Вільям Казенов

Мати сестру — класно, але це не точно, та інші уроки з коміксу Вільяма Казенова

03.05.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Казенов, Вільям. Сестри. Том 4 / Казенов, Вільям ; пер. з фр. — Львів : Видавництво «Ірбіс Комікси», 2023. — 48 с.: іл.

 

Реальні сімейні історії нагадують не лише про любов, підтримку та інші, так би мовити, традиційні родинні цінності, а й про нестерпність буття відчуття, яке виникає між різними за характерами людьми, пов’язаними сімейними путами. Часто воно у дитинстві трапляється у сиблінгів, змушених миритися із кониками, які викидають їхні старші або молодші. Наприклад, у сестер. І саме перевагам і недолікам сестринства, які роблять життя класнючим, але й водночас нестерпним, присвячена серія коміксів французьких авторів Вільяма і Казенова.

Нещодавно у перекладі українською вийшов уже четвертий том «Сестер», і ми розповімо вам про те, чому його варто читати, особливо, якщо маєш сестру).

Автор один чи двоє?

На палітурці коміксу в ролі автора зазначений такий собі Вільям Казенов, але нехай то не вводить вас в оману: це не ім’я й прізвище, а псевдоніми двох французьких співавторів. Вільям Мюррей ілюстратор, а Крістоф Казенов сценарист коміксів. В обох за плечима є і «сольний» досвід: Вільям дебютував як автор чорно-білих графічних історій, а Крістоф став відомим завдяки серіям коміксів про представників різних професій зокрема жандармів і пожежників. Але коли вони зійшлися у роботі над «Сестрами», стався справжній метч. Відтак вийшло уже 17 випусків цієї серії, а ще історії про «Суперсестер», де фігурують ті ж героїні.

Особливість коміксу у тому, що це не цілісна історія, а калейдоскоп мікросюжетів сценок із життя сестер, кожній із яких приділено рівно одну сторінку. Іноді ці епізоди абсолютно самодостатні, іноді знаходять певний розвиток чи продовження на наступних сторінках.

 

Вільяму і Казенову вдалося створити дуже яскравих та виразних і візуально, і за характером персонажок. Вони надзвичайно живі й емоційні, і не лише відчутно в їхніх вчинках та репліках, а й промальовано на сторінках коміксу. Емоційність, іскристий французький гумор і життєві сценки, у яких чимало сиблінгів упізнають себе, стали запорукою успіху цієї серії.

 

Читайте також: Комікс «Сестри»: 5 важливих причин купувати дітям мальописи

Марін і Венді

Сильна сторона «Сестер» не сюжет, а персонажки. Це сестри Марін (молодша) й Венді (старша), які проводять разом доволі багато часу. Марін молодша школярка, яка любить по-доброму збиткуватися із сестри, має бурхливу фантазію, обожнює ненавмисне чи свідомо переінакшувати слова і має суперсилу заплакати в доречному місці у доречний час, щоб досягнути бажаного. Венді підлітка, якій не завжди вдається не вестися на сестрині маніпуляції, до того ж і вона сама не проти інколи зманіпулювати малечею. Венді має свої любовні секретики й подруг, з якими любить тусуватися, як перше, так і друге їй доводиться час від часу оберігати від надто прискіпливої уваги молодшої сестрички.

З одного боку, Марін і Венді доволі типові дівчатка як для свого середовища і віку, тому чимало читачок можуть впізнати у них себе та своїх сестер. З іншого родзинки їхнім характерам додає те, як вони поводяться в певних ситуаціях, дражнять і тролять або ж навпаки підтримують одна одну, а також проявляють дива винахідливості. Ситуації, в які вони потрапляють, дають чудове уявлення про те, як це бути молодшою або старшою сестрою.

 

Бути молодшою сестрою це:

  • пожертвувати чимось, наприклад, своїм сном, щоб позловтішатися, що старша мусить робити те, що тобі не доведеться скажімо, іти в школу, коли в тебе вихідний;
  • «доношувати» одяг, іграшки та інші речі старшої сестри, практично не маючи впливу на її вибір вбрання, який через кілька років дістанеться тобі;
  • придумувати невинні жартики, які точно роздратують твою старшу;
  • вміти потролити сестру і залишитися невинним янголям перед батьками.

 

Бути старшою сестрою це…

  • придумати мільйон способів, як уникнути домашньої роботи, перекинувши її на сестру;
  • використовувати на свою користь допитливість і нестандартні підходи молодшої;
  • змиритися з тим, що твій улюблений одяг можуть порізати на шматки й подарувати тобі як «пазл» (адже ти любиш пазли!), можуть зганьбити перед бойфрендом чи подругами;
  • муштрувати шоколадним печивом не лише песика, а й молодшу сестру;
  • бути готовою відповідати на нескінченні питання.

 

Але щоб із цього не  склалося враження, що жити із сестрою не так вже й чудово,  автори періодично нагадують, що бути сестрами це:

  • разом вигадувати цікаві, хоч і сумнівні ігри, а потім разом отримувати на горіхи від батьків;
  • мати вдома людину, яка часто тебе смішить і завжди тримає у тонусі;
  • знати, що коли тобі забракне вмінь чи ідей, вони точно знайдуться у твоєї сестри;
  • після кожної сварки миритися;
  • мати partner in crime та in fun;
  • відчувати міцний зв’язок і розуміти, що навіть з роками він нікуди не дінеться.

Читати? Легко!

Комікс «Сестри» читати дуже легко у всіх сенсах. По-перше, він пронизаний дуже теплими емоціями, оцим неповторним вайбом стосунків між сестрами, у яких любов і прив’язаність одна до одної сильніші за всі нестерпні й «бісячі» моменти. По-друге, кожна історія про Венді й Марін вміщається на одну сторінку. Тож його можна читати навіть в режимі «сторінка на день», не втрачаючи сюжетну нитку (хоча дуже імовірно, що пригоди героїнь захоплять, і одна сторінка потягне за собою наступну). По-третє, він підкориться навіть впертим нечитайликам, адже тексту тут ну зовсім не багато.

Купити книжку.