закон про мову

Книгарні, які не дотримуються закону про мову, штрафуватимуть через три роки

12.08.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Статті Кодексу про адміністративні правопорушення, якими передбачено санкції за недотримання мовних норм, не набрали чинності. Про це йдеться у відповіді Уповноваженого із захисту державної мови Тараса Кременя на запит Читомо.

Наразі за порушення статті 23 Закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної» не передбачено штрафних санкцій, оскільки не набрали чинності деякі положення Кодексу про адміністративні правопорушення, а саме пункт 52 і пункт 53 статті 188.

 

Частина друга статті 188 Кодексу про адміністративні правопорушення набуде чинності через три роки з дня набрання чинності Закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Законодавством передбачили штраф від двохсот до трьохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян або попередження, якщо порушення вчинять вперше.

 

Ці норми стосуються також використання державної мови в освіті, науці, культурі, комп’ютерних програмах, вебсайтах, публічних заходах, документації, рекламі, спорті, громадському транспорті, охороні здоров’я, телекомунікаціях.

 

«Словники, підручники та розмовники, однією з мов у яких є державна, і видання з ідентичним за змістом текстами двома і більше мовами, однією з яких є державна, вважають книжковими виданнями державною мовою», − зауважив Тарас Кремінь.

 

Мовний омбудсмен додав, що на час відповіді на запит (10 серпня) не зафіксували порушень суб’єктами книгорозповсюдження у частині дотримання нових мовних норм. Також не отримували скарг на порушення ними мовного законодавства.

 

Втім, ці норми не поширюються на видання кримськотатарською мовою та на книгарні, що продають книжки офіційними мовами Європейського Союзу та на спеціалізовані книгарні, засновані для реалізації прав національних менш і корінних народів України.

 

Нагадаємо, Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» набрав чинності 16 липня. Ним передбачено, що не менше 50% назв книжок, які продають у книгарнях чи інших місцях розповсюдження, мають бути державною мовою.

 

Додамо, з січня по травень цього року Уповноважений із захисту державної мови зафіксував 1129 звернень щодо порушення мовного законодавства.