Габріеля Запольська

Оголосили результати конкурсу плаката, присвяченого Лесі Українці та Габріелі Запольській

27.09.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Стали відомі результати Міжнародної виставки-конкурсу плаката «Паралельні біографії: Габріела Запольська − Леся Українка». Про це в ексклюзивному коментарі Читомо розповіла його учасниця, ілюстраторка Олеся Бачинська.

Польсько-українську виставку-конкурс, що присвячена двом письменницям Лесі Українці та Габріелі Запольській провели у Волинській області. У 2021 році відзначають 100-річчя від дня смерті Габріели Запольської та 150-річчя з дня народження Лесі Українки. Крім того, ці письменниці народились на Волині. 21 вересня у Прилуцьку, поряд з руїнами замку Запольських, відбулась конкурсна частина події та церемонія нагородження.

 

Нагороду за перше місце отримала Марія Яжина (Польща), друге місце Кароліна Домбровській (Польща) та Олеся Бачинська (Україна), відзнаки отримали: Марта Янус (Польща), Наталія Ячник (Польща), Вікторія Романчук (Україна).

 

Офіційне відкриття виставки відбулось у Художній галереї Луцька, де експонували 22 плакати. 15 з них створили студенти Академії образотворчих мистецтв міста Катовіце, а 7 – українські художники, зокрема відома ілюстраторка Катерина Яцушек, дизайнер із Луцька Влад Холодний. Журі складалось з трьох представників Польщі (викладачі Академії мистецтв Катовіце), з української сторони – фотограф, іконописець, один з організаторів простору «PVS» Олександр Паньковець.

 

«Мені розповіли про конкурс і запросили на нього організатори луцької галереї PVS.  Мені ця тема була дуже цікавою, бо у дитинстві я брала участь у конкурсі віршів Лесі Українки, тому про її творчість знаю трохи більше. До того ж я також лучанка», − розповіла Олеся Бачинська.

 

Основною темою плакатів Олесі Бачинської стала квітка троянда. Нагороду ілюстраторка отримала за плакат, на якому зображені руки, що тримають цю квітку.

bachynska plakat 2 prize

«Темою для моїх плакатів став твір «Блакитна троянда», я натрапила на нього раніше, адже цього року відзначають 150-річчя Лесі Українки, і хтось порекомендував цей твір, він мені сподобався, – адже тему психічного здоров’я жінки в часи Лесі Українки взагалі не піднімали. Також у цьому творі йдеться про кохання, досить трагічне. Мені це здалося цікавим і я виокремила для себе цей твір. Завдяки конкурсу я вперше почула про Габріелу Запольську, хоча знаю, що у Польщі цього року під час Народових читань вони читатимуть її твір «Мораль пані Дульської». Її дебютний твір коротенький – новела «Один день з життя троянди», – також можна сказати, що про нещасливе кохання. Для обох письменниць такі історії з коханням були досить визначальними у біографіях. До того ж я можу їм також емпатувати, їх розуміти. Та не тільки я. Я вирішила працювати з трояндою, з квіткою-символом цього щасливо-нещасливого кохання. Окрім трагізму, у таких історіях є і дуже круті моменти. І думала: «Як же ж їх двох поєднати?» Рівносильна рука, і не виникає враження, ніби хтось із них була важливішою», – пояснила ілюстраторка.

bachynska plakat2 bachynska plakat

«Я подала ще дві роботи, де зображений колючий бутон: у той час бути письменницею було нелегко. Тому я вирішила, що бутон – це символ жінки, але з шипами, яка виборювала можливість навчатись, писати», − описала свої роботи Олеся Бачинська.

 

Заначимо, конкурс плакату був закритим. Його організувало Генеральне Консульство Польщі у Луцьку, Академія мистецтв Катовіце та громадська організація Platforma Strategii Wizualnych з Луцька. Плакати учасників проєкту уклали у тримовний каталог (українською, польською і англійською) з біографіями та творами письменниць.

 

Габріела Запольська (1857-1921) − польська письменниця, акторка. Дебютувала новелою «Один день з життя троянди» (пол. Jeden dzień z życia róży) у 1881 році. Спочатку у львівській, а пізніше у варшавській пресі публікувала новели та повісті. Її твори «Малашка» (1883), повісті «Каська-Каріатида» (1885—1886) та «Переддень пекла» (1889) викликали дискусії, обурення консервативної критики через яскраво виражений у них натуралізм; у повістях «Про що не говорять» (1909) і «Навіть не хочеться про це думати» (1914) порушила тему проституції та суспільних явищ.

 

Нагадаємо, нещодавно дві українські ілюстраторки увійшли у короткий список міжнародної премії World Illustration Awards-2021. Додамо, минулого тижня провели виставку українських ілюстраторів у Італії.