* ESC - закрити вікно пошуку
FEP
Федерація європейських видавців і Європарламент закликають ЄС інвестувати у книговидання
20.07.2023Федерація європейських видавців (FEP) підтримує доповідь про майбутнє європейського книжкового сектору від Комітету з культури та освіти (CULT) Європейського парламенту. Про це повідомили на сайті FEP.
Доповідь наголошує на важливості книжкової галузі в Європі та містить рекомендації, які допоможуть видавцям подолати ключові проблеми.
У звіті визнається важливість незалежного та різноманітного видавничого сектору для забезпечення свободи вираження думок і збереження лідерства в Європі. Однак сектор потребує термінових заходів, щоб протистояти таким важливим викликам, як недобросовісна практика великих технологічних компаній, інфляція та зростання витрат, екологічний перехід і штучний інтелект.
Окрім того, депутати Європарламенту висловлюють свою стурбованість щодо тенденцій цензури та самоцензури в деяких державах-членах, які впливають на книжковий сектор. Парламентарі вказують на такі проблеми:
- недобросовісна конкуренція між популярними мережами й онлайн-розповсюджувачами та незалежними книгарнями;
- поточний дефіцит паперу й чорнила та зростання витрат, спричинениі повномасштабним вторгненням росії в Україну.
Депутати Європарламенту закликають Комісію та держави-члени ЄС:
- інвестувати в сприяння читанню;
- запровадити програми культурних ваучерів;
- надати підтримку видавцям, щоб вони стали більш екологічно стійкими та зробили свої книги доступними;
- належним чином запровадити закон про цифрові ринки;
- запровадити нові зобов’язання для гарантування сумісності електронних пристроїв для читання.
Серед майбутніх напрямків розвитку, на яких наголошує CULT:
- заохочення перекладів: комітет закликає Єврокомісію та держави-члени підтримувати переклад книжок регіональними мовами, мовами меншин і корінних народів, та загалом з мов, відмінних від англійської;
- підтримка сектору дитячої книжки: депутати пропонують створити категорію дитячих книжок у Премії ЄС з літератури, а також загальноєвропейську «програму першої книжки», яка передбачає надання дітям першої книжки та бібліотечного квитка;
- сприяння читанню: комітет CULT просить зробити книжки доступнішими для населення, закликаючи до нульової ставки ПДВ для всіх форматів книжок у державах-членах ЄС. CULT пропонує роздавати «культурні ваучери», які можна використовувати для придбання європейських літературних творів. Окрім того, члени комісії стверджують, що недостатня частка книг випускається у форматах, доступних для людей з інвалідністю, і просять прискорити інновації, присвячені інклюзивності;
- озеленення галузі: Єврокомісія та держави-члени ЄС повинні підтримувати книжкову галузь у його «зеленому переході» на всіх ланках ланцюжка постачання, включно з використанням сировини, екологічного упакування та транспорту, необхідних для виробництва та розповсюдження друкованих видань. На думку депутатів Європарламенту, програми «друку на вимогу» та обмеження на виготовлення книжкової маси можуть сприяти більшій стійкості сектору.
Рікардо Франко Леві, президент FEP, заявив: «Комітет CULT ухвалив збалансовану доповідь із важливими пропозиціями щодо забезпечення того, щоб Європа залишалася квітучим середовищем для забезпечення книжками навчальних, інформаційних, розважальних потреб громадян. Ми закликаємо парламент повністю підтримати звіт під час голосування на пленарному засіданні восени, щоб Комісія та країни-члени могли почати працювати над виконанням рекомендацій».
Звіт ухвалили 27 голосами «за», жодним «проти» та 1 утриманим.
Як повідомлялося, книжкова торгівля у країнах ЄС від 2019 року зросла на понад 10%.
Читайте також: УІК та Федерація європейських видавців збирають кошти на друк української дитячої літератури за кордоном
Чільна світлина: unsplash.com
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості