книжкова країна

Фестиваль «Книжкова країна» відвідали понад 60 тисяч людей

01.05.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Наприкінці квітня на ВДНГ у Києві вперше відбувся книжковий фестиваль «Книжкова країна», участь в якому взяли автори, видавництва, культурні діячі, зіркові гості та тисячі відвідувачів. Дані про кількість відвідувачів розповіли організатори ярмарку.

Загалом у межах заходу відбулося 324 події, з них 80 освітніх івентів та майстер-класів, а також 59 автограф-сесій. Найпопулярнішими за кількістю відвідувачів стали поетичні читання «Фронтмени» від «Культурного десанту», запис нового епізоду YouTube-проєкту «Шалені автор(к)и», а також книжковий клуб із Валерієм Пекарем «Демонтаж імперії». 

 

Середній вік відвідувачів становив 31 рік. Третина авдиторії —  школярі та студенти. Водночас майже 60% відвідувачів зазначили, що раніше ніколи не були на книжкових подіях. Загалом фестиваль відвідало понад 68 000 людей. 

 

«Ми неймовірно раді тому, як „Книжкову країну“ прийняла авдиторія. На фестиваль прийшли як затяті читачі, так і люди, що лише починають цікавитися літературою, серед них — багато дітей і молоді. Нам особливо приємно, що вдалося залучити людей із різними інтересами та захопленнями. Саме це було однією з головних цілей, що ставила собі команда й, зокрема, автор ідеї заходу, моя дружина Діана Мушкіна. Тепер у наших планах — проаналізувати цей досвід і почати готувати нові проєкти», — розповів засновник «Книжкової країни» Євген Мушкін.

 

До фестивалю долучилося 140 учасників: 90 видавництв, 16 індивідуальних авторів, а також книгарні, магазини мерчу, освітні установи, благодійні організації та фонди — вони представили понад 12 000 унікальних найменувань. Загалом під час фестивалю продали близько 85 000 книжок. 

 

Серед них найчастіше купували: 

 

  • «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» — «Так ніхто не кохав», «Задивляюсь у твої зіниці» (Василь Симоненко), «Триста поезій» (Ліна Костенко);
  • Клуб сімейного дозвілля — «Голлі» (Стівен Кінг), «Маленький друг» (Донна Тарт), «Останній спадок» (Андрій Новік);
  • Видавництво Старого Лева — «Я бачу, вас цікавить пітьма» (Ілларіон Павлюк), «Культ» (Любко Дереш), «Спитайте Мієчку» (Євгенія Кузнєцова);
  • «Наш Формат» — «Вірші з бійниці» (Максим Кривцов), «Есенціалізм» (Ґреґ Маккеон), «Одного разу воїн — воїн назавжди» (Чарльз Гоуґ);
  • «Фабула» — «Вілла з Сан-Фурсиско» (Ярослава Литвин), «Покора» (Щепан Твардох), «Діана. Справжня історія з її вуст» (Маріо Варгас Льоса);
  • «Фоліо» — «Полон» (Валерія «Нава» Суботіна), «Доктор Серафікус» (Віктор Домонтович), «Місто» (Валер’ян Підмогильний);
  • Vivat — «Кохання в мозку» (Алі Гейзелвуд), «Конотопська відьма» (Григорій Квітка-Основʼяненко), «Моя темна Ванесса» (Елізабет Рассел). 

 

Однією з найпопулярніших на «Книжковій країні» стала бібліотерапевтична локація, де психологиня з бібліотекаркою виписували «рецепти на книжки» під запит відвідувачів. Найбільш поширеними серед запитів гостей були бажання абстрагуватися від реальності й відчути емоції разом із головними героями, а також навчитися краще справлятися з тривожністю та невизначеністю. Усього в межах проєкту видали 350 таких рецептів, здебільшого на художню й психологічну літературу.

 

«Загалом ми отримали позитивні відгуки як від учасників, так і від відвідувачів “Книжкової країни”. Видавництва зазначили, що фестиваль перевищив їхні очікування — а понад половина аудиторії заявила, що планують більше читати. І це, здається, найголовніше», — наголосила керівниця проєкту Людмила Фіть. 

 

Крім того, на фестивалі відбулася низка благодійних івентів та зборів: акції влаштовували Благодійний фонд «Рій», AZOV.ONE, «Культурний десант», ГО «Реформація», «Гуркіт». Усього вдалося зібрати понад 250 000 грн, а також 350 книжок у межах проєкту «Книга на фронт». 

 

«Книжковий ринок України стрімко розвивається, і такі події лише підігрівають інтерес до наших книг, авторів, індустрії загалом. “Книжкова країна” показала, що до читання можна й варто залучати абсолютно різну аудиторію, зокрема й дітей. Головне — створити для цього умови», — підсумував виконувач обов’язків директора Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів Ігор Степурін. 

 

Організатори розпочали підготовку до нової «Книжкової країни». Фестиваль відбудеться 26–29 вересня на ВДНГ. 

 

Як повідомлялося, раніше низка українських видавництв поділилася переліками книжок, які відвідувачі фестивалю «Книжкова країна» купували найчастіше. У 2024 році фестиваль «Книжкова країна» відбувся вперше.

 

Чільне фото надане організаторами фестивалю