Оголосили фіналістів премії Prix Voltaire 2023

23.04.2023
IPA Prix 2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Міжнародна асоціація видавців (IPA) оголосила фіналістів премії Prix Voltaire 2021 року. Про це повідомили на сайті IPA.

Номінантами на премію стали видавці Єгипту, Іраку, Ірландії, Пакистану і Туреччини.

 

«Видавці відіграють важливу роль у гарантуванні свободи слова авторів. Цьогорічний шорт-лист IPA Prix Voltaire 2023 є свідченням видавців, які наражаються на ризик, публікуючи чужі твори, і роблять внесок у наше суспільство, забезпечуючи читачам доступ до різних точок зору та поглядів», — сказав Крістенн Ейнарссон, голова Комітету IPA зі свободи слова.

 

Короткий список премії оголосили на Лондонському книжковому ярмарку.

 

У списку номінантів 2023 року:

 

  • видавець Мазен Латіф Алі (Ірак);

Він заснував видавництво Dar Mesopotamia та опублікував низку книжок, у тому числі багато про єврейські громади та окремих євреїв Іраку. 31 січня 2020 року його викрали, і відтоді немає жодних відомостей про його місцезнаходження.

 

  • видавництво Günışığı Kitaplığı (Туреччина);

Günışığı Kitaplığı спеціалізується на сучасній літературі для дітей і молоді. За останнє десятиліття низку книжок видавництва  вилучили зі списків для шкільного читання, піддали цілеспрямованому тиску в соціальних мережах, заборонили продавати на онлайн-платформах і книжкових ярмарках, а Рада у справах захисту неповнолітніх оголосила «непристойними». Зараз видавництво бореться з 7 окремими випадками заборони книжок, які вважаються «шкідливими для неповнолітніх».

 

  • видавчиня Мехр Хусейн (Пакистан);

Мехр Хусейн — журналістка, редакторка, авторка і видавчиня. Вона є засновницею ZUKA Books, заснованої після заборони Пакистаном книжок з Індії.  ZUKA Books виступає за свободу творчого вираження, гендерну рівність та інклюзивне видавництво. Видавництво ZUKA Books опублікувало книжки, які є першими у своєму роді в Пакистані та викликали національний діалог, зосереджений на інклюзивності та розширенні прав і можливостей жінок. У 2021 році ZUKA Books виступила співорганізатором Ananke Women In Literature Festival, присвяченого жіночим голосам у Південній Азії та регіоні MENA.

 

Ахмед Махмуд Ібрагім — автор, фотограф і співзасновник єгипетського видавництва Kotopia. Ахмеда безпідставно заарештували в Саудівській Аравії під час Міжнародного книжкового ярмарку в Ер-Ріяді в жовтні 2022 року. Згодом він був звільнений і 5 березня 2023 року повернувся до Єгипту.

 

  • видавництво Mercier Press (Ірландія).

Mercier Press засноване в 1944 році Шоном і Мері Фіхан, оскільки вони вірили у важливість здатності Ірландії надавати доступні книжки з історії та культури для всіх, хто цікавиться ірландським життям. Мерсьє кинув виклик католицькій догмі, яка домінувала в ірландському суспільстві, а також цензурі в Ірландії, видавши книжки, такі як «Шлюбне партнерство» (які доводилося продавати з-під прилавка), і продовжив публікацію низки видань про раніше не обговорювані питання, такі як зловживання наркотиками, домашнє насильство, сексуальна революція, права жінок і сексуальне насильство священнослужителів.

 

 

Переможця оголосять на Всесвітньому форумі видавців у Ліллехаммері 22 травня.

 

Премія Prix Voltaire щороку відзначає видатні здобутки видавців по всьому світу у боротьбі за свободу слова. Номінантом на премію може стати будь-хто: фізична особа, ініціативна група або ж організація. Винагорода становить 10 000 швейцарських франків.

 

Як повідомлялося, 2022 року премію отримало Тайське видавництво Same Sky. Тоді ж до фіналу премії потрапила Українська асоціація видавців.