законодавство

Набирає чинності закон, що збільшить кількість української у теле- і радіопрограмах

23.03.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

31 березня 2023 року набирає чинності Закон України «Про медіа», який посилить позиції української мови у цій галузі. Про це нагадали на сайті Уповноваженого з державної мови.

Чинна норма Закону України «Про телебачення і радіомовлення», яка невдовзі втратить чинність, дозволяє зараховувати до українськомовних програм ті, в яких українською послуговуються лише ведучі, та допускає спілкування учасникам програми іншими мовами без обов’язкового перекладу, дублювання і навіть без субтитрування.

 

З 31 березня українськомовною вважатиметься програма, якщо виступи ведучих програми та учасників виконані, перекладені із застосуванням синхронного або послідовного перекладу, дубльовані, озвучені українською мовою. Винятки стосуються лише мов корінних народів, коротких реплік і виступів в репортажах з місця подій, спонтанних реплік в живому ефірі, пісень, кліпів, коротких уривків об’єктів авторського права.

 

Мінімальна частка української мови на національному телебаченні зросте з 75% до 90% – і не в липні 2024-го, як планувалося раніше, а вже з 1 січня 2024 року.

 

Тимчасово до 17 липня 2024 року в живому ефірі українськомовної програми дозволятимуть використання інших мов у виступах, інтерв’ю, коментарях тощо учасників чи ведучих в обсязі, обумовленому творчим задумом програми.

 

Окрім того, з моменту набрання чинності закону фільми вважатимуться українськомовними, якщо звуковий ряд під час його демонстрування виконаний, дубльований, озвучений державною мовою.

 

Нагадаємо, за 2023 рік українці подали вже понад 450 скарг на порушення мовного закону.

 

Читайте також: 7 з 50 найпопулярніших онлайн-медіа порушують закон про мову

 

Чільне зображення: bukinfo.com.ua