Google

Google присвятив дудл Йоганну Ґутенберґу

14.04.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Пошуковик Google 14 квітня присвятив дудл видатному німецькому винахіднику Йоганну Ґутенберґу, який розробив перший у світі механічний друкарський верстат рухомого типу.

 

Цього дня 2000 року Музей Ґутенберґа у Майнці відкрив ретроспективну виставку на честь винахідника.

Достеменно про рік народження і перші роки життя Ґутенберґа невідомо. Він народився у Майнці між 1397 та 1400 роками. Закінчив школу і навчався ювелірного ремесла у Страсбурзі. Між 1434 та 1444 роками він шліфував напівдорогоцінне каміння та заробляв на життя виготовлення дзеркал. Історики свідчать, що весь цей час він виношував ідею створення друкарського верстата. Приблизно у 40-х роках 15-го століття він зробив з металу опуклі літери, що рухалися, і відлив їх у оберненому вигляді (у дзеркальному відбитті). Йоганн набирав з них рядки і за допомогою спеціального ручного преса відтискував на папері.

 

Сам верстат було створено на базі модернізованого винного преса. Цей апарат відрізнявся від традиційних друкарських машинок, адже не мав дерев’яних літер та графічних блоків, різьблених вручну. Литі металеві літери були розташовані окремо одна від одної та були не тільки змінними, а й рухомими.

 

 

У 1448-му Ґутенберґ повертається до Майнца, де у лихваря позичає гроші для втілення свого задуму у життя. У період до 55-го він вже створив близько п’яти різних друкарських шрифтів. У 50-х відбувається справжній прорив – Йоганн друкує «Біблію» латинкою. У вдалі дні завдяки верстату Ґутенберґу вдається друкувати до трьох тисяч сторінок на день, що свідчить про справжнє виробництво книжок у Європі. Упродовж століття, після винаходу верстату, було надруковано понад 200 мільйонів книжок, які зіграли важливу роль у просвітництві.

 

Як відомо, у старій частині німецького міста Майнц розташований один з найстаріших музеїв друкарства у світі – Музей Ґутенберґа. Заклад заснований 1900 року групою ентузіастів з метою відзначити 500-річчя від дня народження Йоганна Ґутенберґа, представивши його технічні та художні досягнення широкому загалу. Редакція Читомо свого часу також ознайомилась з експозицією музею.

 

Нагадаємо, в Інституті журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка три роки поспіль (2010-2012) проходив фестиваль молодих видавців і редакторів «Штурмові загони Ґутенберґа». Ініціаторами проведення фестивалю були співзасновниці Читомо Ірина Батуревич та Оксана Хмельовська.

 

Програму «Штурмових загонів Ґутенберґа» складали різноманітні лекції, дискусії, майстер-класи, виставки та презентації студентських робіт.

 

Читайте також: Премія Ґутенберґа для бібліофілів і книгознавців