книжковий контрафакт

Книжковий контрафакт: чому нелегальні додруки досі можна купити в Україні

25.04.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Як боротися з контрафактом? Чому нелегальні додруки книжок так легко можна купити на маркетплейсах? Чи можуть видавці оцінити недоотриманий дохід?

Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій (ІР офіс) та Український інститут книги за участю Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів (УАВК) днями організували круглий стіл для представників держави видавців та маркетплейсів, щоб обговорити актуальні запитання, пов’язані з шахрайством в галузі.

Термінологія: що таке книжковий контрафакт

Це підробка, незаконне копіювання книжок з метою їхнього продажу.  Йдеться насамперед про нелегальні додруки книжок українських та російських видавництв. А ще це контрабанда книжок, передовсім із росії. Також до контрафакту відносять піратське поширення електронного контенту, як платне, так і безоплатне. Кожен з цих секторів має власні особливості виготовлення (друку або тиражування) та розповсюдження (на ятках-базарах або через інтернет — сайти, маркетплейси, соцмережі).

 

Читайте також: Поліція Києва відкрила 5 проваджень через контрафакт

 

Складно боротися з усім цим одночасно, тому у фокусі згаданого круглого столу були лише друковані підробки українських книжок, які продають на українських маркетплейсах.

Сучасні технології дозволяють тиражувати окремі копії під замовлення. Таке виробництво можна розмістити в будь-якому офісі, квартирі, гаражі. Оголошення про продаж розміщують, наприклад, на сайтах OLX, Prom, Bigl, Rozetka та подібних. Не завжди продавець ідентифікований як юридична особа або ФОП, адже вимоги закону «Про електронну комерцію» не застосовуються до продавців-фізичних осіб (не ФОПів), а правила маркетплейсів дозволяють спрощену реєстрацію акаунтів. Так само просто відкрити сайт і організувати на ньому торгівлю.

Боротися проти контрафакту – це убезпечити покупця від неякісної підробки, це захистити справедливість і захистити видавців (а значить і авторів, ілюстраторів, перекладачів, редакторів, верстальників) від втрат.

Як можна миритися з тим, що харківські видавці під обстрілами видають книжки, платять податки й донатять на ЗСУ, а їхня робота збагачує крадіїв, про чиї податки та пожертви нікому не відомо?

Скільки видавці втрачають через піратів?

Точно порахувати неможливо. Деякі видавці-учасники круглого столу оцінюють свій недоотриманий дохід по окремих книжках у 10-15%, а за популярними назвами — до 30% від очікуваного. За експертною оцінкою УАВК, через контрабанду та піратство український книжковий ринок щороку втрачав майже третину своїх прибутків (оцінка 2021 року). 

На зустрічі обговорювали конкретні механізми: як порахувати кількість і вартість транзакцій по товарних позиціях, які видавці вважають контрафактними. Учасники розуміють, як це зробити, щоб побачити реальну ситуацію. Адже на маркетплейсах не лише підробки та крадії, це також зручний і звичний для багатьох канал купівлі-продажу й оригінальних видань.

 

Читайте також: Красовицький: В Україні так і не запрацювали підзаконні акти, що забороняють книжки з рф

Квест: шукаємо контрафакт разом

Побачити проблему може кожен охочий. Достатньо в розділі Shopping на гуглопошуку вбити кілька популярних серед піратів назв, як от «Стоїцизм на кожен день» або «Сім чоловіків Евелін Г’юґо» чи «Жінка, яка має план» і ви побачите у видачі фото книжок в м’якій обкладинці. А тим часом ці книжки виходили лише у твердій палітурці.

 

Або такий експеримент. На prom.ua в розділі «Книги» вкажіть фільтри «Українська мова» та країна-виробник Молдова. (*ось прямий лінк: https://prom.ua/ua/Knigi-zhurnaly-gazety?a228=7313&a12976=131920). Отримаєте 22 назви й всі — з ознаками контрафакту. 

 

Хочу ще раз наголосити, що шкода від контрафакту — це не лише про гроші.

Це про розчарування покупця, який замість якісної поліграфії отримує нерозбірливий відксерений текст на газетному папері, часто з помилками. Це про неможливість продовжити роботу письменнику/перекладачу і написати/перекласти наступну книжку. 

Самостійна робота: як видавці борються з контрафактом

Якщо вдале переслідування — це вирок суду, то успішної статистики судових рішень немає. Про власний досвід протидії контрафакту розказували представники видавництв «ARTBOOKS», «БукШеф», «Vivat», «НК-Богдан», «Наш Формат». Переважно це були історії про те, як у відповідь на претензію видавця адміністрація маркетплейсу видаляла оскаржувану товарну позицію окремого продавця.

Наприклад, гендиректорка «Vivat» Юлія Орлова розповіла, що видавництво зацікавлене у співпраці з правоохоронцями та через випадки контрафакту вже зверталися і в поліцію, і до власників сайтів.  Але за пів року бажаної реакції на 72 звернення, на жаль, немає.

 

Представник видавництва «БукШеф» Євген Ширинос каже, що 60-70% продажів контрафакту відбувається через маркетплейси. Такі платформи відмовляються виконувати норми закону про електронну комерцію, не вказують повних даних, а на звернення від видавництв тільки прибирають книжку, але не передають інформацію про продавців, наприклад, в СБУ чи в поліцію. Тому дуже складно встановити зв’язок між маркетплейсом і продавцем контрафакту. Якщо маркетплейси вимагатимуть від продавців повну інформацію та будуть блокувати продавців контрафакту, це буде великий крок.

 

Виконавча директорка «Наш Формат» Анастасія Нікітіна, зауважила, що видавництвам не вистачає ресурсів самостійно і точково боротися з контрафактом. Тож потрібні централізовані алгоритми боротьби.

Як розпізнати підроблену книжку в мережі

Для початку скажу, де точно не буде контрафакту — на сайтах самих видавців та великих книгарень, які дбають про репутацію.

Кожен сумлінний інтернет-торговець на виконання вимог закону «Про електронну комерцію»  вказує найменування продавця, завдяки чому ви знаєте, з ким маєте справу.

Якщо цього немає, то це перший тривожний дзвіночок. Далі можна звернути увагу на такі ознаки ймовірного контрафакту: в описі книжки не вказаний номер ISBN, немає сканів сторінок із вихідними даними. Варто порівняти з іншими пропозиціями та звернути увагу на аномально низьку ціну (якщо вона така). Порівняйте куций опис дешевої книжки з докладним переліком реквізитів на головних книжкових сайтах — м’яка, а не тверда обкладинка, менша кількість сторінок можуть свідчити про ознаки контрафакту.  Так само як брак цих параметрів у описі.

Чи можливо вплинути на маркетплейси, щоб запобігти контрафакту

Маркетплейси, наприклад,  OLX, Prom, Bigl, Rozetka, в принципі, можуть й самі побачити підробку. Але вони реагують на скарги правовласників — видаляють окремі книжки. Але ніщо не заважає власнику акаунту додати їх знову.

Щодо (не)закриття самого облікового запису, то їхня позиція базується на презумпції невинуватості, тобто факт підробки треба засвідчити в належний спосіб — експертним висновком або судовим рішенням.

І тут починається найцікавіше: як довести злочин? На початку злодійської схеми виготовлювач нелегального примірника. Потім, на відміну від роздрібної торгівлі, процеси оплати та отримання товару, рознесені в часі та просторі, акт купівлі-продажу не одномоментний, а розбитий на окремі етапи із залученням різних осіб. Отже, хтось друкує примірник, другий пропонує книжку в інтернеті, гроші за неї отримує третій, а відправляє поштою четвертий. Де місце вчинення злочину? В який відділ писати заяву? Контрафакт — це комплексне правопорушення, яке марудно розслідувати та складно доводити в суді. 

 

І це ми ще не згадали про продажі в соцмережах, насамперед через Інстаграм та Телеграм. З маркетплейсами принаймні можна шукати шляхи вирішення ситуації, а там навіть кому писати — незрозуміло.

Як видавцям вберегтися від шахрайства

 У 2021 році Українська асоціація книговидавців та книгорозповсюджувачів виявила книжковий контрафакт на маркетплейсах ОLХ, Prom і Розетка. Того ж року при Мінкульті створили міжвідомчу робочу групу для протидії торгівлі контрафактними книжками в інтернеті.

В кінці 2021-го охочі купити книжки йшли зі своєю «ковідною» тисячею гривень в книгарні та на легальні сайти, які обслуговували єПідтримку (а там контрафакту не було), потім — гаряча фаза війни. Зараз проблема знову стала видимою. Можливо, з часом трохи послабилося реагування на скарги правовласників.

 

Читайте також: На двох українських маркетплейсах припинили продаж контрафактних книжок

 

Мені здається, у двобої «шахрай-регулятор» шахрай завжди на крок попереду. Тому треба шукати відповідь не в площині закручування гайок і додаткових обмежень, які ділки швидко навчаються долати, а в пропагуванні практик доброчесності. Це може звучати наївно-романтично, але я пропоную сумлінним продавцям створити коаліцію доброчесності та добровільно маркувати свої пропозиції спеціальним логотипом (товарним знаком) «Без контрафакту!» і провести публічну кампанію з адвокації чесних продавців як ланки, яка забезпечує розвиток книжкової справи. Потроху привчити покупців книжок не купувати літературу там, де цього логотипа немає. Згодом можна буде долучити легальних продавців до очікуваної програми кешбеку «Купуй українське». А якщо будуть «піратити» цей логотип, то за це покарати значно простіше, ніж за контрафакт.

 

Читайте також: Для боротьби з книжковим контрафактом у Мінкульті створили робочу групу

 

Зараз активно почав працювати недавно створений Національний офіс інтелектуальної власності. Схоже, вони матимуть достатні інструменти і сподіваємось, що зможуть зробити більше.

 

Фото: пресслужба МКІП