фестиваль

Festival Poetas: літературна подія, приречена на успіх

26.06.2018

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Festival Poetas це міжнародний фестиваль, що вже вшосте відбувається в Мадриді. Він розкриває поняття поезії за допомогою різних форматів. Щороку організатори фестивалю вибирають інший фокус за допомогою якого рефлексують над віршованими текстами.

Засновником фестивалю стало видавництво Arrebato, яке в основному видає нішову андеграундну літературу і гуртує довкола себе видавців й авторів, що не мають доступу до масового ринку. Організатори мріють про те, щоб поети могли збирати стадіони – і вони впевнено ідуть до своєї мети.

 

Festival Poetas відбувався 2-3 червня у Мадриді. За два дні організатори встигли провести 25 подій, в яких взяли участь 31 учасник. Загальна кількість відвідувачів фестивалю – приблизно 3 тис. осіб. Також 41 мале видавництво стало учасником книжкового ярмарку, що відбувся в межах фестивалю.

Але головною атракцією все ж було бомбардування поезією Головної Площі (Plaza Mayor) Мадриду.

 

Стиль життя

Щоб зрозуміти чому, як і де відбувався фестиваль, потрібно просто пройтися Мадридом і поспостерігати за людьми. Стиль життя містян, розміреність, графіки й робота перетворюють їх на тих, хто може і має час на вдумливе споживання культурних продуктів. Якщо ти бачиш чергу посеред вулиці ввечері, то швидше за все це буде черга до галереї, музею, кінотеатру чи театру.

Festival Poetas у Мадриді

Великою перевагою для людей стала децентралізація закладів культури й можливість мати декілька варіантів для проведення вечорів у межах своєї станції метро. Багато справді якісних і важливих заходів у Мадриді безкоштовні, адже вони мають суспільну вагу та фінансуються коштом міністерства культури Іспанії, в якого є дуже чітка дефініція події для фінансування: якісний захід, що приверне увагу містян і туристів та працюватиме на поширення національного культурного продукту в межах країни та закордоном. Умовою повного фінансування заходу став безкоштовний вхід для відвідувачів, адже все оплачується з їхніх податків.

Festival Poetas у Мадриді

Великі місцеві заходи міністерство культури Іспанії використовує також і для промоції власної культури, даючи змогу організаторам запросити культурних менеджерів з інших країн за допомогою програми двобічних обмінів AC/E.

 

Простір

Festival Poetas Мадрид відбувався в унікальному місці Matadero. Це колишня свинобійня площею 165,415 квадратних метра, яку місто передало громаді для відкриття «культурного простору». З 2011 року у величезних ангарах почали діяти музеї сучасного мистецтва, театри класичні й театри перформансу, мистецькі школи, кінотеатри, лекторії, культурні інституції, бари, ресторани. Окрім приміщень, на території Матадеро є велика кількість відкритих площ для вуличних фестивалів.

Festival Poetas у Мадриді

Частина приміщень Матадеро була реконструйована за кошти муніципалітету, і ці приміщення стали відкритими для публічного використання. Приватні культурні ініціативи отримують безкоштовну оренду ангарів за умови наявності коштів на реконструкцію.

 

Відкриття фестивалю

Цього року організатори відмовилися від офіційної церемонії відкриття, натомість вони довели, що поезія може бути для всіх і для кожного.

20:00

Головна площа Мадриду, біля центральної будівлі нервово курять організатори й розказують, що вони тільки вночі отримали дозвіл на відкриття та переконали військових щодо техніки. Вони хвилюються, що все відбудеться без репетиції. На головній площі Мадрида ходять групи туристів і випадкові перехожі.

Festival Poetas у Мадриді

20:30

Година відкриття. Вся площа заповнена людьми. За 5 хвилин чути звук жовтого гелікоптера, який наближається до площі. Після декількох кіл над площею з його борту починають скидати брошури з поезією. Вся площа – разом з балконами, мансардами й людьми на дахах – оживає й починає екзальтовано ловити вірші. Це триває близько години. Час від часу до нас підходять люди і хваляться кількістю зловленої поезії. В грі беруть участь всі. Найактивніше підстрибують і розштовхують публіку старші люди. Хтось спеціально для заходу вдягнувся в дощовики чи взяли парасольки для ловлі віршів.

Festival Poetas у Мадриді

21:30

Всі розійшлися, на бруківці площі не залишилось жодного аркуша віршів. Пізніше ми дізнаємося, що якусь частину поезії вітром понесло далі й вона випала над конгрес-холом Іспанії якраз тоді, коли журналісти робили синхрони про імпічмент прем’єр-міністра країни.

Festival Poetas у Мадриді

Типовими відвідувачами фестивалю були молодь і середній клас з дітьми. Також було багато гостей з іспаномовних країн. Іспанці відчувають свою провину і відповідальність за минуле, тому намагаються максимально підтримувати й запрошувати представників колишніх колоній. Міністерство культури також має окремі програми на підтримку культурних діячів цих країн.

Festival Poetas у Мадриді

Пошук і розкриття можливостей поезії – головна мета Festival Poetas. Саме це і відрізняє його від звиклих для нас фестивалів. Цьогорічна фокусна тема: поезія стилю. Організатори хотіли віддати належне здобуткам XX століття. І акцент був саме на дії, яка містила в собі поезію. Цього року на фестиваль були запрошені перформери, актори та музиканти, які живуть і думають поезією, але втілюють її за допомогою інших засобів. Звичні для нас читання були в меншості.

Festival Poetas у Мадриді

Анархічна група Les Victimes Civiles – це поезія, гра на кактусах чи одночасно на 12 саксофонах однією людиною – це поезія, шумовий перформанс – це поезія, танець – також поезія.

 

Впродовж фестивалю діяли дві сцени: Головна (вулична) сцена і лекторій, де руйнувалися і підтверджувалися всі можливі уявлення про поезію .

Festival Poetas у Мадриді

Головною зіркою події стала Джен Ля Барбара, ікона експериментальної музики. Ремейк фото, яке було обкладинкою її альбому в 70-их роках, було головним зображенням фестивалю. Вона створила власний вокабуляр голосних звуків, використовуючи тільки трелі, шепіт, крики, зітхання, вдихаючи тони та багатофонічні звуки. Головна філософія її творчості – голос без слів чи ритмів може нести в собі більше, ніж слова та інструменти.

Festival Poetas у Мадриді

Хедлайнеркою фестивалю також стала Енн Вальдман, поетка-бітник. Вона співпрацювала з Аланом Ґінзберґом, який називав її своєю духовною дружиною. Енн представляла свою читану горловим речитативом поезію під акомпанемент Нью-Йоркського фрі-джазу.

 

Наймасовішим заходом фестивалю стали читання Антоніо Ґамонеди, класика Іспанської літератури, який дуже рідко виступає публічно. Іспанці називають його найпопулярнішим поетом в країні й піджартовують, що можливо він популярніший за Сервантеса.

 

Книжки

Засновником фестивалю є мале видавництво Arrebato, яке водночас і культурна асоціація, що гуртує довкола себе малих видавців. Головними трендами серед представленого асортименту були книжки про фемінізм, для яких навіть відводять окремі полички, щоб полегшити покупцям пошуки; література з політичним забарвленням (як правило, лівим) та неймовірна кількість книжок різних форматів: нон-фікшн, переклади, розмальовки про Девіда Бові тощо.

Festival Poetas у Мадриді

Серед перекладних книжок переважала проза: класична російська література, сучасна французька, німецька та англомовна. Серед іспанської літератури найбільше було представлено поезію.

 

Іспанські видавці дуже люблять експериментувати з формами книги, тому покупці могли купити собі поезію написану на камінні, збірку, де вірші порізані на строфи й вкладені в пусті капсули від таблеток, книжки-картинки, книжки ігри.

Festival Poetas у Мадриді

Видавці брали участь у ярмарку заради самої події, а не для заробітку чи піару. Оскільки, вони об’єднані в асоціації та багато разом співпрацюють, цей фестиваль став для них можливістю зустрітися і провести час разом.

 

Читайте також: Книжковий ярмарок у Турині: Від італійської до світової літератури

 

Фото: Xavi Olmos