ArtBooks

Які книжки-ігри видають в Україні: з пазлами, наліпками й навіть інтерактивними детективами

11.03.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Серед великої кількості форматів дитячої літератури особливе місце займає інтерактивна. Книжки-ігри дають змогу взаємодіяти з текстом не лише через читання й обговорення. Відтак — стають «конкурентами» для дитячих іграшок і завойовують дитячі серця. Українські видавці теж заповнюють цю нішу — як перекладними, так і українськими книжками-іграми. Для нашої добірки ми вибрали кілька різновидів таких книжок — від простих картонок з рухливими елементами і стікербуків до пазлів, книжок з різними техніками малювання і навіть цілих квестів.

Книжки для дітей, віком від 1-го року

Серія «Нумо гратися»

Харків: Ранок, 2020. 

Серія книжок-картонок для наймолодших малюків. У кожній із них  є віконця, що буквально «відкривають» тваринок-героїв. Є тут і «найсонніша» книжка, що показує, як після своїх справ усі позіхають і засинають. В іншій можна дізнатися, хто що їсть, теж відкривши віконце з ротиком. А ще одна книжка допомагає дітям погратися в одну з улюблених ігор цього віку — хованки — та розгледіти, хто ховається за закритими лапками, крилами чи клешнями.

Купити книжки

Книжки для дітей, віком від 2-х років

Серія «Знайди та збери»

Харків: Ранок, 2018–2019. 

Серія картонок, у якій кожна сторінка поділена на 3 частинки. Один розворот містить ілюстрацію, інший — речення до неї. Дитина може перегортати окремі частинки й комбінувати образи на свій розсуд, утворюючи веселу картинку з описом. Така гра добре розвиває фантазію, адже часто утворені зображення та й описи — наприклад, монстриків чи роботів —  складно уявити в реальному житті.

Купити книжки

Книжки для дітей, віком від 3-х років

Олена Ольховська «Пазли-половинки»

Харків: Ранок, 2020. 

Ця серія охоплює книжки-пазли із завданнями. Кожна книжка із серії містить 6 пар із певної теми, тобто 12 пазлів: одна частинка пазлу називає предмет чи явище, а інша — зображає його.

 

Складання пазлів саме по собі розвиває в дитини логіку, уяву, моторику й координацію рухів. До того ж вона може краще запам’ятати інформацію з пазла завдяки асоціації, яку викликає веселий малюнок із пазлової пари. Серія цих книжок допомагає малюкам розрізняти емоції, пояснює значення слів, застосування предметів і навіть знайомить з найпростішими математичними операціями.

Купити книжки

Книжки для дітей, віком від 4-х років

Серія книжок «Lego»

Київ: Artbooks, 2019–2021. 

Серія книжок «Lego» містить найрізноманітніші вправи, які в ігровій формі знайомлять дитину з цікавими світами. Серед завдань: головоломки, лабіринти, замальовки, логічні задачі, завдання з наліпками та інші.

 

Унікальності цій серії додає колекційна мініфігурка в комплекті до кожної книжки. До того ж її ще самостійно треба скласти з деталей. Так, «живими» героями історій можуть стати пожежник-рятівник чи навіть конкретні персонажі зі світів «Гаррі Поттера», «Зоряних війн», «Ninjago» чи «Парку Юрського періоду». 

Купити книжки

Книжки для дітей, віком від 5-ти років

Крістін Робсон. «Велика книга лабіринтів»

Київ: Artbooks, 2020. 

Проходження лабіринтів — ще один спосіб захопливого проведення часу з дитиною. Кожна сторінка, а то й цілий розворот містить окремі завдання-лабіринти, не пов’язані між собою. Часто місце дії не обмежується географічним простором: пустелею, морем чи наметовим містечком, — а сягає і зовсім несподіваних місць: шахового поля, кімнатної полички чи й цілої галактики. 

 

Насправді таке різноманіття дає свої переваги: можна вибирати будь-який лабіринт «під настрій» і швидко знаходити вихід із нього, а можна навпаки — з’єднувати різні лабіринти в спільні сюжети й вигадувати історії. Адже щоб пройти майже кожен із лабіринтів, треба виконати ще й додаткове завдання: уникнути небезпеки у вигляді глухих кутів, а то й голодних ведмедів, знайти заховані сюрпризи або й навіть закрутити гайки.

Купити книжку

Серія книжок «Minecraft»

Київ: Artbooks, 2018–2021. 

Серія книжок «Minecraft» охоплює безліч жанрових різновидів: це і довідники, і карти, і комікси, і вімельбухи, і власне художні книжки про світ Minecraft. Є серед них і книжки-ігри — стікербуки.

 

Це книжки, які дитина самостійно доповнює наліпками з комплекту. Використання таких стікерів розвиває уяву, моторику і посидючість. Діти виконують різні завдання з наліпками, водночас максимально занурюючись у захопливі пригоди світу Minecraft. Фактично читачі стають співавторами історії — адже продовження сюжету щоразу залежить від вибору наліпок у пропущеному місці.

Купити книжки

Книжки для дітей, віком від 6-ти років

Ієн Фріл, Хелен Фріл. «Острів таємниць»

Харків: Жорж, 2020. 

Читання цієї книжки нагадує справжнє детективне розслідування: треба розгадати багато головоломок, майстерно користуватись мапою та й взагалі навести лад між «переплутаними» сторінками. У центрі сюжету — зникнення господаря парку розваг, якого слід знайти. Сама ж книжка побудована у формі записника з його підказками. Крім загадкового сюжету, таємничої атмосфери книжці додає і лупа (йде в комплекті з книжкою) —  без якої не обійтись для вдалого розслідування.

Купити книжку

Серія «Точкографія»

Харків: Жорж, 2020.

Щоб побачити малюнки на сторінках цієї книжки … їх треба створити. Спершу слід з’єднати усі точки на сторінці, щоб утворити контури елементів «захованих» рослин чи тварин. А вже потім можна дати волю фантазії й зафарбовувати отримані малюнки будь-якими вигадливими способами. Крім цього, в книжці є коротенькі цікаві описи зображених об’єктів природи.

Купити книжки

Кеті Роуз Джонстон. «Малювати легко»

Харків: Жорж, 2020.

Чудова книжка, з якої дітям можна почати знайомство з мистецтвом живопису. І що важливо: вона не дає чітких правил, як «треба» чи «не треба» малювати, а вчить головному у творчості — вмінню експериментувати і не обмежувати свою уяву. Власне, певною мірою книжка може бути терапевтичною і для дорослих, які теж хочуть відчути себе художниками чи художницями, не маючи художньої освіти чи навичок малювання.

 

Авторка книжки — професійна художниця — дає безліч прикладів, як з допомогою простих технік можна створювати оригінальні акварельні зображення. Навіщо кольори приглушувати, як робити відбитки, як досягти «мерехтіння озера»? А ніжні кольори палітри із м’якими переходами на сторінках книжки додають ефекту легкості й природності. І мимоволі підштовхують — бери й малюй, у тебе все вийде!

Купити книжку

Тадгоуп Саймон, Кларк Філ. «Подорожі. Головоломки»

Львів: ВСЛ, 2020.

Книжки-головоломки є такою собі «класикою» серед книжок-ігор. З одного боку, читачів нібито складно здивувати завданнями, але з іншого — їхнє різноманіття й універсальність дають змогу кожному і кожній підібрати щось «своє». А вибирати справді є з чого: окрім цікавезних вікторин, кросвордів, розмальовок чи математичних задачок, можна ще й перевірити на собі оптичні ілюзії чи опанувати оригамі.

 

А вдало підібраний акцент у завданнях ще й створює для дітей ефект мандрівки. Адже автори пропонують їм розробити дизайн власної марки, оформити листівку з подорожі, у лабіринті знайти вихід з аеропорту, підтягнути знання з географії у веселих вікторинах чи домалювати сам Біг Бен! Та й навіть у простих письмових іграх з крапками й лініями замість паперу можна використати… пляжний пісок у сприятливу погоду — бо й справді, чому ні? До того ж невеликий формат книжки з відривними аркушами робить її особливо зручною для мандрівок.

Купити книжку

«Спробуй відшукай»

Київ: Глорія, 2020.

А ця книжка містить безліч головоломок і ребусів, які гарно тренують уважність і спостережливість. Увагу в книжці привертають яскраві деталізовані малюнки-головоломки. Однак схожість деталей в одному малюнку розпалює уяву дитини та спонукає таки знайти відмінності. Наприклад, загубленого коника серед єдинорогів, невикористану деталь у «снігобудівництві» чи змію, яка вдало мімікрує під навколишнє середовище.

Купити книжку

 

Матеріал створений у співпраці з партнерами.