KyivBookFest

Інфраструктура книговидання має бути визнана державою як критична — видавці

05.09.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Загроженість інфраструктури видавці назвали критичною проблемою для видавничої галузі. Такі дані отримали завдяки проміжному звіту проєкту RES-POL, що спрямований на розвиток видавничої галузі України.

Звіт презентували на KyivBookForum.

Серед ключових питань, піднятих у звіті, виділяються ті, що пов’язані з війною та регулюються політиками. Основні проблеми, які стоять перед галуззю, включають загрозу інфраструктурі та недоступність страхування ризиків (74%), невизнання критичної інфраструктури книговидавництва державою (71%) та складність або неможливість бронювання від мобілізації ключових фахівців (70%).

 

«Окрім морального моменту і небажання переїжджати з рідного міста, є також дуже багато технічних перешкод, тому що очевидно, що перевезти друкарню, наприклад, таку як UNISOFT, це дуже великі кошти. Тому друкарі вибирають стратегію укріплювати свої безпекові механізми, захищати краще працівників і виробництво, і все-таки залишатися в Харкові. Але наступне питання, яке теж, як ми бачимо, є дуже критичним, це визнання критичної інфраструктури, галузі критичної для держави. Так, як кажуть власне друкарі, це зробити дуже складно, але це допомогло би багато в чому: і у страхуванні ризиків, і для бронювання від мобілізації рідкісних ключових фахівців», — сказала під час події спікерка Галина Шиян. Вона додала, що зазвичай велика друкарня має орієнтовно 10 друкарів, без яких не працюватиме.

 

 

Піратство та контрафакт залишається серйозною проблемою, яку відзначили 70% респондентів, поряд з гострим браком персоналу через війну (57%) та недостатньою ефективністю інструментів державної підтримки, таких як програми відшкодування оренди для книгарень (54%). Водночас є й менш критичні, але важливі питання, зокрема брак якісної та актуальної статистики книжкової галузі (49%), недостатній розвиток інституту літературних агентств (48%), низька інтеграція книги в інші креативні індустрії (46%) та брак фахових перекладачів (45%).

 

Окремо у звіті наголошено на важливості розвитку людського капіталу, інфраструктури, фінансів, а також бізнес-середовища. Одна з ключових проблем – відсутність системності у залученні українців, які працюють за кордоном, а також невизначеність з їх податковим резидентством (33%). Також вказується на брак нових українських авторів різних жанрів (30%) та відсутність професійних асоціацій для обміну досвідом між видавцями, редакторами та іншими учасниками ринку (35%).

 

«В Британії видавництва переважно очолюють не власники, а СЕО, наймані менеджери. Ця статистика дуже допомагає розуміти їхню роботу, навіть, наприклад, в умовах кризи, коли продажі падають або якщо вони не вищі порівняно з іншими, то відповідно внаслідок цього якісь там і бонуси їхні річні нараховуються, і взагалі оцінюється ефективність менеджменту», — зазначила Галина Шиян.

 

 

Звіт RES-POL також порушив питання нерегульованості ринку та демпінгових війн (44%), браку навчальних програм для підвищення кваліфікації у галузі (39%), а також недостатньої кількості фахових редакторів різних рівнів (36%). Іншими важливими проблемами є фінансова та логістична недоступність представницьких поїздок за кордон для більшості гравців ринку (35%), брак системи премій і професійних медіа (33%), а також недостатня кількість фахівців з міжнародними проєктними компетенціями (30%).

 

Значні труднощі викликає висока вартість іноземної літератури через ПДВ на імпорт (26%), тоді як інші питання, як ціна на обкладинці та її доцільність (20%), мають менш критичний характер. Відзначається і брак стандартів якості робіт і послуг у книжковій індустрії (19%).

 

У звіті наголошується на необхідності розробки секторальних стратегій на основі політик, які будуть сформовані для розв’язання істотних питань. Розроблені політики стануть основою для створення операційних програм, які будуть підтримані потенційними донорами, зокрема у рамках Ukraine Facility, Українського культурного фонду (УКФ) та Українського інституту книги (УІК).

 

Завдяки проєкту RES-POL очікується, що українська видавнича галузь отримає інструменти для системного розвитку, що дозволить їй впоратися з викликами, пов’язаними з війною, а також інтегруватися у міжнародний культурний простір.

 

Зазначимо, що у межах дослідження видавничої галузі RES-POL використовує комплексну методологію, яка включає аналіз даних, мапування гравців підсектору, глибинні інтерв’ю та опитування понад 100 респондентів. До дослідження залучені ключові гравці ринку: Український інститут книги, великі та малі видавці, книгарні, дистриб’ютори аудіо- та електронних книжок, імпортери літератури, друкарі, а також оглядачі та аналітики книжкової галузі.

 

Проєкт фінансується Європейським Союзом у межах програми швидкої експертної підтримки політики у сфері культури та медіа. Триватиме до березня 2025 року, його головна мета – розробити політики для кількох ключових секторів, зокрема культурної спадщини, мистецтва, медіа та креативних індустрій, серед яких значне місце займають книговидавництво та книгорозповсюдження. Одним із завдань є зміцнення інституційної спроможності Міністерства культури та інформаційної політики (МКІП) та його підзвітних агенцій у розробці та впровадженні політик.

 

Як повідомлялося, під час галузевого книжкового форуму KyivBookFest 2024 Український інститут книги також презентував дослідження «Книжковий ринок України. Динаміка 2023 – 2024 років».

 

Нагадаємо, Читомо продовжує дослідження кадрової ситуації на книжковому ринку.

 

Чільне зображення: Читомо