втрати-2024

Із життя пішла канадська письменниця і нобелівська лавреатка Еліс Манро

15.05.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У віці 92 років померла канадська письменниця, майстриня короткого оповідання, лавреатка Нобелівської премії з літератури-2013 Еліс Манро.

Еліс Манро народилася 10 липня 1939 року в Онтаріо. У 1950 році опублікувала дебютне оповідання «Виміри Тіні». Вийшовши заміж за майбутнього батька своїх дочок, вона покинула навчання в університеті Північного Онтаріо.

 

1963 року майбутня письменниця відкривала книгарню «Книги Манро» у місті Вікторія, 1968-го видала першу збірку оповідань «Танок щасливих тіней», за яку отримала Премію генерал-губернатора, найвищу літературну відзнаку Канади. За своє життя Еліс Манро стане лавреаткою цієї премії тричі, а також двічі отримає премію Гіллера.

 

Після розлучення у 1972 році Манро повернулася до Онтаріо і стала викладачкою письменницької майстерності у місцевому університеті. 1976 року одружилася з географом Джеральдом Фремліні. Подружжя переїхало на ферму неподалік від Клінтона, Онтаріо. Пізніше родина переїхала з ферми до міста. З 1979 по 1982 роки з творчими поїздками відвідала Австралію, Китай, країни Скандинавії.

 

У 1980 обіймала посаду письменника-резидента в Університеті Британської Колумбії та Квінслендському університеті.

 

Найвідоміші її книжки: «Занадто багато щастя», «Вид з Касл-Року», «Любов хорошої жінки», «Служниця жебрака», «Ведмідь за горою», «Коррі» та «Місяць Юпітера». У США й Канаді читачі купили понад мільйонів примірників книжок Еліс Манро. Еліс Манро писала тільки коротку прозу.

 

Письменниця отримала Нобелівську премію у 2013 році як «майстриня сучасних коротких історій», ставши першою громадянкою Канади, яка здобула цю нагороду. У 2009 Манро стала лавреаткою Міжнародної Букерівської премії.

 

Оповідання письменниці були екранізовані: за текстом «Ведмідь за горою» режисерка Сара Поллі зняла фільм «Подалі від неї», а оповідання «Ненависть, дружба, залицяння, кохання, шлюб» стало стрічкою «Ненависть, любов» Лізи Джонсон.

 

Українською збірку «Забагато щастя» Еліс Манро у 2017 році випустило Видавництво Старого Лева.

 

Як повідомлялося, нещодавно з життя пішов американський письменник Пол Остер.

 

Читайте огляд на одну з книжок Еліс Манро: Коли розмір має значення, або 4 переклади короткої прози

 

Чільне фото: Derek Shapton/Penguin Random House

Джерело: The Guardian