Іван Франко

На сайті Нобеля Франка помилково назвали громадянином РФ

29.01.2020

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

На сайті архіву номінацій на Нобелівську премію країною походження Івана Франка вказано Російську Федерацію. Про це на своїй Facebook-сторінці написав директор Музею Івана Франка у Львові Богдан Тихолоз.

 

Як слушно зауважує Тихолоз, Франко ніколи не був громадянином ані Російської імперії, ані тим паче Російської Федерації. Адже народився він в Австрійській імперії, (яка існувала у 1804-1867 рр.), а помер у Австро-Угорській державі, (період існування якої – 1867-1918 рр.).

 

 

 

«Упродовж усього свого життя він був мешканцем коронного краю Дунайської імперії – Королівства Галіції та Лодомерії (себто Галичини і Волині). Тож, навіть за суто формальними критеріями, країна (country) Івана Франка – це аж ніяк не Russian Federation (RU) now Ukraine (UA), (як зазначено в базі даних Нобелівського комітету), а радше Austria (AT) now Ukraine (UA)», – пояснює франкознавець.

 

Відтак Львівський національний літературно-меморіальний музей Івана Франка виступає з ініціативою офіційного звернення до Нобелівського комітету з вимогою виправити помилку в атрибуції громадянства Івана Франка як номінанта на Нобелівську премію з літератури 1916 року.

 

 

Нагадаємо, що на Нобеля Франка номінували у 1915 році. Це зробив віденський гімназійний професор, отець доктор Йосиф Застирець. Він звернувся з листом до Нобелівського комітету, у якому розповів про «найбільшого українського і одночасно слов’янського поета і вченого», «великого провідника свого народу, міжнародного ґенія» – Івана Франка.

 

Відзначення його багатогранної діяльності Нобелівською премією, на думку професора Застирця, мало б величезне політичне значення для національних змагань «старовинного культурного народу, який бореться за свою свободу».

 

«Це звернення підтримали окремі представники європейської літературно-наукової еліти – зокрема, Гаральд Ґабрієль Єрне (Harald Gabriel Hjärne) – шведський історик і громадський діяч, професор Уппсальського університету, член Шведської королівської академії. І, на жаль, фактично не підтримала (принаймні виразно й діяльно) тогочасна українська громадськість…»,  – додав директор музею Франка.

 

Раніше ми повідомляли, що у Києві вперше експонували 100-літні документи, пов’язані з родиною Івана Франка.