архітектура

На Дніпропетровщині реставрують собор, про який писав Олесь Гончар

05.08.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У Новомосковську Дніпропетровської області триває реставрація Свято-Троїцького собору. Про це повідомила пресслужба Дніпропетровської облдержадміністрації.

Раніше відреставрували зовнішні частини храму, а саме куполи та фасад. Зараз тривають роботи всередині. Будівлі надають автентичного вигляду. Крім того, у подвір’ї собору будівельники знімають асфальт. Його замінять на натуральний камінь. Реставрацію проводить «Львівське спеціальне науково-реставраційне проектно-виробниче управління «Львів-Реставрація» на замовлення Дніпропетровської облдержадміністрації.

 

«Свято-Троїцький собор у Новомосковську – унікальна пам’ятка архітектури національного значення. Шедевр народного дерев’яного зодчества. Реставруємо храм, аби його красою могло насолоджуватися ще не одне покоління», – наголосив заступник голови Дніпропетровської ОДА зазначив Максим Беспальчук.

«Наша компанія спеціалізується на реставрації дерев’яних храмів. Зараз знімаємо фарбу зі стін – подекуди, 15-17 шарів! Де потрібно, «лікуємо» прогнилі місця. Проте, в цілому дерев’яний каркас будівлі зберігся добре. Багато матеріалів доводилася шукати та замовляти спеціально. Однак цей найважчий етап роботи – позаду. Вже зробили 80% запланованого», – розповів представник підрядної організації Володимир Пащак.

Дерев’яний бароковий собор збудували у XVIII столітті на замовлення козаків без використання цвяхів. У ньому 9 веж-куполів. У 1963-1967 роках відомий український письменник Олесь Гончар написав роман «Собор», в якому події відбуваються довкола будівлі храму, прототипом якого став Свято-Троїцький собор у Новомосковську. Вперше роман вийшов у 1968 році в часописі «Вітчизна». «Собор» зазнавав критики, проти Олеся Гончара організували кампанію в межах якої твір замовчували. Згодом роман став найвідомішим твором письменника, привертав увагу літературознавців. За часів Незалежності його включали до шкільного курсу з української літератури.

 

Додамо, нещодавно у Дніпрі почали зйомки документального фільму про Олеся Гончара. Зазначимо, в рамках державного проєкту «Велика реставрація» в Україні запланували реставрацію об’єктів культурної спадщини, що пов’язані з літературою.

 

Читайте також: Дерев’яна архітектура в 3D: як книжка візуалізує втрачену спадщину