Вікторія Амеліна

Ірландський ПЕН протестує біля посольства рф у Дубліні через вбивство Вікторії Амеліної

12.07.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Ірландський PEN (PEN na hÉireann) та організації Fighting Words і Ukrainian Action Ireland виступили зі спільною заявою, в якій засудили нещодавнє вбивство української письменниці та дослідниці російських воєнних злочинів Вікторії Амеліної.

4 липня, у день прощання з Вікторією Амеліною, члени ірландського ПЕН-клубу спробували передати свою заяву російському послу в консульстві на Орвелл-роуд у Дубліні.

 

Спочатку відвідувачам відмовили у вході, але зрештою голову Ірландського ПЕН-клубу Кетрін Данн допустили. Вона сказала невідомому співробітнику, який її приймав, що ПЕН протестує проти ракетного удару по Краматорську, в результаті якого загинули 13 людей, зокрема їхня подруга та колега по ПЕН Вікторія Амеліна.

 

Чиновник відмовився прийняти ні усну, ні письмову заяву, голосно повторюючи, що це «фейкові новини». «Наша подруга мертва. Це не фейкові новини», – заявила Кетрін Данн. За кілька хвилин її вивели з приміщення.

 

«Цей досвід зміцнив нашу рішучість продовжувати кампанію, спрямовану на те, щоб зберегти голос Вікторії живим і притягнути росію до відповідальності за цей та всі інші воєнні злочини проти цивільного населення в Україні», – заявив Ірландський ПЕН.

 

«Вікторія була дорогою подругою і улюбленою колегою. Вона кілька разів відвідувала Дублін. Кожен, хто зустрічався з нею, читав її роботи чи чув, як вона тут виступає, був зворушений і вражений її словами та її присутністю», – йдеться у заяві ірландського ПЕН.

 

У жовтні 2022 року Вікторія відвідала Дублін. На заході ірландського ПЕН-клубу в Смок-Аллі під час Дублінського фестивалю мистецтв і прав людини вона говорила про російське вторгнення в її Україну та про намір росії знищити всі сліди української культури. Вона також розповіла про свою книжку “War and Justice Diary: Looking at Women Looking at War” та свою гуманітарну роботу як дослідниці у справах про воєнні злочини в Truth Hounds.

 

Вікторія мала приїхати до Дубліна в листопаді 2023 року, щоб модерувати захід Ірландського ПЕН/Дублінського книжкового фестивалю, присвячений дослідженню ролі культури під час війни та абсолютної необхідності її збереження.

 

«Сьогодні світ став темнішим місцем. Вікторія Амеліна, відома письменниця та дослідниця воєнних злочинів, стала останньою жертвою у довгому списку жорстоких воєнних злочинів, скоєних росією проти цивільного населення України. Наші щирі співчуття її родині, її численним друзям, а також її колегам з Українського ПЕН-клубу та Truth Hounds. Ми закликаємо до негайного припинення таких звірств», – йдеться в заяві Ірландського ПЕН-клубу.

 

Як відомо, Вікторія Амеліна загинула через  поранення, отримане під час обстрілу росіянами Краматорська.

 

Читайте також: Вікторія Амеліна: Після трагедії не потрібно слів, усі слова скочуються у вирву

 

Чільне фото: Simon Robinson, Ірландський ПЕН