Дизайн

Юрій Змієборець і графіка Нарбута: до шрифту Fixel додали колекцію українських символів

25.11.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

На честь першої річниці шрифту Fixel додали у шрифт колекцію українських автентичних символів. Добірка налічує 18 символів у різних накресленнях та об’єднує сюжети козацької геральдики, народного побутового мистецтва й графіку XX століття.

«Fixel — гнучкий, доступний та багатомовний шрифт, створений командою українських дизайнерів. Попри універсальність шрифту ми прагнемо підкреслити його ідентичність. Ми цінуємо й пишаємося тим, що за цей рік креативна спільнота почала активно використовувати Fixel в Україні та за кордоном. Тому ми продовжуємо вдосконалювати шрифт, додавати нові символи й робити Fixel ще більш доступним і автентичним», — розповідає Олександр Агєєв, Chief Design Officer MacPaw.

Колекцію символів розробили компанія MacPaw спільно зі студією АльфаБраво. Вони прагнуть посилити українську ідентичність шрифту та популяризувати використання традиційних символів у сучасному дизайні.

 

Два значних оновлення — у шрифті з’явилися курсив та розширена кирилиця, а також відтепер шрифт підтримує всі відомі абетки, які мають в основі кирилицю. Над оновленнями працювали засновник та артдиректор АльфаБраво Кирило Ткачов, дизайнери Сергій Макаренко і Захар Кривошия.

 

Героями нових символів стали Козак Мамай, Архістратиг Михаїл, Жінка зі снопом, Юрій Змієборець, Лев з гербів XIV-XVI століття, Козак з мушкетом, а також квіти й птахи з українських вибійок та побутових малюнків. Також у колекції представлені елементи графічної спадщини видатних українських графіків — Георгія Нарбута, Василя Кричевського та Ніла Хасевича.

 

«Ми шукали натхнення в геральдиці, вишивці, старих  розписах та іконах, книжкових обкладинках тощо. Наприклад, досліджуючи історичні першодруки, зверталися за консультацією до українських істориків Ігоря Дудника і Наталії Бондар. А щоб знайти символи народного мистецтва та козацької доби, переглядали матеріали з етнографічних експедицій та літературу про українську геральдику. Наша мета — створити якісний глобальний продукт з посиланнями до української культури, а також – знайти баланс між історично важливими символами й тими, які були б актуальними для сучасного дизайну», — розповів Кирило Ткачов, засновник і артдиректор шрифтової студії АльфаБраво.

За словами Кирила Ткачова, окремо увагу варто було приділити стилістиці, адже не всі символи можуть отримати лаконічну форму, яку можна було б зробити частиною шрифту. Ще однією складністю було те, що символи мали змінювати товщину, залежно від обраного накреслення.

Щоб додати відповідний символ у шрифт, потрібно написати одну з латинських літер від А до Q й обрати альтернативну форму символу або знайти потрібне зображення через таблицю символів.

На річницю релізу шрифт отримав ще два значні оновлення: формат курсиву і розширену кирилицю. Відтепер Fixel містить знаки всіх кириличних абеток світу, зокрема, болгарської, сербської, казахської тощо. Fixel також підтримує старі історичні символи, які вже зникли з сучасних кириличних абеток, але зберігають писемну історію країн, в яких їх використовували.

Fixel — варіативний, універсальний і гуманістичний гротеск, який має розширені латиницю та кирилицю й підтримує понад 40 мов. Шрифт представлений у двох варіантах ширини, Text та Display, і дев’яти опціях насиченості — від Thin до Black. Шрифт легко читається і добре працює з великими обсягами тексту. Над гарнітурою Fixel працювала команда шрифтових дизайнерів АльфаБраво. З моменту релізу шрифт завантажили понад 30 000 разів.

Компанія MacPaw представила Fixel у листопаді 2022 року. Спершу шрифт створили для внутрішніх потреб компанії, щоб підкреслити індивідуальність бренду, а також зробити комунікацію компанії більш впізнаваною й послідовною.

 

Колекція символів доступна в оновленні шрифту Fixel, який можна безплатно завантажити на сайті.

MacPaw — українська компанія, яка створює та розповсюджує застосунки для macOS та iOS. Серед продуктів MacPaw — CleanMyMac X, Setapp, ClearVPN, SpyBuster та інші.

 

Нагадаємо, в Україні створили «Шрифтову Абетку ідентичності».

 

Читайте також: Шрифти, створені жінками: найцікавіші українські гарнітури

 

Зображення: MacPaw