#книголав

Дорівнює успіх: як українські видавці співпрацюють із бізнесом

22.07.2020

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У ситуацій кризи, в яку, як це не прикро констатувати, втрапила видавнича галузь, важливо шукати нові формати співпраці і залучення коштів. Одним із можливих перспективних шляхів виглядає партнерство з представниками не-видавничого бізнесу, яке дає суттєву підтримку книжковим проєктам. Це відшкодування поліграфічних витрат, допомога у промоції чи розширенні читацької аудиторії та багато інших бонусів.

Чи можна справді зацікавити великий бізнес співпрацею з видавцями? Як це зробити? Хто має бути проактивним і пропонувати партнерські стосунки? Наскільки така співпраця дійсно вигідна і в яких форматах можлива? Ми поспілкувалися з видавцями, розпитали про всі ці нюанси і зібрали для вас 5 успішних історій такого партнерства.

«Про секс. То як, поговоримо?»

«#книголав» + «Сінево»

Ханна Віттон. Про секс. То як, поговоримо? / переклад Наталії Палій. – Київ  : #книголав, 2020 – 352 с.

 

Книжка британської відеоблогерки-секспросвітниці Ханни Віттон легко й невимушено розповідає про різні аспекти сексу, від психологічних до гендерних та фізіологічних. І розпочинає з найважливішого – здорових (в усіх сенсах) стосунків. Авторка наголошує на важливості згоди, взаємоповаги та безпеки навіть у коротких, на одну ніч, інтимних взаєминах. А також порушені малознайомі для українських читачів теми гендерного різноманіття, культури згоди та її юридичних аспектів.

 

Партнером українського видання стала медична лабораторія «Сінево».

 

«Сінево» підтримали два наші видання – «Їж, пий, худни», нативно інтегрувавшись у розділ про аналізи, та книжку «Про секс. То як, поговоримо?» у розділ про ІПСШ, а також додавши загальний фідбек-відгук про видання», – розповідає бренд-менеджерка видавництва «#книголав» Катерина Котвіцька. Це далеко не єдиний приклад співпраці видавництва з не-видавничим бізнесом. У видавництві її бачать як можливість дати корисний контент українським читачам, а бренду – можливість розповісти про свою діяльність, що обов’язково має бути релевантною тематиці книжки. Для не-видавничого бізнесу це, з одного боку, новий майданчик для реклами, а з іншого – можливість показати свою відповідальність та засвідчити експертність.

 

Зазвичай пропозиції партнерства ініціює «#книголав», розповідає Катерина: «Ми ознайомлюємося з контентом книжки та складаємо перелік брендів, яким хотіли б запропонувати співпрацю, або тим, продукція або діяльність яких релевантна до тематики книжки. Так, наприклад, нам була цікава співпраця з «Моршинською» у контексті видання «Книга-мандрівка. Україна». Ми уже розповіли про Моршин у книжці, а бренд підтримав цю інтеграцію. А у книжці Наталії Самойленко є цілий розділ про користь води. Або ж, навпаки, є цікавий нам бренд, під який ми підбираємо книжку. Для «Люксоптики» ми підібрали кілька видань на вибір, а вони обрали саме те, яке ми збиралися видавати за рік. До іспанської книжки про оптичні ілюзії ми вирішили додати корисного контенту – зорову гімнастику та інші поради».

 

Для видавництва таке партнерство часто стає можливістю розширити читацьку аудиторію.  Свого часу «АЛЛО» зробили діджитал-версію однієї з книжок видавництва та викупили фіксовану кількість звантажень, щоби дарувати видання своїм клієнтам. А таксі Uklon в одному з накладів книжки «#книголава» інтегрувались з інформацією про бренд, а потім дарували своїм пасажирам цю книжку на День української писемності та мови.

 

«Нам важливо, щоби партнер поділяв цінності та формат комунікації навколо видання, тому ми обговорюємо книжку, готуємо презентацію та пропозиції, формуємо маркетинговий план, що включає інтеграцію партнера, і лише тоді погоджуємо співпрацю. За домовленістю робимо інтеграції у контент книги чи product placement. Це наші пропозиції, які погоджуємо з партнерами, обговорюємо, вносимо правки, фіналізуємо», – пояснює Катерина. Переважно йдеться про комерційну співпрацю, яка допомагає покрити частину витрат на виготовлення книжки або маркетинг, а також сприяє піару видання, оскільки з партнерами відбувається своєрідний обмін аудиторіями. Для «#книголава» це цікавий досвід, який наразі приносить лише плюси.

Купити книжку.

«Soviet Modernism. Brutalism. Post-Modernism. Buildings» Олексій Биков, Євгенія Губкіна

«Основи» + ПБГ «Ковальська»

Олексій Биков, Євгенія Губкіна. Soviet Modernism. Brutalism. Post-Modernism. Buildings /переклад Джона Ніколсона. – Київ : Основи, 2019, – 258 с.

 

Англомовне альбомне видання, присвячене повоєнній радянській архітектурі, яке розділене на три основні частини – радянського модернізму, бруталізму та постмодернізму. Критично переосмислити й проаналізувати історичний та політичний контекст модернізму в радянській архітектурі взялася науковиця, дослідниця-урбаністка Євгенія Губкіна. Її статті проілюстровані фотографіями Олексія Бикова, який разом з авторкою тексту об’їздив всю Україну, щоб зафіксувати на світлинах модерністські будівлі. Партнером видання стала промислово-будівельна група «Ковальська» – виробник будівельних матеріалів та забудовник.

 

Для видавництва таке партнерство – це можливість створити дещо унікальне і з точки зору естетики видання, і в плані сторітеллінгу, пояснює директорка «Основ» Дана Павличко:

 

«Ми уже давно працюємо не лише як видавництво, а як дизайн бюро та креативне агентство. До нас дуже часто звертаються із запитом виготовлення книжок, особливо тоді, коли це складні, цікаві, естетські проєкти. Коли є запит зробити щось неймовірне, дзвонять саме нам».

 

«Також ми часто робимо нативні проєкти, де книга – лише складова. Компанії створюють з нами комунікаційні історії, де є відео, експозиції, фотопроєкти, бо цінують нашу аудиторію та вміння тонко та нестандартно розв’язувати задачі. Наприклад, зараз готуємо щось дуже особливе з Acer Ukraine на підтримку Ukrainian Young Book Design Awards 2020. Ми працювали над «Soviet Modernism. Brutalism. Post-Modernism. Buildings and Structures in Ukraine 1955-1991» разом із ПБГ «Ковальська». «Творчу впевненість» ми видали разом із ZEO Alliance та Yes&Design. В проєкті було все, від книги до презентації Девіда Келлі в офісі ZEO. Для АТ «Фармак» ми зробили «Буде тобі наука», адже вони хотіли створити книжку, яка популяризує науку для молоді. Awesome Dnipro підтримала Interpipe, яка базується у Дніпрі». 

 

Дана Павличко вважає, що такі партнерства — це можливість допомогти бізнесу розповісти його власну історію: «Кожна історія дуже індивідуальна, ми багато стратегуємо, знаходимо рішення, які ідеально підходить клієнту. Наприклад, як інтегрувати компанію у сталеливарній промисловості з книговидавництвом? Створити книгу про місто, в якій знаходиться офіс цієї компанії! Так ми створили Awesome Dnipro. Як зробити не каталог, а мистецьке видання для міжнародного бренду одягу? Створити книжку взагалі не про одяг, а про щастя та любов. Так виникла The Book of Chill для Sleeper».

Купити книжку.

«Екопригоди суперкомпанії» Татуся Бо

«Ранок» + «Coca-Cola Ukraine»

Татуся Бо. Екопригоди суперкомпанії. Книжка-гра, екопоради для найменших / іл. Анни Сарвіри. – Харків : Ранок, 2020. – 48 с.

 

У цій книжці дуже цікаві й неординарні персонажі – павучиха Поля, русалка Марина, голуб Роберт, черв’як Леонід та інші. Кожен учасник їхньої суперкомпанії має своє хобі чи навіть місію: Поля – справжня зірка сортування сміття, Марина – борчиня проти пластику, робот Зеро займається мінімізацією відходів. Герої жваво і доступно розповідають читачам, віком від шести років, про проблеми і потреби захисту довколишнього середовища та залучають у свої екопригоди, демонструючи, що дбати про довкілля, сортувати і переробляти сміття – це не лише важливо, а й весело та цікаво. Книжка створена у співпраці з компанією «Coca-Cola Ukraine».

 

«Компанія «Coca-Cola» подобається своїм екологічним підходом та благодійними проєктами. Знаю про глобальні плани компанії до 2030 року переробляти абсолютно всю упаковку на корисні речі. Тому ми з задоволенням співпрацюємо у напрямку промоції сортування та екологічного підходу, – пояснює генеральний директор видавництва «Ранок» Віктор Круглов.Переконаний, що колаборація підприємств – це один з основних бізнес-трендів успішних компаній, адже без взаємодії неможливий розвиток».

 

«Ранок» багато експериментує у співпраці з непрофільними гравцями. Наприклад, кілька років тому під час прем’єри фільму «Пригоди Паддінгтона» у кінотеатрах з’явилася книжка про допитливого медведика. А разом з Tetra Pak та Змієвською паперовою фабрикою, що входить до корпорації «Ранок», у компанії розробили технологію утилізації упаковки та виготовлення паперу.

 

«З паперу, виготовленого з вторсировини, друкуємо книжки, пояснюючи дітям чому важливо турбуватися про довкілля, – розповідає Віктор Круглов. – Також «Ранок» давно співпрацює з італійським видавництвом «Еріксон». Коли зарубіжні колеги видали книгу про коронавірус для дітей, ми запропонували перекласти її українською та розповсюдити серед батьків та дітей безкоштовно. Тепер усі охочі можуть безкоштовно її завантажити».

 

Генеральний директор видавництва зізнається, що у них є маса ідей для співпраці: «Бачимо проблему і думаємо, як її вирішити. Наприклад, хочемо запропонувати Нацбанку замість спалювання виведених з обігу грошей використати їх як сировину для виготовлення паперу. Уявляєте – папір, зроблений з грошей?».

 

Віктор Круглов зауважує, що раніше подібну співпрацю ініціювало видавництво. Але нині, коли «Ранок» є лідером на ринку дитячої та навчальної літератури з найбільшим накладом за підсумками 2019 року, потенційні партнери самі звертаються з такими пропозиціями. 

Купити книжку.

Читайте також: Disney нашому покупцю уже не цікавий – Віктор Круглов про нові видавничі реалії

«Розмови з донькою про економіку» Яніс Варуфакіс

«Видавництво Старого Лева» + ICU

Яніс Варуфакіс. Розмови з донькою про економіку. Коротка історія капіталізму / переклад Юрія Скавінського. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2018. – 168 с.

 

Як і чому виникає нерівність, у який спосіб прибуток пов’язаний з боргами, як зародилося ринкове суспільство, чи можуть бути гроші аполітичними і куди приведе людство розвиток технологій – про все це і не тільки відомий грецький економіст Яніс Варуфакіс розповідає своїй доньці, 13-річній Ксенії. А заразом – і всім підліткам-читачам. Щоб пояснити складні економічні теми, він вдається до знайомих образів і сюжетів світової культурної спадщини, а також сучасної маскультури, від Ікара й царя Едіпа до Франкенштейна й агента Сміта з «Матриці».  Ця книжка – чудовий спосіб ознайомити молодь з базовими поняттями й законами фінансів та економіки, і її видання здійснене у партнерстві з інвестиційною групою ICU.

 

Це якраз той приклад, коли партнер зі сфери не-видавничого бізнесу сам  ініціював роботу над важливим для нього виданням і частково підтримав друк.

 

«Фінансова група ICU (Investment Capital Ukraine) двічі виступила таким партнером, маючи зацікавлення у виході у їхній видавничій серії ICU Business Books книжок Андерса Аслунда і Сімеона Дянкова «Велике переродження», а також книжки Яніса Варуфакіса «Розмови з донькою про економіку». Ми відкриті до такої співпраці, вона вигідна для обох сторін», – каже головна редакторка «Видавництва Старого Лева» Мар’яна Савка.

 

Вона також пригадує, що саме видавництво ВСЛ розпочало свою роботу завдяки партнерській співпраці: «Перша наша книжка «Малятам і батькам» легендарної Дарії Цвєк вийшла завдяки спонсорській підтримці ЗАТ «Ензим», яка рекламувала свій бренд ТМ «Львівські дріжджі». Це був перший і дуже вдалий досвід. Ми вже мали макет книжки і придумали стратегію розкрутки – з чим і прийшли до директора з маркетингу компанії «Ензим». Ми делікатно додали їхній бренд в ілюстраціях до книжки, в рецепти, але важливою була ще й піарна частина, в якій на той час брала участь сама пані Дарія. Це був наш єдиний проєкт із повним спонсорством у співпраці з бізнесом. Завдяки цій підтримці ми змогли почати видавничу діяльність».

 

Зараз, зауважує видавчиня, практично не буває так, щоб партнер повністю профінансував проєкт.

 

Мар’яна Савка зізнається, що траплялися випадки і не дуже успішної співпраці: «Одна компанія вийшла на нас і запропонувала спільно видати книжку з жанру мотиваційної літератури. Ми придбали права, здійснили переклад, і в цей момент компанія взагалі відмовляється від проєкту (там змінилися люди у відділі маркетингу, змінилася їхня стратегія). Нам не залишалося нічого іншого, як видавати книжку самотужки. І вона була дуже успішною».

 

Є варіанти, коли партнер не вкладається фінансово в книжку, зате якісно її промоціює, ділиться своєю аудиторією, репутацією. Така співпраця у ВСЛ з Українським католицьким університетом і Львівською бізнес-школою. Успіх книги Мирослава Мариновича «Митрополит Андрей Шептицький і принцип «позитивної суми» великою мірою завдячує активній участі LvBS.

Купити книжку.

«Жіноча компанія» Грейс Бонні, Саша Ізраель

«ArtHuss» + платформа українських брендів «Всі свої»

Грейс Бонні. Жіноча компанія / фото Саші Ізраель / переклад Оксани Журавльової. – Київ : ArtHuss, 2020. – 360 с.

 

У цій книжці авторки зібрали історії та досвід сотні американок, які працюють у креативних індустріях. Тут є дизайнерки одягу й інтер’єру, виробниці авторського текстилю і кераміки, телеведучі й журналістки, редакторки й галеристки, письменниці, рестораторки та шеф-кухарки. Грейс Бонні запитала у кожної з них про рецепти успіху та натхнення, шляхи виходу з творчої кризи, корисні поради, які допомогли їм у бізнесі, та речі, якими довелося заради нього пожертвувати, дитячі мрії та дорослу дійсність, у яку вони переросли. А Саша Ізраель проілюструвала ці інтерв’ю яскравими портретами героїнь. «Жіноча компанія» – це не лише своєрідний гімн фемінізму, симфонія голосів жінок-власниць креативного бізнесу, але також потужне джерело натхнення, зокрема візуального. Партнером видання стала платформа українських брендів «Всі свої».

 

Співпраця з бізнесом, пошук зацікавлених партнерів – це для видавництва, яке створює нішевий продукт, чи не єдиний спосіб стати успішними, – переконаний Костянтин Кожемяка, засновник і директор видавництва «ArtHuss»: «На перших порах, коли тільки напрацьовували свою нішу, із пошуку партнера починалася підготовка до кожного видання. Ми вивчали «хедлайнерів» у цій сфері, спілкувалися, дивилися, наскільки зацікавлений партнер та його аудиторія. Так було з виданнями про анімацію, а потім з книжками з графічного дизайну. Майданчиків, які займаються післядипломною освітою у сфері графічного дизайну, є доволі багато, тож вивчали, які із них придатні до співпраці. Зараз уже працюємо по, так би мовити, протоптаній стежині».

 

Один із найуспішніших кейсів видавництва – серія «Графічний дизайн. Основи», яка створена завдяки співпраці зі школою веб- та графічного дизайну Projector. Згодом вони створили подібну серію, присвячену й анімації.

 

Третій вдалий кейс – співпраця з проєктом «Всі свої» над книжкою «Жіноча компанія». «Нам сподобалася команда «Всі свої», дуже працездатна, цілеспрямована, результативна та ефективна. Результат був прекрасним, тому ми запитали, що у рамках їхньої діяльності їм було б цікаво отримати, адже їхній творчий бізнес має різностороннє спрямування, вони не лише дають майданчик для продажів, але й створюють ком’юніті, поширюють свій досвід. Так у нас вималювалося ще кілька напрямків, за якими ми ведемо попередню роботу, озвучені побажання, ведеться пошук нових видань. Для нас це нові, але перспективні напрямки, які стосуються лайфстайлу», – розповідає директор видавництва «ArtHuss».

 

Траплялися і не дуже успішні кейси. Ми заходили в новий напрямок і на етапі попередніх розмов та домовленостей сподівалися, що все складається нормально, а потім виходить книжка, і той, на кого ми покладалися, з різних причин виявляється не настільки ефективним партнером, як очікувалося. Наше ж завдання – зайти в його аудиторію, скористатися його навичками ведення смм.

 

Костянтин розповідає, що і у їхній практиці траплялися невдалі випадки співпраці, з яких можна зробити корисні висновки. Тож тепер, коли йдеться про новий напрям чи нового партнера, видавництво орієнтується не на обіцянки, а на показники його комунікації з аудиторією, її активність, яку легко проаналізувати з відкритих джерел у соцмережах.

 

Директор видавництва зазначає, що «ArtHuss» створює нішеві книжки, тож на широкий загал їх не продаси. Це значить, що перш ніж братися до співпраці, потрібно бути впевненими в наявності аудиторії – своєї і партнерської. 

Купити книжку.

Варто зауважити, що така співпраця – тренд не лише останніх років, але нині вона набуває нових форм. Так «K.Fund» у партнерстві з «Освіторією» ще в 2017 році видали книжку Аманди Ріплі «Розумники. Як виховати успішну особистість». Видавництво «BookChef» має аж дві потужні «патнерські» серії. Одна з них, #Bestread, створена у співпраці з холдингом UFuture і BookChef з метою об’єднати підприємницьку експертизу й успішний досвід книговидавництва і запропонувати українським підприємцям нові актуальні знання. У серії вийшли «Листи Безоса. 14 принципів зростання бізнесу від Amazon» Стіва Андерсона, «Netflix. Ця ідея ніколи не спрацює» Марка Рендольфа та інші книжки, які розбирають кейси, історії компаній і біографії їхніх засновників, надихають на підприємницьку діяльність. Друга, «Бібліотека МІМ», створена спільно з бізнес-школою МІМ. Втім, трапляється, що бізнес, ініціюючи видання, оминає власне видавця і звертається безпосередньо до автора. Так Хмельницька АЕС спільно з Катериною Сад створила книжку для наймолодших «Де народжується світло», у які викладено ази атомної енергетики й зворушливо описано простір довкола ХАЕС, де живуть звірі – герої книжки.

 

Досвід українських видавців демонструє, що співпраця з не-видавничим бізнесом не лише можлива, а й успішна та ефективна, особливо якщо йдеться про обмін аудиторіями. Стосується це переважно бізнес-літератури, мотиваційних та нішевих видань. Таке партнерство стає містком між видавцем та потенційними читачами, а також дозволяє привести на український ринок вузькопрофільні чи дорогі за собівартістю видання, знизивши ризики та можливі збитки.

 

Видавці експериментують із форматами співпраці, часто виявляють проактивність у пошуку партнерів і загалом виглядають задоволеними своїм досвідом. Адже кількість позитивних кейсів перевищує кількість невдач, а з останніх вдається винести цінні уроки на майбутнє.

 

Читайте також спецпроєкт Читомо про книжки, з яких починається бізнес