дитліт

Говорити, мовчати, слухати: три книжки для дітей і підлітків про важливість комунікації

13.03.2025

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Скількох конфліктів у родинах можна було б уникнути, якби сторони вміли почути одна одну? Скількох друзів ми могли б мати, якби не боялися зробити перший крок? Скількох людей можна було б врятувати, якби почути вчасно їхній внутрішній крик про допомогу? Комунікувати, слухати й дослухатися — важливі суспільні навички, без яких годі уявити здорові стосунки. Зібрані в цій добірці книжки для дітей і підлітків дають яскраві приклади комунікації та дискомунікації, показують шляхи виходу із ситуацій нерозуміння і критичних ситуацій.

Віктор і Філомена

Клер Рено ; пер з фран. Марії Абрамової. Віктор і Фломена. — Львів: ВСЛ, 2024. — 64 с.

9+

 

Спершу зверніть увагу на обкладинку цієї книжки. Зелене дерево, густа трава і лавка, на якій умиротворено сидять двійко людей. Що зображує ця картина, створена талановитою ілюстраторкою Євгенією Гудковою? Гармонію людини й природи? Дозвілля подружньої пари на пенсії? Мирні розмови друзів у вихідний?

 

І близько не вгадали. За цією ідилією теплого зелено-блакитного дня ховається цілий вир невпорядкованих емоцій, страхів, поразок, мрій і перемог.

 

Імʼя Віктор з латини означає «переможець», а Філомена нагадує про мученицю, яку вважають покровителькою дітей. Але чи потрібна допомога «вищих сил» комусь у цій книжці? А перемога? Ще і як!

 

Філомена — новенька дівчинка в класі, проте вона з тих дітей, що тихіше води й нижче трави. Вимовити слово — випробування для неї, а зазирнути комусь в очі — неможлива місія. Вікторові дівчинка нагадує равлика, який ховається в мушлі. Він розуміє її краще за інших. Можливо, тому, що через вроджену деформацію кисті й сам почувається не таким, як усі, а однокласники, як це найчастіше буває, не вирізняються делікатністю.

 

А тепер уявіть, що ви страшенно хочете, аби равлик нарешті визирнув з мушлі. Що ви для цього зробите? Штрикатимете його патичком? Проситимете показатися назовні? Усі ми розуміємо, що це безперспективно. Але якщо просто бути терплячим і стриманим, равлик визирне неодмінно.

 

Довіра і дружба між дітьми налагоджуються в такий тендітний спосіб, що здається, Віктор ходить по линві завширшки з павутинку. Чи варта таких зусиль Філомена? Однозначно так. Як і ця книжка про дружбу варта того, щоб опинитися на вашій книжковій полиці.

 

Купити книжки

 

Читайте також: Відомі українські номінанти на премію Андерсена-2026

Снігопад

Анна Гаґеруп, Гільда Гаґеруп ; пер. з норв. Галини Кирпи. Снігопад. — Харків: Крокус, 2023. — 152 с.

8+

 

«Одні родини ходять на лижах. Інші родини дивляться, як хтось ходить на лижах. Одні родини кучеряві. Інші родини лисі. Одні родини снідають в обід. Інші родини обідають вранці. Усі родини різні, однак усі вони родини», — так розпочинається книжка, присвячена непростим темам сирітства, складності бути відкритими й говорити одне з одним щиро.

 

9-річна Сельма втратила батьків і понад усе на світі мріє знайти бодай одну рідну людину. А поки її найближчим другом залишається пес. Із сусідкою Рут, яка тимчасово прихистила дівчинку, в Сельми стосунки не надто складаються.

 

І от незадовго до Різдва реальність у цій книжці роздвоюється: дівчинка потрапляє в казкове місто Снігопад, у якому мешкає різдвяний гном (норвезький аналог Санта-Клауса) та інші гноми. А Рут та інші персонажі залишаються «в реальності» сумувати за дівчинкою і приймати важливі рішення.

 

Ви гадаєте, це дуже сумна книжка? Помиляєтеся! З кожної сторінки «Снігопаду» віє духом казки, різдвяних чарів і зимових веселощів, нової дружби, чарівних місць, ялинкових прикрас, заповітних бажань, і, куди ж без неї, справжньої різдвяної випічки. Навіть саме видання задумано у форматі адвент-календаря, щоб щодня в очікуванні Різдва читати по розділу, раз за разом поринаючи в чарівний світ.

 

Використовуючи лекала чарівної казки та святочної літератури, оперуючи численними алюзіями, авторки разом з ілюстраторкою Ане Густавсон створюють захопливий, на позір простий, але вишуканий і багаторівневий текст, який з віртуозною невимушеністю «замислює» юного читача над важливими запитаннями. Чому ми не кажемо того, що думаємо насправді? Чому ми боїмося висловлювати почуття? Чому нам складно просити вибачення? Чому ми легко ображаємо найдорожчих? Що таке родина і чому «нормальних» родин не буває? І що в родині найважливіше?

 

«Снігопад» — з тих книжок, які ми називаємо найкращими зразками скандинавської дитячої літератури, у яких про важливе говорять просто, без пафосу й зайвих сентиментів, щиро і з повагою до читача. Це видання для повільного і вдумливого читання, для занурення в книжку, бо що більше ти проводиш часу у «Снігопаді», то глибше й потужніше він розкривається та більшу насолоду дарує.

 

Купити книжку

Радіомовчання

Еліс Осман ; пер з англ. Катерини Ткачук. Радіомовчання. — Київ: «Видавництво», 2025. — 480 с.

14+

 

Удень Франсіс Жанвʼє — відмінниця, яка готується до вступу в найпрестижніший універ, президентка школи й активістка. Вона підтримує дружбу з успішними дівчатами в класі й не цурається походу в нічний клуб, хай навіть там доведеться брехати про свій вік, щоб продали випивку. Франсіс посилено вчиться і тримає руку на пульсі, щоб вписуватися в це життя і планувати майбутнє.

 

От тільки є одна проблемка. Удома, уночі, ці всі речі перестають бути дівчині цікавими. На світ зʼявляється інша Франсіс — талановита художниця, а ще фанатка дивного, але абсолютно заворожливого подкасту.

 

Схрестіть атмосферу серіалу «Лексс» з образами постапокаліптичної манги, додайте таємничого персонажа-андрогіна, на імʼя Радіо, приправте монстрами й небезпеками замкненого університетського міста та «гаражними» піснями — і приблизно зрозумієте, про що мова. «Привіт. Сподіваюся, хтось це слухає», — із цих слів розпочинається кожен новий випуск подкасту, творець якого залишається невідомим.

 

І, як ви вже здогадалися, Франсіс абсолютно точно дізнається, хто це, і маховик віртуозно збудованого сюжету почне набирати обертів. На цьому етапі не забудьте пристебнути паски безпеки, бо на вас чекатимуть справжні американські гірки. Ви абсолютно точно сміятиметеся, плакатимете, розчулюватиметеся, переживатимете, хапатиметеся за серце, тріумфувати й писатимете другові в чат: «Я знаю, що ти читатимеш наступним».

 

Гадаєте, це книжка про кохання? Вам доведеться попрощатися із цими стереотипами. «Радіомовчання» — це майстерно виписаний янг-едалт про пастки, у які заганяє нас соціум, про маски, які ми носимо, про те, скільки потрібно рішучості, сміливості й помилок, щоб дослухатися до себе та наважитися йти своїм шляхом, про психологічний аб’юз, замасковані крики про допомогу, травми та жертв цих травм.

 

У телекомунікаціях радіомовчання — це статус, за яким радіостанції в певній зоні мають припинити трансляцію сигналу з міркувань безпеки. Погляньте довкола: як багато людей транслює зараз свої «Привіт. Сподіваюся, хтось це слухає»? І що як одного дня ви більше не почуєте цього сигналу?

 

«Радіомовчання» — безперечно, одна з найяскравіших книжкових премʼєр 2025 року для старших підлітків, та й дорослих теж. І не намагайтеся серйозно аналізувати, як це зроблено, просто розслабтеся і насолоджуйтеся.

 

Купити книжку

 

Читайте також: До почесного списку Ради дитячої літератури США увійшла українська книжка