ЗНО

Міносвіти скасувало ЗНО з української літератури для більшості спеціальностей

17.10.2020

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Міністерство освіти і науки скасувало комплексне ЗНО з української мови й літератури для всіх спеціальностей. Обов’язково здати літературу доведеться лише тим, хто вступає на гуманітарні й соціальні спеціальності. Про це йдеться у відповідному наказі міністерства.

Для вступників на спеціальності гуманітарного та соціального спрямування обов’язковим залишиться ЗНО з української мови та літератури, вступники ж на інші спеціальності зможуть скористатися правом проходити тестування лише з української мови.

 

Наприклад, вступникам на лікарські спеціальності («Стоматологія», «Медицина», «Педіатрія») потрібно буде набрати щонайменше 150 балів із другого та третього конкурсних предметів – ця вимога не поширюватиметься на тих, чий конкурсний бал буде вище 175. Обов’язковими предметами ЗНО для вступу на ці спеціальності буде українська мова та математика, а третім предметом вступник зможе обирати біологію, хімію або фізику.

 

«Фахівці Українського центру оцінювання якості (УЦОЯО) запевняють, що тест з української мови міститиме й компетентнісні завдання, які передбачають знання літератури. Сертифікати ЗНО з української мови та літератури 2018-2020 рр. можна буде використовувати для вступу на всі спеціальності», — говориться на сайті Міносвіти.

 

Для більшості спеціальностей розширять перелік третіх предметів ЗНО.

З повним текстом наказу можна ознайомитись на сайті Міносвіти.

 

Нагадаємо, що 14 вересня 2020 року Український центр оцінювання якості освіти запропонував виключити складання обов’язкового комплексного зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури для більшості спеціальностей. Натомість пропонується залишити обов’язковим ЗНО лише з української мови, а комплексний тест з української мови та літератури зробити необхідним тільки для вступу на спеціальності «з підвищеними вимогами до гуманітарних знань».

 

На це відреагував уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь, який звернувся до прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля з вимогою залишити ЗНО з української мови та літератури для всіх випускників шкіл. Це звернення підтримали, зокрема, Львівський національний університет імені Івана Франка, Київський університет імені Бориса Грінченка, Луцький національний технічний університет, Національний університет «Острозька академія», Іван Леньо (гурт «KOZAK SYSTEM»), Сергій Фоменко (гурт «Мандри»), Сергій Танчинець (гурт «БЕZ ОБМЕЖЕНЬ»), Анжеліка Рудницька.

 

З вимогою щодо скасування такого рішення виступили також й українські письменники, журналісти, науковці, перекладачі й видавці,  підписавши лист-звернення Українського ПЕН-клубу.

 

Як відомо, вилучення української мови із ЗНО засудила й Спілка письменників України.

 

Джерело: Громадське