Comic Con Ukraine

Let’s sparkle: як пройшов рекордний Comic Con Ukraine 2021

01.10.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Суботнім передобіддям, коли з ринку на Лісовій сунули люди вже з повними торбами продуктів, їм назустріч неслися супергерої та лиходії, і дехто з них був у повній «бойовій амуніції». Понад 40 тисяч прихильників коміксів, аніме, настільних і відеоігор, фільмів, серіалів, косплею і кей-попу — ґік-ком’юніті України зростає, йому вже замало місця на Арт-заводі «Платформа», тим паче після дворічної перерви. Ми теж відвідали цьогорічний Comic Con Ukraine (CCU), щоби побачити й почути, що відбувалося в секції коміксів – Comics Zone.

Старґести на головній сцені

Попри українську «зелену зону» на початок вересня, в інших частинах світу діяли суворіші карантинні обмеження, тож актор Джанкарло Еспозіто не зміг відвідати CCU 2021. Та п’ятеро інших старґестів таки змогли й були вельми подивовані великою кількістю відвідувачів. Американський актор Марка Дакаскос, британські акторки Наталія Тена та Анна Шаффер, і польська модель і акторка Гелена Манковська розважали публіку цікавими епізодами зі знімальних майданчиків та власними життєвими історіями.

Спеціальним гостем CCU також був британський письменник і сценарист Річард Морґан. Саме його перу належить серія гостросюжетних кіберпанкових книжок про Такеші Ковача, за якою у 2018-му Netflix зняв серіал «Видозмінений вуглець». Українською трилогія вийшла у 2019—2020 роках у видавництві «КМ-Букс» у перекладах Марії Пухлій та Віталія Ракуленка. Що ж до сценарного ремесла, то Річард Морґан є автором двох серій коміксів Black Widow зі всесвіту Marvel та сценаріїв ігор Crysis 2 і Syndicate (2012). Зараз він співпрацює з компанією Gunzilla Games (у Києві базується частина команди), на стенді якої й можна було спіймати автора й отримати автограф. 

Наліво підеш — мальописи знайдеш

Уже звичну залу арт-заводу «Платформа» ділили комікс-видавництва та Алея Художників, і ще — зала з виставкою «Метаморфози» чилійського ілюстратора, художника і театрального режисера MAX SIR (Вінья-дель-Мар).

На Алеї Художників було тіснувато, бо відвідувачі щиро раділи можливості поповнити свої колекції не лише мемасними стікерами, листівками, принтами та всякою-всячиною, а й поспілкуватися з митцями. Самвидавних мальописів щороку більшає, а це означає, що молодь, натхненна перекладними франшизами та спробами українських авторів, і сама пробує творити оригінальні речі. Прикметно, що на перші подібної тематики фестивалі, як-от Київський Фестиваль Коміксів, українські автори найчастіше приносили російсько- або англомовні примірники власних робіт і не дуже задумувалися про україномовні версії. А на CCU 2021 українського російськомовного контенту майже не було. Хоч «майже» і не означає «зовсім».

 

Читайте також: Що презентували й показували на Київському фестивалі коміксів

Направду Comics Zone стала вже замалою локацією для розміщення видавців мальописів, бандесіне та манґи, хоч певних видавництв (Irbis Comix, «Леополь», «ДІПА», «Рідна мова» на фестивалі не було. Та й деякі роботи, як-от презентований український мальопис «У м’яті», не можна було придбати на фестивалі, а лише в онлайн-крамниці видавництва IST Publishing та інших комікс-шопах.

 

Загалом на CCU 2021 презентували 33 нових перекладних і українських мальописи.

 

Читайте також: Поетика падіння: куди зник герой коміксу «У м’яті»?

 

Попри пандемійні обставини на комікс-арену вийшли нові гравці. Видавництво «Блим-блим» поки має у своєму арсеналі лише яскравий комікс «Космічний поштар». «Боривітер» привезло на фестиваль перший том постапокаліптичного коміксу «Кода» й анонсувало передзамовлення на другий. Видавництво «Мрія» мало на своєму стенді перші томи коміксів «Доктор Дум» і «Старий Соколине Око», а також анонсувало видання «Таємних війн» від Marvel. А польсько-британське видавництво Centrala, яке вже є упізнаваним учасником CCU, також почало видавати свої комікси українською, і перший із них — комікс «Наразі непогано».

 

Читайте також: 20 тисяч солдатів проти 5-ти підпільників: про що комікс «Наразі непогано»

Щоб здивувати аудиторію шанувальників коміксів і запам’ятатися, видавці вдаються до творчої кооперації з відомими митцями. Наприклад, ужгородське видавництво The Hit Comics із реп-фанфарами презентували мальопис «Мольфара», прототипом головної героїні якого стала співачка Аліна Паш. Разом із нею на презентаційній сцені запалював учасник французького проєкту dOP Jaw. Однак чи не найбільше своєю «тихою», але габаритною «презентацією» світу фантастично-футуристичного коміксу Orbifut здивував сценарист і автор Максим Онащук. Телевізійне освітлення, фото- та зона відпочинку, міні-кафе й ціла купа мерчу за коміксом — і жодних самопрезентацій у соцмережах.

 

Цьогоріч видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» перевидало два томи українського мальопису «Троє проти зла» із додатковими сторінками. Автори Ярослав Світ і Тарас Ярмусь запевнили, що буде третій і навіть четвертий томи. А ще брати Жайворонки матимуть окремий спін-оф, події якого відбуватимуться у всесвіті коміксу «Троє проти зла». 

 

 

 Хоч видавництво Nasha Idea нічого не анонсувало на презентаційній сцені, та в тому й не було потреби, адже відвідувачі цілеспрямовано йшли до їхнього стенду забрати цілу торбу передзамовлень. Разом із першими томами новинок шьоджьо-манґи «Кохання на кінчиках пальців», «Я хочу з’їсти твою підшлункову» та «Ґаннібал», можна було обрати звичайний четвертий том «Ательє чарівних капелюхів» чи колекційне видання з артбуком від Шірахами Камоме. Однак другий і останній том «Я хочу з’їсти твою підшлункову» та п’ятий том «Чі. Життя однієї киці» на фестиваль не доїхали через затримку в типографії. З подібним зіткнулися й інші видавці.

 

Видавництво Lantsuta тепер також має у своєму арсеналі манґу «Попід хмарами» — за нею приходила левова частка відвідувачів. Видавчиням пощастило вчасно забрати примірники манґи з типографії, але не вийшло привезти третій том «Фаетон. Дрімгакери». Також багато відвідувачів приходили по комікс «Аватар» і не обминули увагою цікаві роботи й самої Марії Ланцути.

Через затримки на типографії видавництво Molfar Comics також не привезло на фестиваль третій том манґи «Інша» та перший «Книги магії з Нуля», та повідомило про роботу над манґою Blame й анонсувало нові тайтли — Demi-chan wa Kataritai та Fate/Grand Order. Щедрим воно було й на інші анонси, якими змусило охати й ахати присутніх, зокрема Blizzard’івські комікс «Спопелитель», лорбук «Світ Азерот: Східні Королівства» та серія книжок за World of Warcraft, артбуки «Світ гри Hearthstone» і «Світ гри Diablo» та лорбук «Бестіарій Diablo: Книга Адрії».

 

The Will Production похвалилося, що німецьке видавництво придбало права на переклад першого тому коміксу «Княжа воля», і другого, який має вийти до кінця року. А у Всесвіті «Волі» заплановано вихід нових історій: «Воля. Вартові Європи», де з’являться герої з інших центральноєвропейських країн і «Воля. Зелений Клин», де фігуруватимуть загадкові механічні самураї. А от «Воля. Кримська операція» буде суто історичним коміксом. З неочікуваних анонсів — робота над коміксом про чібі-козаків «13-й курінь» (чібі — стиль малювання аніме-персонажів із маленьким тілом і великою головою. — Читомо).

 

Читайте також: Не лише комікси: що читають видавці, які видають графічну прозу в Україні

Видавництво «Видавництво» вдруге на CCU і вперше суто з графічними романами. Хоч їхні видання дещо серйозніші, аніж ті, за якими можуть приходити на такий фестиваль, однак лідерами їхніх продажів були саме «Маус» і «Персеполіс». «Була прикра ситуація, коли мама відірвала маленьку доньку від роздивляння «Елі й Ґастона», бо поруч стояв «Заборонений плід» — її дратувала обкладинка. Хоча дитина в той бік і не дивилася. Так, цей мальопис виявився провальним на Комікконі, за весь фестиваль ми продали хіба два. Зате відвідувачі розібрали всі примірники «Розквашеного яблука», що були на стенді. Декілька чоловіків, які брали роздивлятися «Фемінізм і місто», швирляли нам його на стіл і казали, що ця книжка не на часі й вона не має тут бути. Тож якщо приносиш таку літературу на Коміккон, треба бути готовим і до оборони», — жартує співзасновниця видавництва Лілія Омельяненко.

 

Видавництво Vovkulaka почало презентацію зі звітування про вихід довгоочікуваних українських коміксів «Пітмен» і Courier та анонсу наступної частини коміксу «Шлях 16-А». Видавництво переходять від синглів до книжкового формату, який краще «заходить» нашому ринку, тож «Цвіт папороті» буде саме таким.

Змінить формат і «Залізна голова». Вікторіанська стімпанкова детективна історія «Крук» Анастасії Кобенко і Павла Дерев’янка теж форматно «переродилася» і складатиметься з одного тому із завершеною сюжетною аркою. Також у планах — перевидання коміксу «Шмаркачі».

 

Одна з цікавих новинок від видавництва Vovkulaka — анонс першого українського науково-популярного мальопису «Блез Паскаль і Комбінаторика», над яким працюватимуть науковця і викладачка Ганна Мамонова та художниця Тетяна Денисенко. А зі специфічного — анонси мальописів «Шкереберть» про подорожі одинокого щупальця, кримінальний бойовик «Хєрмен», зомбі-горор «Мерва» і «Ті, що мають крила». Серед найочікуваніших ліцензій видавництва — Providence від Алана Мура та Джейсена Барровза. Також анонсували видання стріпів Сари Андерсен і запевнили, що кипить робота над коміксами «Відьмак. Тьмяні спогади» та «Із пекла» Алана Мура і над артбуками «Світ гри «Відьмак» та «Світ гри Cyberpunk 2077».

До кінця року видавництво Mal’opus планує видати низку артбуків: «Світ гри Horizon: Zero Dawn», «Світ гри Коса» у колаборації з видавництвом настільних ігор Geekach Games, «Світ гри Far Cry 6», а потім і мальопис «Far Cry: Обряд посвячення». Щодо коміксів — очікуватимемо на «Кредо асасина: Пісня слави», що є приквелом до Valhalla та «Людину-павука. Життєпис», у якому будуть усі ключові епізоди з життя героя. Також анонсовано видання артбуку-енциклопедії «Ігрові консолі 2.0: Історія у фотографіях від Atari до Xbox» Евана Амоса — на презентації перекладач розповів, що перша українська локалізація гри була на ЕОМ «Мрія», який був копією консолі Unicorn, і вийшла вона в 1980 році.

Топами продажу на стенді UA Comiх були українські мальописи «Курган», «Арідник», «Максим Оса», «Характерник» та збірник коміксів у стилі манґа «Катарсис». Мальопис «Арідник» — новинка на CCU, в основі історії — бувальщини, зібрані Володимиром Шухевичем в етнографічному збірнику «Гуцульщина». Спільно з RER Studio видано мальопис-трилер «Відголоски», ваншот «Кіт у спеціях» і комікс у стилі манґа «Дитя Всесвіту». Також було  презентовано перевидання збірки «Катарсис» та новинку «Лель», другі томи «Хронік Аптауна» і «Захисника вогню», «Все це триватиме далі» і сайлент комікс «Віч-на-віч». І ще анонсували комікси «Герда, Йонатан і магічний кристал», «Учень Некроманта» і новий випуск «В Землю».

UA Comix має низку дочірніх видавництв, які займаються різноманітними проєктами. Наприклад, Other Comics на презентації нагадали, що продовжують роботу над Usagi Yojimbo, однак видання через певні причини відтерміновують, а от Tank Girl невдовзі вийде. Також серед анонсів — комікс Elric of Melnibone із серії The Michael Moorcock Library — класика на полицю поціновувачів. Red Roome Comics працюють над коміксом «Химерний сніг», а віртуальне видавництво БукРі видаватиме книжку «Проєкт Аве Марія» Енді Вейра та збірку «Химороди» Володимира Кузнєцова. А спільно з видавництвом «ТУТ» йде робота над адаптацією коміксу Middlewest. 

На CCU видавництво Artbooks привезло перший том Маленького Принца та анонсувало другий. У кожному томі — нова планета, а ще бонус-історія, у першому — від славнозвісного Мебіуса. Також із анонсів — другий том «Зоряного замку». Із решти новинок, яких усього було шість, — п’ята частина історії про Гільду (братимуться і за фікшн-історію про це непосидюче дівча), брутальна версія історії про Алісу, де вона потрапляє в джунглі, два нових томи з серії Minecraft, «Книжка, яка пояснить тобі геть усе про друзів» та «Апокаліпсис: 40 правил виживання» від українського автора Юрія Нікітінського та ілюстраторки Еліни Цильке.

 

Fireclow Ukraine привезли на CCU «Конана» і новий сингл «Дедпула». А ще — відкрили передзамовлення на володаря премії Айзнера — один із найвідоміших марвелівських коміксів «Візій. Трохи гірший за людину». На стенді ж покупці найбільше цікавилися роботами Майка Міньйоли, особливо «Дракулою», ну і «Черепашками ніндзя» та «Конаном». Видавці також натякнули, що кипить робота над новими і давнішими проєктами, але поки деталей не розкривають.

«Орден лицарів», «Тірольський троль», «#книголюбчики», «Герой Горобець» — видавництво «ТУТ» Романа Крижанівського мало чим потішити відвідувачів CCU. Та публіку воно «взяло» насамперед мешап-повістю за мотивами твору Івана Нечуя-Левицького «Кайдашева сім’я vs зомбі» авторства Олексія Деканя — на фестивалі всі примірники розкупили. Як же поталанило сучасним школярам… Також видавець анонсував мальопис «Дід Пихто або гості, які постукали знизу» у серії «Міфологема» і гумористичні стріпи «Спокуслива читачка Соня + пан Упир».

 

На презентації видавництва TUOS Comics перекладач Денис Скорбатюк розповідав про те, як він любить перекладати комікси про Дедпула, і треба сказати, робить він це й справді віртуозно, як і переклад коміксу про Губку Боба. Тож так, серед анонсів — насамперед комікси про Дедпула, а також Oz: The Complete Collection — відзначена премією Айзнера комікс-адаптація «Чарівника Країни Оз» Френка Баума, BRZRKR за сценарієм Кіану Рівза та «Як писати комікси» Стена Лі. І, звісно, продовження розпочатих раніше серій.

Побували на CCU і представники Українського інституту національної пам’яті Володимир Поліщук та Ігор Чорний, які презентували мальопис «Оборона Замостя. Легенда про лопату» — про бій спільної військової групи українців і поляків проти більшовиків. На створення цієї історії авторів «надихали Джек Кірбі, Майк Мінйола та вояки армії УНР на чолі з Марком Безручком». Це перший мальопис із серії «Слава Героям», яка охопить ключові битви українців за свою державність на початку XX століття. Мальопис будуть розповсюджувати безкоштовно в закладах освіти, культури та військових частинах, згодом — в електронному форматі на сайті УІНП.

 

Презентація фотобуку «Reload: UA», коміксу «Нокс», у якому кожен фрейм можна «оживити» за допомогою телефону, чи українського коміксу в стилі манґа «Чупакабра Олекси Довбуша» — презентаційна сцена Comics Zone ніколи не пустувала, а на стендах деяких видавництв були погодинно розписані автограф-сесії. Індустрія рухається у плані ліцензійних видань, які, сподіватимемось, потроху витіснятимуть російськомовний контент, та й у плані оригінальних українських, адже публіка дуже потребує вітчизняних мальописів.

Як слушно зауважив письменник Павло Дерев’янко в коментарі для «Третьої паралелі» — аудиторії, наприклад, Книжкового Арсеналу та Comic Con Ukraine, майже не перетинаються, тому так само як мальописи «приходять» на книжкові фестивалі, книжки мають «прийти» на CCU. Усі від цього виграють». Та невелика кількість примірників, які письменник узяв із собою на фестиваль, мала попит, але відвідувачі дивувалися, що існує українське фентезі. Власне, більше літератури на фестивалі не було, окрім примірників «Видозміненого вуглецю» на стенді Gunzilla Games якраз для автографів Морґана та книжок про візуальну культуру від видавництва Arthuss. А дуже-дуже шкода.

Покерувати маленьким Wolley, побачити портрети Григорія Сковороди й Лесі Українки у стилі манґа, зроблені спеціально для конкурсу від українського журналу Miu Manga, нарешті навчитися сортувати сміття завдяки точкам No Waste Ukraine, а потім заселфитися на їхньому кіберпанківському стенді з відпрацьованих ґаджетів, послухати лекцію-дві для роботи й душі від справжніх профі своєї справи, позависати з дитиною над величеньким басейном із кубиками Lego, повідриватися під музику Percival та Song Wonsub — два дні замало, щоб спробувати й побачити геть усе.

Comic Con Ukraine — свято, на яке ґік-спільнота чекає з нетерпінням, і два роки без нього спричинили до десятків табличок із написом Free Hugs у відвідувачів — обійматись ніхто не відмовлявся.

 

Читайте також: Більше, гучніше — як пройшов Comic Con Ukraine 2019

 

Фото: Ната Коваль