медіа під час війни

Найбільшими викликами журналісти вважають небезпеку на роботі й звуження тем — ІМІ

10.09.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Станом на серпень 2022 року для понад 50% українських журналістів найбільшим викликом є зростання навантаження. Про це свідчать результати анонімного адресного опитування*, що провів Інститут масової інформації в серпні 2022 року.

За результатами опитування, протягом пів року повномасштабної війни в Україні п’ять найбільших професійних наслідків для медійників виглядають так: 

 

  • зростання навантаження (вказали 56% опитаних ІМІ журналістів); 
  • проблеми з доступом до інформації (51% респондентів); 
  • звуження вибору тем, про які є можливість писати (48%); 
  • зростання небезпек під час роботи журналістом (34%); 
  • скорочення колективу внаслідок війни (пішли до ЗСУ / ТрО / виїхали) (28%).

 

Серед інших професійних ускладнень — закриття медіа, припинення роботи, переїзди в інший регіон та звільнення.

 

 

Окрім того, 86% журналістів відчувають зростання  навантаження через те, що доводиться більше турбуватися про родину, фінанси й майбутнє загалом. 57% опитаних журналістів вказали, що тепер їм потрібно постійно хвилюватися за свою безпеку та безпеку рідних. 

 

30% журналістів зазначили, що їм складно спланувати день і тримати його в межах плану, і у 21% стало більше навантаження через облаштування нового побуту у війні.

 

Водночас переважна більшість (86%**) опитаних журналістів вважає, що основним викликом для української медіасфери є економічний та фінансовий. 

 

Іншим тривожним показником серед викликів для медійників є психологічне виснаження, неможливість відпочити, постійний стрес. Про це вказують 69%** опитаних — найбільший показник з початку військових дій на території України, із 2014 року.

 

Серед інших викликів для української медіасфери гостро стоять проблеми російської дезінформації, зростання популярності телеграм-каналів з маніпуляціями та погіршення комунікації з держорганами – 45 та 42% відповідно **.

 

Нагадаємо, три четвертих редакцій локальних медіа потребують додаткового фінансування в умовах повномасштабної війни. У 74% журналістів з лютого суттєво погіршився фінансовий стан.

 

*Дослідження проводилося методом анонімного адресного онлайн-опитування за інтерактивною структурованою анкетою. Посилання на анкету надсилали потенційним респондентам – журналістам і редакторам. Усього отримано 230 відповідей, з них 13 респондентів не працюють у сфері медіа та журналістики тому аналізувалися 217 відповідей від медійників. 29% – респонденти з центральних регіонів України, 21% з південних, 19% із західних, 12% з північних, 11% зі східних та 8% з міста Києва. 64% жінок, 35% чоловіків, 1% іншої статі. Дослідження проводилося протягом серпня 2022 року.

 

** Сума відповідей не дорівнює 100%, адже респонденти могли обрати кілька з них.