відмова

Лавреат книжкової премії Шейха Заїда Юрґен Габермас відмовився від нагороди

05.05.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Німецький філософ і соціолог, автор концепцій комунікативної дії і етики дискурсу Юрґен Габермас, який став лавреатом книжкової премії імені Шейха Заїда 2021 (Zayed Book Award) у номінації «Культурна особистість року», відмовився від нагороди після критики журналу Spiegel.

 

Зауважимо, спочатку Габермас прийняв нагороду. Емір Абу-Дабі Мохамед бін Заїд, який є фактичним правителем Об’єднаних Арабських Еміратів, у своєму твіттері привітав 91-річного філософа з перемогою, згадавши про «спільну мову» і спільні цілі – любов, толерантність і діалог між народами і країнами.

 

Згодом журнал Spiegel у матеріалі «Юрґен Габермас та еміратська пропаганда» зазначив, що у цьому дописі йдеться не лише про «фальшиву позу» одного з найбагатших і наймогутніших правителів світу, «адже тому, що Габермас вважає святим і чому він присвятив своє життя, в ОАЕ немає місця».

 

У статті наголошується, що в Еміратах відсутня вільна і критично налаштована громадськість, немає конкуренції політичних ідей, немає партій і вільних виборів, немає рівності, яку мала б забезпечувати правова держава.

 

Нагороду Юрґенові Габермасу планували вручити на Міжнародній книжковій виставці в Абу-Дабі 23 травня під час офіційної церемонії нагородження. Однак після критичного матеріалу Spiegel Габермас вирішив відмовитися від премії, фінансова складова якої становить 272 тисячі доларів. Заява про це надійшла на адресу Spiegel від німецького видавництва Suhrkamp Verlag, яке видає твори Габермаса.

 

«Я недостатньо зрозумів дуже тісний зв’язок між установою, яка присуджує ці премії в Абу-Дабі, та політичною системою цієї країни», – прокоментував філософ.

 

Організатори премії висловили жаль через рішення Габермаса, однак підкреслили, що поважають його.

 

«Нагорода втілює цінності толерантності, знань та творчості, будуючи мости між культурами, і буде продовжувати виконувати цю місію», – йдеться на сайті премії імені Шейха Заїда.

 

Юрґен Габермас – німецький філософ і соціолог, представник нової генерації «франкфуртської школи». Відомий роботами із соціальної філософії, що стосуються комунікативної дії, дискурсу та раціональності, що стали новою основою для критичної теорії. Для Габермаса основою суспільства є комунікативні інтеракції, в яких висуваються та відкидаються раціональні аргументи. Українською мовою перекладені, зокрема, такі його праці: «Філософський дискурс Модерну» (Четверта хвиля, 2001), «Постметафізичне мислення» (Дух і літера, 2011), «До реконструкції історичного матеріалізму» (Дух і літера, 2011) та інші.

 

Як повідомлялося, книжкова премія імені Шейха Заїда оголосила лавреатів 2021 року.