Лондонський ярмарок

Креативні індустрії проти техкорпорацій: дискусії про ШІ на Лондонському ярмарку 2024

12.04.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Попри те, що тема ШІ була широко представлена на Лондонському книжковому ярмарку і торік, цього разу вона явно стала центральною. Зростання інтересу до ШІ у книговиданні (а також проти нього) суттєве – дискусії, присвячені цій темі збирали великі зали, і не всі змогли пробитися на деякі з подій. У третій і завершальній частині нашого звіту з Лондонського книжкового ярмарку говоримо про ключові тези як противників, так і прихильників штучного інтелекту і рішень, які він пропонує.

Особливо прикметними стали регіональні розбіжності у підходах до ШІ: якщо азійські видавці наголошували на перевагах в ефективності та створенні контенту, то європейські та американські платформи в основному торкалися питань врегулювання.

 

Ґарет Реплі, директор Лондонського книжкового ярмарку, підкреслив основні інсайти: «Авторське право залишається ключовим фокусом індустрії та буде ним і надалі. Це основа індустрії, і довкола нього завжди точаться дискусії. Тепер до них додався виклик, який кидає ШІ в контексті авторського права. Раніше ж обговорювали справедливе використання творів та винагороду за створення авторського контенту».

 

На Головній сцені розгорнулася ключова подія в контексті цієї теми – «Авторське право та ШІ: Глобальна дискусія про машини, людей та право». Нікола Саломон (Nicola Salomon) з Товариства авторів (Society of Authors – профспілка професійних письменників, ілюстраторів і літературних перекладачів Великобританії) підкреслила необхідність врегулювання наслідків створення контенту ШІ, посилаючись на випадки, коли книги, створені ШІ, порушували авторські права.

 

Вона посилається на статті Декларації прав людини щодо захисту права власності, в тому числі й авторських прав на твори (ст. 17, 27), якими в цьому випадку могли скористатися без нашого відома.

 

Читайте також: Перекладацькі тренди: японська завойовує ринок Великої Британії 

 

Згадували також і про відсутність законів, що регулюють створення книг за допомогою ШІ, що вже призводило до випадків публікації неправдивої інформації та юридичних колізій, як це сталося у випадку з контроверсійним виданням про короля Чарльза. Цю книгу Букінгемський палац різко розкритикував, стверджуючи, що королівська родина подаватиме судовий позов. На їхню думку, книга, що була створена ШІ та продавалася на Amazon, містила неправдиві твердження про діагноз раку у монарха. В результаті книгу вилучили з продажу на Amazon.

Стурбованість фахової спільноти пов’язана також і з відсутністю маркування або фільтрації контенту, створеного ШІ, на платформах типу Amazon – фахівці наголошують на важливості поінформованості споживачів. І хоча учасники дискусії зазначили, що за допомогою ШІ було створено майже 2800 книг, конкретних законів, які б забороняли створювати та публікувати такі видання, наразі не існує, і це явище перетворилося на стихійне.

 

Ґлен Роланс, представник Brush Education Inc. (Канада), висловив сумнів щодо стратегії техкомпаній: «Я справді думаю, що вони їдять наш хліб».

 

Він наголосив на появі зокрема мовних моделей, як-от ChatGPT, і поставив питання про винагороду та прозорість у керуванні даними, їх тлумаченні та маркетингу. Окрім того, Роланс також наголосив на необхідності справедливого регулювання.

 

Попри провідну позицію Канади у підтримці відповідального управління ШІ, Роланс повідомив про втрату 200 мільйонів доларів США роялті через неприпустиме використання контенту, згенерованого ШІ. Власники авторських прав з нетерпінням очікують на «Акт про штучний інтелект і дані» (2025), який має врегулювати безпечне та недискримінаційне використання систем ШІ в Канаді. При цьому творці контенту одночасно вимагають відповідального використання технологій і від бізнесів.

 

Підприємці ж намагаються зрозуміти, як використовувати ШІ для підвищення ефективності, розширення доступу до книжок та контенту загалом, але вказують на ризики, що пов’язані з продуктом, який створено без сплати винагороди й дотримання прозорості.

 

Ден Конвей, який представляє Асоціацію видавців, тісно співпрацює з урядом Великої Британії та активно спілкується з письменниками й технологічними компаніями, сподіваючись на консенсус щодо регулювання ШІ: «Ми вислухали думки представників видавничої справи з цього питання. Навіть загрузнувши в цьому тимчасовому політичному паралічі, на високому рівні ми потребуємо політики, що встановить основні принципи та сприятиме отриманню справедливої винагороди».

В ексклюзивному коментарі для Читомо він зазначає: «Мені здається, що ми серйозно просунулися. Уряд Великої Британії розуміє, що існує проблема, яка потребує розв’язання, і є великий попит на прозорість дотримання авторського права. Складність, з якою ми стикаємося, полягає в тому, що це рік виборів до уряду. Динамічна ліцензійна структура сама по собі не може розв’язувати проблему в цілому, оскільки техкомпанії наразі ігнорують вимоги щодо авторських прав. Креативні індустрії є одним з основних експортних продуктів Великої Британії. Попри це – регулювання не вплине на процес, а навпаки — додасть цінності».

 

Ходять чутки, що для ШІ можуть створити винятки, які дозволять залишити за видавцями право не дотримуватися прозорості. Але саме на ній ми маємо зосередитись у підрахунках, визначенні авторства та справедливій винагороді. 

 

Основна проблема полягає в неправомірному збагаченні, що базується на трьох основних компонентах: талантах у сфері IT, обчислювальній потужності та авторстві. Хоча перші два компоненти лежать в основі індустрій з мільярдними обсягами, існує очікування, що третій (авторство) має надаватися безкоштовно. І ця розбіжність підкреслює критичний дисбаланс у сучасному ландшафті ШІ та створення контенту.

 

Читайте також: Лондонський ярмарок 2024: пошук рівноваги між комерцією, етикою та реаліями України

 

Фото: Посольство України у Великій Британії