* ESC - закрити вікно пошуку
дослідження
Як змінилися кількість української мови в соцмережах з лютого
17.07.2022Попри повномасштабну війну з рф, частка українськомовних постів в українському сегменті інтернету поступається за кількістю російськомовним дописам, хоч вона і значно зросла. Про це свідчать результати дослідження* Центру контент-аналізу.
Два роки тому у соціальних мережах державною мовою робили лише кожен шостий допис, тобто 16% від усього контенту. Зараз цей показник зріс до 37%, однак не на всіх платформах він зростає однаково.
Відчутно українізувалися Facebook, Twitter та Instagram. Якщо два роки тому частка дописів українською мовою коливалася у цих соцмережах у діапазоні 13-27%, то тепер сягнула двох третин.
Разом із тим, у Youtube та TikTok російська мова тотально домінує. У Youtube частка контенту українською мовою складає лише 5%. Аналітики вважають, що це пов’язано з алгоритмами монетизації, які спонукають користувачів працювати на ширшу російськомовну авдиторію. Кількість матеріалів українською в Youtube за два роки зросла лише в межах похибки – на 2%.
Аналогічну тенденцію спостерігають у TikTok. Частка контенту українською мовою тут залишилася на рівні до повномасштабної війни (приблизно третина від усіх матеріалів).
Той факт, що загалом частота використання української мови у соцмережах зросла, дослідники пов’язують, зокрема, із дією «мовного закону», який спонукав різноманітні компанії та надавачів послуг вести свої сторінки державною мовою, проте не тільки: українізація простору соціальних мереж була не тільки зумовлена законодавчо, але й стала наслідком мовного вибору (самовизначення) користувачів.
Дослідження показало, що з-поміж приватних акаунтів частка дописів українською мовою (45%) зросла навіть більше, ніж серед спільнот і груп за інтересами.
Найбільше російською мовою користуються у соцмережах жителі сходу та півдня України, а також мешканці Києва. Найбільш зросійщений регіон (поряд з Донеччино, Луганщиною і Кримом) — Одещина, де лише кожен четвертий допис у соціальних мережах пишуть українською мовою.
У порівнянні з 2020 роком помітна значна українізація користувачів західних областей України. Хоча за опитуваннями 98% мешканців західного макрорегіону спілкуються вдома і на роботі державною мовою, іще два роки тому кожен другий пост в соцмережах вони залишали російською. Зараз частка останньої впала до 10-25%.
Повне дослідження можна переглянути за посиланням.
Нагадаємо, після повномасштабного вторгнення росії все більше запитів у Google з України — українською мовою. 83% українців вважають, що українська мова повинна бути єдиною державною в Україні.
* Для дослідження порівняли частоту вживання в кожній соціальній мережі пар слів (лексем), які мають відмінні корені в українській та російській мовах. Лексеми добиралися так, аби вони могли бути вживаними різними категоріями людей, а не лише певними групами. Лексеми добиралися з різних аспектів людського життя: харчування, побут, економіка домогосподарств, здоров’я тощо.
Проаналізували 866 тисяч дописів, які містили названі лексеми та були написані в період з 5 червня по 5 липня 2022 року користувачами, що вказали у профілі Україну своїм місцем перебування.
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості