міжнародна підтримка

Мирослав Маринович отримав чеську премію «Пам’ять нації»

18.11.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Український політв’язень часів СРСР Мирослав Маринович став лавреатом чеської премії «Пам’ять нації» у 2022 році. Про це повідомили на сайті премії.

Окрім нього, лавреатами стали: 

  • словацько-чеська дисидентка Анна Шестакова;
  • словацький в’язень Марі Гензлова, який пережив Голокост;
  • чеська ув’язнена Марі Суседкова, яка пережила Голокост;
  • словацький Павло Елі Ваго.

На сайті премії зазначають, що у 2022 році вона є «пам’яткою про тоталітаризм, який нині представляє путінська росія».

 

«Нинішня російська агресія в Україні надала нового значення тисячам годин оповідей, яке ми записали досі. Але ще до початку війни ми створили відділення “Пам’яті Нації” в Україні і завдяки набутому досвіду були однією з перших чеських організацій, яка почала ефективно допомагати відважним українцям. Однак ще до цього ми записали низку історій від місцевих свідків. Серед них — історія Мирослава Мариновича, який стає п’ятим лауреатом цьогорічної премії “Пам’ять нації”», — зазначають організатори премії.

 

Премія «Пам’ять нації» — чеська премія, яку з 2010 року присуджує некомерційна компанія Post Bellum. Нагорода спрямована на відзначення тих, хто своїм життям довів, що «честь, свобода і людська гідність — не порожні слова». 

 

Мета — відзначити «свідків, які за життя героїчно поводилися у важку хвилину життя чи вчинили не зраджувати своїх життєвих позицій». Це можуть бути ветерани війни, дисиденти, політв’язні, борці руху опору, переслідувані письменники, представники підпілля, скаути, ті, хто пережив Голокост та інші.

 

Мирослав Маринович — член-засновник правозахисної Української Гельсінської групи, колишній політвʼязень радянського режиму, засновник та голова амністійного руху в Україн, публіцист, проректор Українського Католицького Університету у Львові.

 

Нагадаємо, у 2021 році у Великій Британії вийшов друком переклад книжки «Всесвіт за колючим дротом. Спогади й роздуми дисидента» Мирослава Мариновича.

 

Як відомо, нещодавно Оксана Забужко отримала польську премію імені Станіслава Вінценза.

 

Чільне фото: Kostiantyn Golubchyk (VOA)