Герман Крігер/Свідомі
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості