* ESC - закрити вікно пошуку
кіно
Довженко-Центр презентував колекцію «Шевченкіана у кіно»
11.03.2025
До 211-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка Національний центр імені Олександра Довженка представив колекцію «Шевченкіана у кіно», яка включає три фільми. Про це Читомо повідомили у Довженко-Центрі.
Колекція демонструє, як змінювалося трактування Шевченка в радянському та українському кінематографі.
Перше кіновтілення Шевченка – байопік 1926 року
Найдавнішим фільмом у добірці є «Тарас Шевченко» (1926) режисера Петра Чардиніна. Це перший український біографічний фільм про поета, який був створений до 112-ї річниці з дня його народження. У ньому Шевченка зіграв Амвросій Бучма, а художнє оформлення виконав видатний модерніст Василь Кричевський.
Фільм став найбільшим кінопроєктом 1926 року та мав успіх не лише в Україні, а й за кордоном. Уперше до роботи над сценарієм залучили істориків, етнографів та літературознавців, а консультантом проєкту виступив професор Сергій Єфремов.
Радянський образ Шевченка у фільмі 1951 року
Другий фільм у колекції – «Тарас Шевченко» (1951) Ігоря Савченка, в якому головну роль виконав Сергій Бондарчук. Ця стрічка з’явилася в період повоєнного «малокартиння» і була створена відповідно до ідеологічних вимог сталінізму.
Фільм охоплює події з 1841 року – періоду, коли вже було опубліковано «Кобзар», і до повернення поета із заслання. У цій версії Шевченко представлений не лише як поет і художник, а перш за все як революціонер, що відповідає радянським канонам. У фільмі він чітко висловлює підтримку соціалістичній революції, ідеям дружби народів та критикує українську буржуазію.
У фільмі використана музика Бориса Лятошинського.
Поетичне осмислення у фільмі «Сон» (1964)
Останнім фільмом у підбірці став «Сон» (1964) Володимира Денисенка, у якому головну роль виконав Іван Миколайчук. Це була його дебютна кінороль, яку він паралельно виконував зі зйомками в легендарних «Тінях забутих предків».
Ця стрічка пропонує поетичне осмислення біографії Шевченка – його життєва історія переплітається з мотивами однойменної поеми «Сон». Денисенко використав цей прийом, щоб полемізувати з образом Кобзаря, створеним у фільмі 1951 року.
Режисер Володимир Денисенко, який сам у 1949 році був репресований за «український буржуазний націоналізм», через фільм намагався повернути Шевченкові справжній антиімперський та революційний дух, що був важливий для українських шістдесятників.
Прем’єра «Сну» відбулася 3 листопада 1964 року в Києві.
Колекція «Шевченкіана у кіно» доступна для перегляду в онлайн-кінотеатрі Довженко-Центру.
Як повідомлялося, поезію Тараса Шевченка вперше переклали бенгальською мовою.
Читайте також: Шевченко-рок та неофолк: музичні проекти на слова поета
Фото надані Довженко-Центром.
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості