премія

Гаська Шиян отримала Літературну премію ЄС

23.05.2019

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Галина Шиян стала лауреаткою Літературної премії Європейського Союзу (European Union Prize for Literature) за роман «За спиною». Про це повідомляє PEN Ukraine.

 

Книжка побачила світ навесні цього року у видавництві «Фабула». Це розповідь про 27-річну успішну українку, життя якої різко змінилося, коли її хлопцеві прийшла повістка в армію. Війна підштовхне героїню до переоцінки власних цінностей та ухвалення непростих рішень.

 

«Цей роман не просто стилістично вправний і зрілий, але й важливий для сучасності, адже вписує війну в Україні в універсальний людський контекст. Авторка переводить цю війну з безпечної рубрики “десь там на дикому Сході” у тривожну рубрику “тут, у нашій спільній Європі”. Бо цей конфлікт – справді тут, на нашому континенті, і він у той чи інший спосіб стосується всіх нас, європейців», – йдеться у висновку членів Українського журі премії.

 

Лауреатами European Union Prize for Literature від інших країн-учасниць стали: Laura Fredenthaler (Австрія), Piia Leino (Фінляндія), Sophie Daull (Франція), Réka Mán-Várhegyi (Угорщина), Beqa Adamashvili (Грузія), Nikos Chryssos (Греція), Jan Carson (Ірландія), Giovanni Dozzini (Італія), Daina Opolskaite (Литва), Marta Dzido (Польща), Tatiana Țîbuleac (Румунія), Ivana Dobrakovová (Словаччина) та Melissa Harrisson (Велика Британія).

 

Автори-переможці отримують грошову винагороду в розмірі 5 тис. євро, а також підтримку з боку «Креативної Європи», спрямовану на переклад та міжнародну промоцію їхніх текстів.

 

Урочиста церемонія нагородження переможців відбудеться у Брюсселі наприкінці вересня 2019 року. Цього року Україна вперше долучилася до Літературної премії Європейського Союзу.

 

До складу українського журі премії увійшли: президент Українського ПЕН, письменник Андрій Курков (голова журі), директорка Українського інституту книги Олександра Коваль, літературознавиця, перекладачка, віце-президентка Українського ПЕН Оля Гнатюк, письменник, перекладач, літературознавець Остап Сливинський та перекладачка, журналістка, радіоведуча Ірина Славінська.

 

Нагадаємо, що до короткого списку премії від України потрапили: Гаська Шиян, Вікторія Амеліна та Маркіян Камиш.

 

Літературна премія Європейського Союзу (European Union Prize for Literature) – це щорічна нагорода, покликана сприяти популяризації та міжнародній промоції творчості молодих авторів художньої прози з різних європейських країн. Премія фінансується Європейською комісією в рамках програми «Креативна Європа».

 

Організацією-партнером Літературної премії Європейського Союзу в Україні є Український ПЕН.

 

Читайте також про торішнього лауреата премії міста літератури ЮНЕСКО.