* ESC - закрити вікно пошуку
Комітет захисту журналістів
Комітет захисту журналістів закликає Україну забезпечити безперешкодну діяльність медіа
21.12.2024Комітет захисту журналістів (CPJ) надіслав листа президенту України Володимиру Зеленському із закликом створити умови, які забезпечать журналістам та медіа можливість працювати вільно, а також гарантувати покарання для всіх, хто причетний до залякування представників преси. Лист опублікували на офіційному сайті організації.
У зверненні комітет визнає складні виклики, які стоять перед Україною в умовах війни, і запевняє, що розуміє необхідність певних обмежень доступу до інформації чи територій у виняткових випадках із міркувань безпеки. Водночас у листі зазначають, що на третьому році повномасштабної війни медійна сфера в Україні залишається активною і динамічною.
«Ми дедалі більше занепокоєні сигналами про спроби уряду України безпідставно контролювати медіа та перешкоджати журналістським розслідуванням. Наші дослідження та розмови з українськими журналістами протягом останнього року виявили низку обмежень і втручань, які стримують свободу преси та завдають шкоди демократичним принципам», — йдеться у листі.
Комітет згадав випадки тиску на редакцію «Української правди», включно із забороною чиновникам спілкуватися з журналістами видання, що нібито ініційована радником президента Дмитром Литвином. У листі також ідеться про стеження та залякування українських журналістів-розслідувачів, а також випадки тиску під час отримання акредитації, про які повідомляли представники ЗМІ у 2023 році.
Додатково CPJ наголосив, що досі не притягнули до відповідальності осіб, причетних до залякування журналіста Юрія Ніколова, стеження за журналістом Bihus.Info, а також спроби вручення повістки журналісту Євгенію Шульгату. Комітет також висловив занепокоєння через законопроєкт №10242, який посилює кримінальну відповідальність за розголошення інформації з державних реєстрів під час воєнного стану.
«Будь-який тиск на незалежні медіа чи безкарність тих, хто залякує журналістів, є суттєвим кроком назад для демократичних прагнень України. Ми закликаємо Вас припинити будь-які форми стеження, переслідування та залякування журналістів з боку державних службовців і забезпечити відповідальність тих, хто підриває свободу слова в Україні», — підсумувала виконавча директорка CPJ Джоді Ґінзберґ.
Як повідомлялося, українські медійники закликають депутатів не голосувати за ухвалення законопроєкту №10242, котрий передбачає 8 років позбавлення волі за розповсюдження закритих даних із реєстрів.
Читайте також: Свобода слова під загрозою: чому журналісти проти законопроєкту №10242
Чільне фото: imi.org.ua
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості